Kovács ismét az ellenzékkel foglalkozott

Főleg az önkormányzati választások eredményeit és az október 23-i megemlékezéseket értékelték a frakciók és a kormány felszólalói tegnap napirend előtt az Országgyűlésben. A kormány nevében Lamperth Mónika belügyminiszter napirend előtt elmondta: a 2002-es helyhatósági választásokon 3167 településen 3542 polgármester és több mint 26 ezer képviselő-testületi tag kapott bizalmat.

Czirják Imre
2002. 10. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hét helyen jelölt hiányában maradt el a polgármester-választás, 18 esetben pedig szavazategyenlőség miatt kell időközi voksolást tartani. A belügyminiszter kiemelte az idáig példátlanul magas részvételi arányt, amely szerinte az Országos Választási Iroda hatékony felkészítő-tájékoztató munkájának is az eredménye. Lamperth szerint a választásokon közreműködők becsülettel végezték munkájukat.
Az MSZP nevében Kovács László pártelnök-külügyminiszter szólalt fel napirend előtt. Kovács szerint a múlt vasárnap a kormánypártok elsöprő győzelmet arattak. Szerinte ez azt jelenti, hogy a tényleges polgári és a valódi nemzeti erők vették át a vezetést. Azon véleményének adott hangot, hogy az MSZP–SZDSZ-kormány helyreállította a sajtó szabadságát, és megszűnt az állampolgárok félelme a hatalomtól. Szerinte az ellenzék „folytatja a botrányos események keltését”, például azzal, hogy a Fidesz távol maradt október 23-án az ünnepi plenáris ülésről, és Mécs Imrét trágár szavakkal illették az egyik megemlékezésen.
Az MDF-frakció részéről felszólaló Szászfalvi László gyűlöletbeszédnek nevezte Kovács szavait. Szászfalvi közölte: nagy várakozással figyelik a kormányzati ígéretek teljesítését.
Kuncze Gábor (SZDSZ) az uniós csatlakozás jelentőségét hangsúlyozta. Szerinte a belépés értékválasztást is jelent. Nehezményezte, hogy tegnap a 301-es parcellánál kifütyülték az SZDSZ-frakció tagjait és azokat, akik a társaságukban voltak.
Áder János (Fidesz), utalva Kovács László szavaira, elmondta: az igazi gyalázat ’56-tal kapcsolatban a forradalom leverése és az utána következő megtorlások voltak, valamint a kioktató hang egy olyan személytől, aki évtizedekig ellenforradalomnak minősítette 1956-ot. Áder reményét fejezte ki, hogy a szocialisták megtartják a kampányban tett ígéreteiket, mint például a 17 százalékos jövő évi béremelést, a csökkenő inflációt, a költségvetési hiányt és munkanélküliséget. Felsorolta: a baranyai polgárok remélik, hogy elkészül az M6-os autópálya Budapest és Dunaújváros közötti szakasza. A békésiek remélik, hogy elkészül a belvízelvezető rendszer, és 2006-ig négysávosra bővül a 44-es út. A csongrádiak pedig azt remélik, hogy szintén a ciklus végéig, 2006-ig elkészül az M5-ös az országhatárig, és négysávos lesz a 47-es főút. – Az interpellációk sorában Tóth István (Fidesz) arra volt kíváncsi, hogy valójában hány kilométer autópályát kíván megépíteni a kormány. A képviselő arra is kíváncsi volt, hogy az üvegzsebű helyett üvegszeművé lett Keller László államtitkár miért nem foglalkozik a budapesti útfelújításokkal kapcsolatban felmerült aggályokkal.
Szalay Gábor, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium államtitkára szerint a kormány hivatalos autópálya-építési tervei minden eddigit meghaladóan ambiciózusak. Konkrétumokat még nem említett, mondván: azt előbb a kabinetnek el kell fogadnia. Tóth válaszában elmondta: elhiszi, hogy a kormány kisajátította a Fidesz kabinet tavaly elfogadott terveit. Ugyanakkor szerinte ebben a ciklusban már nem teljesíthető a 830 kilométer, mert a tárcánál leállították az előkészítést. A képviselő nem fogadta el a választ, és arra kérte az államtitkárt: mutasson Európában egy olyan országot, amely saját hazai cégeit kizárja az autópálya-építésekből.
Simicskó István (Fidesz) a Mistral légvédelmi rakéták ügyében interpellált a honvédelmi miniszterhez. Ismertette: két éleslövészeten idáig hét rakétából három találta el a célját. Ugyanakkor a kiképzés tökéletes volt, és bebizonyosodott, hogy technikai hibák okozták a kudarcot. Simicskó emlékeztetett arra, a szerződést még a Horn-kormány kötötte, a francia rakéták beszerzésében hathatós szerep jutott Medgyessy Péter akkori pénzügyminiszternek, aki később megkapta a francia becsületrendet. A képviselő azt kérdezte: kié a felelősség azért, hogy ez a rendszer nemcsak a madarakat, hanem Magyarország légvédelmi hatékonyságát is veszélyezteti? Juhász Ferenc honvédelmi miniszter szerint a rakéták 80 százalékos találati pontossággal működtethetők. Szerinte a hiba a kiképzésben van. Simicskó nem fogadta el a miniszter válaszát. Kifejtette: a jó találati pontosságú eredményeket valószínűleg olyan titkos lövészeten gyakorolták, ahol még a madár sem jár.
