Felkérte az egyeztetésre a Fővárosi Közgyűlés frakcióit Demszky Gábor főpolgármester. Közleményében tudatja: a jogszabály értelmében november 4-ig össze kell hívni a közgyűlés alakuló ülését. A pártoknak addig a bizottságok összetételéről és az önkormányzati törvényben meghatározott feladatok menetéről meg kell egyezniük.
Gy. Németh Erzsébet (MSZP) elmondta: korainak tartja az egyeztetést, hiszen a képviselők még át sem vették mandátumukat. Szerinte tehát meg kell várni a választások hivatalos végeredményét. Arra a kérdésre, hogy vállalja-e a főpolgármester-helyettesi posztot, Gy. Németh Erzsébet úgy válaszolt: majd a koalíciós tárgyalásokon eldől. – Ezt viszont célszerű lenne a lehető leghamarabb megkezdeni – tette hozzá.
Tirts Tamás (Fidesz) a Magyar Nemzetnek úgy nyilatkozott: valóban mihamarabb meg kell kezdeni a tárgyalásokat, hiszen a városnak működnie kell. Tirts azt is közölte: az ellenzéki munka folytatására készülnek.
– A MIÉP szempontjából élet-halál kérdés volt az önkormányzati választás – nyilatkozta Csurka István. A pártelnök szerint ha a MIÉP nem jutott volna be a Fővárosi Közgyűlésbe, akkor sorsuk azonos lenne a náluk jóval gyengébben szerepelő kis pártokkal. A liberális erők és sajnálatos módon a Fidesz is azt tűzte ki célként, hogy – nemzetközi nyomásra is – kiszorítsák pártját az önkormányzatokból – jegyezte meg Csurka István, aki szerint jelenleg az a legfontosabb, hogy élve maradtak.
Zsinka László, a MIÉP fővárosi frakcióvezetője úgy vélekedett: a budapestiek nem hagyták, hogy az MSZP és az SZDSZ kontroll nélkül működjön a fővárosban. A körülményekhez képest elégedett, hiszen – mint fogalmazott – nem kaptak semmilyen televíziós, illetve rádiós szereplési lehetőséget.
A kerületekben több eredmény is meglepetést hozott. Zuglóban tizenkét év után váltották le a városrész SZDSZ-es polgármesterét, Kutalikné Kardos Zsuzsannát.
A választásokon nyertes Rátonyi Gábornak (Fidesz) azonban jelentős baloldali többségű testülettel kell együtt dolgoznia a következő négy évben. Tegnap lapzártáig sem Kutalikné Kardos Zsuzsannát, sem Rátonyi Gábort nem értük utol. Rozgonyi Zoltán (Fidesz) lapunknak úgy nyilatkozott: a zuglóiak változást akartak. Felhívta a figyelmet: a szocialisták, illetve a Fidesz jelöltjére öszszesen kétszer annyian szavaztak, mint Kutalikné Kardos Zsuzsannára. – A három egyenrangú jelölt versenyéből végül Rátonyi Gábor került ki győztesen – tette hozzá. A további lehetőségekről szólva Rozgonyi Zoltán azt közölte, hogy az MSZP és a Fidesz ugyanazt a szolgent használta a választásokon: Zugló közös ügyünk. Tudatta azt is: a két párt választási programja hetvenöt százalékban megegyezik. – A programok mentén tehát lehetséges az együttműködés a továbbiakban – jelentette ki Rozgonyi Zoltán.
Kőbányán ugyancsak tizenkét év után váltották le a polgármestert, György Istvánt (Fidesz). Őt lapzártáig nem értük utol.
Számos kerületben elvesztette eddigi testületi többségét a jobboldal. A VIII. kerületben Csécsei Béla (SZDSZ) polgármester eddig jobboldali többséggel dolgozott, most azonban baloldali képviselőből van több a testületben.
