Egy holnapi árverés miatt több ezer kárpótlásijegy-tulajdonos utolsó reménye veszhet el arra, hogy hozzájusson az Első Magyar Geotermikus Villamos Erőmű (EMGV) Kft.-től követelt pénzéhez.
A cég 1993-as áron összesen 720 millió forinttal tartozik ügyfeleinek, ám a Szabolcs megyei bíróság által megbízott végrehajtó most mindössze 1,3 millió forintos kikiáltási áron bocsátja kalapács alá a követelések fedezetéül szolgáló nagyszénási termálkutat és a hozzá tartozó közel kétszázezer négyzetméteres ingatlant. Az, hogy a telek és a geotermikus erőmű meghajtására kiszemelt kút vélhetően jóval többet ér a kikiáltási árnál, sejteti, hogy a Mol Rt. – amint azt megírtuk –, korábban magáénak vallva a mélyfúrás szolgalmi jogát, a világ egyik vezető energiaipari cégével több tízmillió dolláros befektetést szeretett volna végrehajtani a kút felhasználásával. A károsultak egy része a szembetűnő aránytalanság miatt kármegelőzési felhívással fordult a nyíregyházi és a Szabolcs Megyei Bírósághoz, várva a végrehajtás azonnali felfüggesztését. A kijelölt végrehajtó, Virág József tegnap délután ellenben azt mondta a Magyar Nemzetnek, hogy „jelenleg nem tud olyan okot, ami miatt az árverést el kellene halasztani”.
Az ügyet csak bonyolítja, hogy a most folyó végrehajtást Vén István, az EMGV ügyvezetője ellen folytatják le, ugyanis a földhivatali nyilvántartás szerint az ingatlan és a kút pillanatnyilag az ő tulajdonában van. Holott Vén – a kárpótlásijegy-tulajdonosokkal kötött hitelfedezeti megbízás alapján – még 1993-ban a kft.-be apportálta a javakat. Emlékezetes: az ’56-os szabadságharcos Vén Istvánt 1995-ben csalásra hivatkozva elítélték és bebörtönözték. Nemrég azonban tízmilliárd forintos kártérítési pert indított a Mol Rt. ellen, s dokumentumokkal igyekszik bebizonyítani, hogy az olajipari vállalat valótlan állításai miatt nem tudta teljesíteni fizetési kötelezettségeit, mi több, ellenfeleinek köszönheti, hogy közel öt évet töltött börtönben.

Elkezdődött az érettségi: mutatjuk, milyen feladatokat kaptak a diákok