Répássy Róbert (Fidesz) arra volt kíváncsi: nem ég-e újra az arca az igazságügy-miniszternek. Bárándy Péter korábbi nyilatkozatai ellenére, miszerint tartózkodni fog az igazságszolgáltatás befolyásolásától, olyan kijelentéseket tett, hogy kételyek merültek fel a legfőbb ügyész személyével kapcsolatban. A képviselő azt kérdezte: elismeri-e a miniszter, hogy Polt Pétert törvényesen választotta meg az Országgyűlés. Bárándy válaszában kifejtette: nem aggódik az ügyészi függetlenségért. Elismételte: kételyek merültek fel az új kormány részéről a legfőbb ügyész megválasztása kapcsán. Répássy nem fogadta el a választ, mondván, nem kapott választ arra, hogy miért üzenik meg nap mint nap a médián keresztül a legfőbb ügyésznek: jobb lenne, ha menne.
Simicskó István az interpellációk után is több kérdést intézett a honvédelmi miniszterhez. Azt tudakolta: miért kellett az elsők között létrehozni a honvédelmi tárcán belül egy kommunikációs imázsközpontot. Szerinte ennek szerepe idáig csak a miniszter személyének népszerűsítésére terjed ki. Juhász Ferenc szerint az új igazgatóság feladata a honvédség megismertetése a polgárokkal. Másik kérdésében a képviselő arra volt kíváncsi: igazak-e azok a hírek, miszerint az új vezetés Szenes Zoltán hadtápos vezérőrnagyot szeretné kinevezni új vezérkari főnöknek. Simicskó példa nélkülinek nevezte, hogy egy hadtápos tiszt vezérkari főnökké avanzsáljon. Juhász elmondta: nincs napirenden a vezérkari főnök lecserélése.
Várhatóan vizsgálat indul Berkecz Mária, a Millenáris Kht. volt igazgatójának őrizetbe vételével kapcsolatban – ígérte tegnap a parlamentben Lamperth Mónika belügyminiszter Kontrát Károly (Fidesz) azonnali kérdésére válaszolva. Az ellenzéki honatya azt mondta, hogy rendőri túlkapások történtek, megaláztatásban és az ötvenes évekre emlékeztető eljárásban volt része az egykori vezetőnek. Mint mondta, Berkecz Máriát női mivoltában is megalázták, s kiemelte, hogy az ügyészség törvénytelennek minősítette az őrizetbe vételt. A belügyminiszter szerint azonban a kérdés nem a nőről, hanem az őrizetesről szól. Dorkota Lajos (Fidesz) a Dunaferr cégcsoporttal kapcsolatban fogalmazott meg kérdést. A politikus tudomást szerzett egy olyan dokumentumról, ami szerint a privatizációval összefüggésben 3-4000 munkahely szűnhet meg. Burány Sándor, a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára azt válaszolta, hogy a Dunaferr esetében egy stabilizációs programra lesz szükség, mivel a cég gazdálkodása kritikus állapotban van. A racionalizálás során mintegy 2500 új munkahely teremtését vették tervbe. Világosi Gábor (SZDSZ) a Magyar Posta helyzetéről érdeklődött azonnali kérdésében, megemlítve, hogy az igazgatóság tárgyalóját 190 millió forintért újították fel. Arra is kíváncsi volt, hogy a Fidesz befizette-e már tartozását a postának. Burány Sándor erre válaszul közölte: a Fidesz mindmáig nem törlesztette adósságát. Az Országgyűlés lefolytatta az anyakönyvekről, a házasságkötésről, a névviselésről szóló, valamint az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló törvényjavaslat részletes vitáját.
*
Az MDF-frakció egyetért azzal, hogy a honvédelmi bizottság folytassa le a szükséges vizsgálatot az október 9-i éleslövészeten történtekkel kapcsolatban – derül ki Karsai Péter és Csampa Zsolt közleményéből.
*
Az Országgyűlés honvédelmi bizottsága következő ülésén a Magyar Honvédség több, a közelmúltban végrehajtott gyakorlatáról tájékozódik, köztük a Mistral-éleslövészetről is.

Felfüggesztenék Mester mentelmi jogát. Mester László (MSZP) mentelmi jogának felfüggesztését javasolja a parlamentnek az Országgyűlés mentelmi bizottsága. A testület tegnapi ülésén döntött így. Géczi József Alajos bizottsági elnök közölte: a legfőbb ügyész jogosulatlan gazdasági előny megszerzése bűntettének kísérlete és magánokirat-hamisítás vétsége alapos gyanúja miatt kérte Mester László XVIII. kerületi polgármester mentelmi jogának felfüggesztését. A jövő héten egyeztet az Országgyűlés elnöke a parlamenti frakciókkal a költségvetési vita kérdéséről. Szili Katalin házelnök arra számít: még karácsony előtt lezárják a vitát. Kitért rá, hogy a képviselők jövő héten szavaznak egyebek mellett a tavalyi költségvetés végrehajtásáról és a családok támogatásáról szóló törvény módosításáról. Szili bejelentette: a Fidesz-frakció által kezdeményezett, az EU-val kapcsolatos vitanapot november 6-án tartják meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.