A miskolci Bonnie újra a bíróság előtt

A miskolci Bonnie és Clyde-ként elhíresült bűnözőpáros életben maradt tagjának, N. Tündének ügyét kedden és szerdán bírálja el másodfokon a Legfelsőbb Bíróság. A 23 éves nőt a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság első fokon 11 év fegyházbüntetésre ítélte.

2002. 10. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Először 1995-ben csapott le a bűnözőpáros: N. Tünde és F. László Nyíregyházán több mint 27,5 millió forintot lopott egy helyi bankfiókból. A férfi a bankban biztonsági őrként dolgozott, így hozzáfért a trezort záró kulcsokhoz. Igaz, a bankfiók új helységbe költözött a vádbéli cselekmények idején, a védelmi technika nem volt felszerelve, ráadásul a trezor kulcsát a fiókvezető-helyettes szabálytalan módon az irodai asztalának fiókjában hagyta. Miskolci bújkálásuk költséges volt, a pénzt három év alatt szinte teljesen felélték. Kisebb betöréseket is végrehajtottak, de eközben a „nagy balhéra” készültek.
Elhatározták, hogy úgy oldják meg véglegesen pénzügyi gondjaikat, hogy egy pénzszállító autót rabolnak ki. Ehhez azonban fegyverek és autók kellettek. Az elsőfokú ítéletben foglaltak szerint még 1998-ban hat pisztolyt és két géppisztolyt szereztek, lőszerrel együtt. Az autók elkötéséhez nem értettek, így elhatározták, hogy fegyveresen szerzik meg a precízen kigondolt rabláshoz szükséges három gépjárművet. Egy rendőrségi autónak látszó fehér Opellel vagy Golffal akarták megállítani a pénzszállítót, egy fekete autóval tervezték a menekülést, amelyet egy terepjáróval váltottak volna. A járművek elrejtéséhez garázst béreltek, s ekkor tűnt fel nekik, hogy a legkönnyebben a többi garázs bérlőitől vehetik el a kiszemelt autót. Megszereztek egy fehér Opel Astrát, azonban egy Nissan Terrano tulajdonosa már nem adta az autóját. Bár a tulajdonos lábát meglőtték, a kulcsot nem sikerült tőle elvenni, ezért el kellett menekülniük.
A tervezés azonban nem állt le. A kiszemelt biztonsági cég pénzszállító autóját napokig követték, a mozgásról feljegyezéseket írtak. Egyik alkalommal egy piros lámpán haladtak át, s a közelben lévő közlekedési rendőrjárőr leállította a párost. Ők azonban gázt adtak és menekülni próbáltak. Eközben kocsijukat összetörték, az egyik üldöző rendőrt kézen és mellkason lőtte F. László. A járőr súlyosan megsérült, de nem került életveszélyes állapotba.
F. László elfogásuk után a miskolci büntetés-végrehajtási intézet zárkájában, 2000. július 12-én öngyilkos lett és meghalt, így az eljárást már csak N. Tünde ellen tudják lefolytatni.
Az elsőfokú ítélet kihirdetése után N. Tünde védője, Megyeri Péter lapunknak elmondta: első hallásra reális ítéletet hozott a bíróság, de ennek ellenére enyhítésért fellebbeztek. Az ügyész súlyosbítást kért.
A bíróság ítéletében a legsúlyosabb vádpontot – a több emberen, hivatalos személy sérelmére elkövetett emberölés kísérletét – felfegyverkezve elkövetett hivatalos személy elleni erőszakra változtatta.
A bíróság enyhítő körülményként vette figyelembe, hogy N. Tünde fiatal és társa befolyása alatt állt. Nem kerülte el a figyelmet az sem, hogy az első lopásuknál, a nyíregyházi bankban szabálytalanságok bizonyíthatóan segítették a bűnözőpárost. Súlyosbító körülményként merült fel a bűncselekmények komoly súlya, az első és az utolsó cselekmény közt eltelt hosszú idő, valamint a tettesek erőszakos magatartása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.