Elvesztette többségét a jobboldal Újpesten is. Derce Tamás, a negyedszer újraválasztott polgármester lapunknak elmondta: szerinte nem súlyos a szocialisták többsége a testületben. A polgármester úgy fogalmazott: a baloldalé a törvényhozói, a jobboldalé a végrehajtó hatalom. A továbbiakról szólva Derce Tamás kijelentette: ő maga a megegyezés híve. – Egyik félnek sem szabad azonban teljesíthetetlen követelésekkel előállnia, hiszen akkor lehetetlen a megegyezés – jelentette ki.
A XV. kerületben nem jutott fideszes képviselő a testületbe. A jobboldal két MDF-essel, két kereszténydemokratával és két MIÉP-essel képviseli magát a testületben.
Mitnyan György, a XII. kerület eddigi polgármestere a Polgári összefogás jelöltjeként mintegy két százalékkal szerzett több szavazatot, mint az MSZP–SZDSZ támogatással induló Élő Norbert, s így az elkövetkező négy évben is ő lesz a kerület első embere. A polgármesterrel együtt 28 tagú testületben a hétfő délelőtti állás szerint a Fidesz–MKDSZ-nek 14 képviselője lesz, s a 12 mandátumhoz jutó balodalon kívül még az MDF és a MIÉP is delegálhat egy-egy személyt a testületbe.
– Négy év kemény munkájának köszönhetjük ezt a sikert – mondta a Magyar Nemzet kérdésére a Hegyvidék újraválasztott polgármestere. – Kiegyenlített erőviszony jellemzi a XII. kerületet is, de a jobboldali erők tartalékát mutatja, hogy a MIÉP polgármesterjelöltje is csaknem hét százalékot ért el. Sajnálatosnak tartom, hogy a választás előtt az MDF-fel nem sikerült megállapodnunk, s így ők is indítottak velünk szemben képviselőjelölteket. Ez a jobboldal mintegy három-négy mandátumába került, mert ennyi helyen éppen a rájuk adott szavazatok hiányoztak a győzelmünkhöz. Miközben az MDF a kompenzációs listáról egyetlen jelöltet volt képes az önkormányzatba juttatni – mondta Mitnyan György, aki a Fidesz–
MKDSZ listán bekerült két MDF-es képviselőt természetes szövetségesnek tekinti, ám – mint mondta – döntés kérdése még, mi lesz az önálló MDF-listán mandátumot szerzett képviselő sorsa. – A frakció bölcsességén múlik majd, hiszen rajta kívül még egy MIÉP-es képviselő is ott lesz a testületben. A végső döntésig persze mindenekelőtt meg kell várni a hivatalos eredményhirdetést, hiszen több választókerületben is csak néhány szavazat döntötte el a mandátum sorsát. Így az újraszámolások után – bármelyik oldal javára – akár változás is lehet a végeredményben – tette hozzá.
– Az óbudai választók úgy döntöttek, hogy legyen ismét egy erős legitimitású polgármester, valamint egy szintén erős szocialista többség a testületben – mondta lapunk megkeresésére Tarlós István. A polgármester úgy látja, hogy a választók azt akarják: ássák el a politikai csatabárdot. – A következő években nem szabad a meglévő ideológiai ellentéteket kiélezni – tette hozzá. Tarlós István arra törekszik, hogy ne politizálódjon túl az óbudai képviselő-testület.
Sajátos helyzetbe került a II. kerület politikai vezetése az önkormányzati választások után. A képviselők aránya ugyanis ötven-ötven százalékban a jobb, illetve a baloldal városatyáiból tevődik össze, így mindenképpen megállapodásra lesz szükség.
– Szerintem nagy gond nem lesz az együttműködésben, hiszen a jelenlegi polgármester a legfontosabb elképzeléseinket beemelte a saját programjába is, tehát megvan a lehetőség, hogy a jövőben is a feladatokra összpontosítsunk, és ne a pártérdekek érvényesüljenek – jelentette ki Horváth Csaba, a szocialisták hétfő délutáni állás szerint megválasztott polgármestere, aki bevallotta, hogy nem számított ennyire szoros eredményre. Szerinte az ellene indított lejáratókampánynak is része volt abban, hogy kevesebben szavaztak rá, mint gondolta. Legfontosabb feladatai között szerepel egy fejlesztési terv elkészítése, a 62. évüket betöltött kerületi polgárok kommunális adójának eltörlése, az ingyenes parkolás biztosítása a kerületiek számára, és a megkezdett ingatlanfejlesztési program folytatása.
