Egymást hibáztatják a vesztesek

Négy fővárosi kerületben az úgynevezett polgári összefogás polgármesterjelöltje lett volna a befutó az önkormányzati választáson, amennyiben sikerül választási szövetséget kötni a helyi MIÉP-szervezetekkel. A II. kerületben Bencze B. György, az V. kerületben Karsai Károly, a XVI. kerületben Csomor Ervin, a XXII. kerületben pedig Szabolcs Attila esett el a polgármesterségtől a megegyezés hiánya miatt.

2002. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy kerületben elkerülhető lett volna a Fidesz–MDF–MKDSZ pártszövetség polgármesterjelöltjének veresége, ha az önkormányzati választásokra sikerül összefogni a helyi MIÉP-szervezetekkel – derül ki a végleges választási eredményekből.
A szavazók akarata szerint a II. kerületben kevesebb mint egy százalékkal, mindössze 71 szavazattal maradt le Bencze B. György, a korábbi fideszes polgármester Horváth Csaba, az MSZP jelöltje mögött. Ugyanakkor Balczó Zoltán, a MIÉP jelöltje több mint hat százalékot ért el. Mint azt szombati számunkban megírtuk, Balczó Zoltán tett egy visszalépésre vonatkozó írásos ajánlatot, ám konkrétan ezt nem fogadta el a kerületi Fidesz és MDF elnöksége.
Az V. kerületben 116 szavazattal győzött a szocialista Steiner Pál, Karsai Károly eddigi polgármester előtt. A MIÉP jelöltje, Tóth Lajos viszont több mint hatszáz voksot gyűjtött össze, és ezzel ebben a városrészben is fordítani lehetett volna az eredményen.
Feltehetőleg a XVI. kerületben is leválthatták volna a szocialista párti Szabó Lajos Mátyást a polgári erők, ha Zsinka László MIÉP-es jelölt megegyezik Csomor Ervinnel, akit a Fidesz–MDF–MKDSZ összefogás indított a polgármesterek közötti küzdelemben. A két jobboldali politikus ugyanis több mint hatszázötven szavazattal kapott többett együtt a jelenlegi polgármesternél. Csomor Ervin korábban úgy nyilatkozott, hogy „sajnos Zsinka László nem fogadta el ajánlatunkat, hogy az egyéni mandátumomról lemondok a javára, és önkormányzati együttműködési megállapodást kötünk, pedig ha ez sikerült volna, megnyertem volna a választást”. A MIÉP polgármesterjelöltje szerint valójában nem adott a Fidesz semmilyen együttműködésre vonatkozó ajánlatot. Az igazság az – tette hozzá –, hogy nyolc nappal a választások előtt mondta a fent említett mondatokat nekem Csomor Ervin. A MIÉP széles körű összefogásra tett ajánlatot még április 30-án a Fidesznek, illetve az MDF-nek egy megbeszélés során, ám erre semmilyen válasz nem érkezett – mondta Zsinka László. A nyilvánosan vállalt közös együttműködésre csak időben lehet egyezséget kötni, amelyre a Fidesz nem volt hajlandó. Közölte: még nyáron vezető fideszes politikusoktól tudta meg, hogy a polgári párt nem akar együttműködni a MIÉP-pel. Nehezményezte azt is, hogy még a választások előtt Csomor Ervin a XVI. kerületben megvalósult jobboldali összefogásról beszélt az egyik nyilatkozatában. Itt elképzelhető lett volna egy MSZP–SZDSZ szövetség is, amellyel a választási eredmények tükrében, a jobboldali összefogás esetén is Szabó Lajos Mátyás diadalmaskodott volna.
Szorosabb lehetett volna a polgármesterjelöltek közötti küzdelem a XXII. kerületben is, ahol Szabolcs Attila, a Fidesz– MDF–MKDSZ jelöltje, korábbi polgármester csaknem negyven százalékot ért el, Esze Tamásra, a MIÉP helyi elnökére pedig a kerületi választók 6,22 százaléka szavazott. Megegyezés esetén a volt polgármester megelőzhette volna Bollók Istvánné szocialista jelöltet, és több körzetben megfordulhattak volna az eredmények, ami kiegyensúlyozottabb képviseleti arányokat eredményezett volna a helyi közgyűlésben is.
– A csapnivaló önkormányzati munka, a Városüzemeltetési Kht.-ben tapasztalható pénzügyi visszásságok, és az együttműködés ellehetetlenülése a képviselő-testületben arra sarkallt engem, hogy az országgyűlési választásokon állva maradjak – mondta el lapunknak Esze Tamás. Hozzátette: egy közös nyilatkozatot szerettek volna, amelyben kijelentik, hogy gyökeres változások állnak majd be a kerület irányításában, de ez sem tetszett a másik félnek. A polgármesterjelölt elmondta: a helyi MIÉP taggyűlése is elfogadhatatlannak tartotta az ajánlatot, így végképp megrekedtek a tárgyalások.
– Egyetlen sarkallatos pontja volt a megállapodásunknak, Esze Tamás személye – ismerte el Karsay Ferenc, fideszes önkormányzati képviselő, volt alpolgármester, aki leszögezte: a Fidesz felsőbb köreinek kérése volt, hogy a helyi MIÉP-vezető ne induljon a választásokon, mert az országgyűlési választásokon inkorrekt módon, az országban egyedüliként nem lépett vissza a fideszes jelölt javára.
Karsay Ferenc megjegyezte: megérti, hogy a MIÉP küzd az identitásáért, de erre történetesen ráment a jobboldali polgármester.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.