A céltábla visszalő

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) előző négyévi tevékenységéről szóló jelentés szerint a biztosító túl sok szakértőt alkalmazott túl sok pénzért. Frajna Imre fideszes országgyűlési képviselő szerint a jelentés tévedésekből és hazugságokból áll.

2002. 10. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) elmúlt négyévi tevékenységének átvilágítását végző Proware Kft. szerint a biztosító túl sok szakértőt, tanácsadót, ügyvédet alkalmazott, akiknek az előző ciklusban mintegy 800 millió forintot fizetett ki a hivatal. A Népszabadság birtokába került jelentés – amelynek elkészítésére a Miniszterelnöki Hivatal adott megbízást – számos szabálytanul kötött szerződésről és olyan esetekről is beszámol, amikor a szakértők érdemi teljesítés nélkül kapták meg a munkadíjat. – Súlyos szakmai tévedéseket, szemenszedett hazugságokat tartalmaz a nyilvánosságra került vizsgálati jelentés kivonata – jelentette ki Frajna Imre fideszes képviselő, aki 1999 júniusától 2000 végéig politikai államtitkárként felügyelte a tb-alapokat.
A dokumentum konkrétumként említi, hogy az egyik szerződés szerint az egészségbiztosító a munkadíj kifizetését egy szerver 30 napos hibamentes üzemeltetéséhez kötötte. Ezt valaki igazolta, annak ellenére, hogy egyetlen nap sem volt problémamentes. Frajna Imre hazugságnak nevezte a megállapítást, hiszen a bizonyítékként csatolt számlát egy alvállalkozó más munkájáért állították ki, s az eredetileg említett cég pedig egy fillért sem kapott.
Összehasonlításként az Állami Számvevőszék jelentésére hivatkozva felsorolta azokat az éves megbízásidíj-összegeket, amelyeket 1995-től 2000-ig fizetett ki az OEP. Eszerint 1995-ben 92 millió forintot, 1996-ban 157 millió forintot, 1997-ben 155 millió forintot, 1998-ban 149 millió forintot, 1999-ben 95 millió forintot, 2000-ben pedig 105 millió forintot fizettek ki. Szerinte az adatokból az is megállapítható, hogy a szakértők mennyit „hoztak” az OEP-nek. Példaként említette, hogy 1999-től minden évben egymilliárd forintot takarítottak meg a gyógyászati segédeszközök új elszámolási rendjének bevezetésével.
***
Keller cáfol. A rendőrség a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) közpénzügyi államtitkársága valamennyi vizsgálata ügyében megalapozottnak találta a feljelentést – jelzi Keller László, a MeH közpénzügyi politikai államtitkára a Frajna Imre fideszes képviselőnek írott levelében. Az MTI-hez eljuttatott levél a fideszes politikus sajtótájékoztatóján elhangzottakra válaszol. Keller László leszögezi: a MeH nem rendelt meg, így nem is fizetett az OEP átvilágításáért. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.