Ez utóbbit tartotta az egyik legfontosabb feladatnak Bencze B. György leköszönő fideszes polgármester is, aki elmondta: az eddigi fejlesztések, a hagyományok folytatása feltétele a megegyezésnek.
– A jelenlegi állás szerint 71 szavazat döntött, de nincsenek még végleges eredmények, és ötszáz érvénytelen szavazat született, amelyeket meg kell vizsgálni, valamint egyes körzetekben újraszámlálást is végeznek – jegyezte meg Bencze B. György, aki a végeredmény kihirdetése után várja a polgármestert az egyeztetés megkezdésére.
Szabó Lajos Mátyás (MSZP) újraválasztott XVI. kerületi polgármester szerint jót tesz majd a kerületi politikai munkának, hogy átalakult a helyi képviselő-testület öszszetétele.
– Tíz különféle politikai erő helyett most inkább a szocialista jelöltek kerültek be a testületbe, és nagy erőt képvisel a jobboldal is, így egyszerűbb és gyorsabb lesz a rendeletalkotás, a döntések meghozatala – értékelte a választási eredményt a polgármester, aki az általános elégedettség jelének tartja, hogy kevesebb képviselőt váltottak le a választók, mint a korábbi ciklusokban. Szabó Lajos Mátyás a jövő legfontosabb feladatai között említette a tanuszoda felépítését, az okmányiroda átköltöztetését és az M0-s körgyűrű építésének felgyorsítását.
Csomor Ervin, a Fidesz–MDF–MKDSZ jelöltje szerint döntő volt, hogy viszonylag magas volt a helyi MIÉP szavazati aránya a XVI. kerületben.
– Sajnos Zsinka László nem fogadta el az ajánlatunkat, hogy az egyéni mandátumomról lemondok a javára, és önkormányzati együttműködési megállapodást kötünk, pedig ha ez sikerült volna, megnyertem volna a választást – szögezte le a polgármesterjelölt, aki szerint így is nagyon erős ellenzéke lesznek a baloldali többségnek.
Biztatónak nevezte, hogy az egyéni jelöltek közül ugyanannyi jutott be a polgári oldalról a képviselő-testületbe, mint az előző választásokon. Véleménye szerint Szabó Lajos Mátyásra a szavazók többsége azért adta le a voksát, mert nem az elvégzett munka, hanem a reprezentálás és a pártszimpátia szerint döntött.
A Fidesz–MDF–MKDSZ választási szövetség és a MIÉP együttműködése feltehetőleg más eredmény hozott volna Budafok-Tétényben is. Szabolcs Attilától, a XXII. kerület jelenlegi polgármesterétől megtudtuk, hogy a megegyezés végül azért nem jöhetett létre, mert Esze Tamás, a helyi MIÉP elnöke, alpolgármesteri megbízatást kívánt, de a polgármester véleménye szerint elképzelhetetlen volt a megfelelő együttműködés.
– A kerületiek inkább a pártszimpátia, mint az eredmények alapján szavaztak, hiszen az elmúlt négy évben annyi utat, csatornát, játszóteret építettünk, amennyit azelőtt évtizedek alatt nem hoztak létre. Jó volt a kapcsolatunk a civil szervezetekkel, az egyházakkal is, támogattuk a kultúrát, a sportot, mégis a baloldalnak lesz minősített többsége – tette hozzá Szabolcs Attila.
Bollók Istvánnét, a szocialisták megválasztott polgármesterét lapzártánkig nem sikerült elérnünk.

Így lesznek nyitva a boltok a hosszú hétvégén