A kiporzás és az esővíz által okozott közvetlen károkozás megakadályozására a napokban letakarták a budafoki barlanglakásokba töltött gázgyári tisztítómassza által leginkább szennyezett területeket. Első lépésben a veszélyes anyagokkal közvetlenül érintkező házak udvarát fedték le, több egykori mélyudvarral együtt. Az azonnali beavatkozással a szennyezett területekre tíz centiméter vastag földréteg került, amelyre fűmaggal beszórt textilborítást helyeztek. Ezzel akadályozzák meg a salak kiporzását, hogy a nehézfémek és a kén-dioxid-szenynyezés se kerülhessen a környék levegőjébe. Ezzel meggátolják azt is, hogy a csapadékvíz kioldja a káros anyagokat. A nehézfémeket tartalmazó csurgalékvíz-szivattyúzást már régebben végzik, ennek köszönhetően ideiglenesen a talajvíz szennyezése is kizárható.
A harmincezer tonna veszélyes hulladékot a környezetvédelmi felügyelőség határozata értelmében 2005. december 31-ig kell elszállítani. Az ártalmatlanítási terveket március végéig adhatják be a kivitelezési munkák elvégzésére pályázó négy cégnek. A munka többmilliárdos költségének egy részét már elkülönítették, a maradék források előteremtése azonban még bizonytalan.
A szakemberek november 6-án, este hat órától a Nagytétényi út 35. szám alatt lakossági fórumot is tartanak a fejleményekről.
Mint arról már korábban beszámoltunk, a gázgyári masszát évtizedekkel ezelőtt szállította a Fővárosi Gázművek Ürömre és Budafokra. A massza 1992-től minősül veszélyes hulladéknak, de a bíróság úgy döntött, hogy mindkét helyen az államnak kell elvégeznie a több tízmilliárd forintos kármentesítést.
Egyelőre gondot okoz az is, hogy Magyarországon nincs a massza feldolgozására alkalmas létesítmény, és ennyi veszélyes hulladékot az erre alkalmas lerakók sem képesek befogadni.

Erre nagyon ráfázhat Magyar Péter, újabb ügyekben jelentették fel