Százmilliók úszhatnak el

Százötvenmillió forintos támogatástól eshet el Várpalota egy lobbilevél miatt, amelyet a város szocialista polgármestere Görgey Gábor kultuszminiszterhez írt a közelmúltban – tudta meg lapunk. A városvezető azt kérte, hogy a miniszter ne hagyja jóvá a Thury-vár vagyonkezelésbe adását, ami egyet jelenthet a felújítására adott állami támogatás kifizetésének meghiúsulásával. A háttérben személyi ellentétek állnak.

2002. 10. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Kérem, hogy az önkormányzatunkat többszörösen hátrányos helyzetbe hozó megállapodást ellenjegyezni ne szíveskedjen” – írta Leszkovszki Tibor, Várpalota szocialista polgármestere szeptember 26-án Görgey Gábornak.
Az ügy szálai júniusig nyúlnak vissza. Ekkor kötött vagyonkezelői szerződést Szabó Pál Csaba, a várpalotai önkormányzat százszázalékos tulajdonában álló Szindbád Közhasznú Társaság ügyvezetője Molnár Zoltánnal, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság vezérigazgatójával.
A megállapodás szerint a kht. huszonnyolc éven át lényegében tulajdonosi jogokat gyakorolhatna a város szívében elhelyezkedő, középkori Thury-vár fölött. A szerződés megkötésére nem sokkal korábban a polgármester jogosította fel Szabó Pál Csabát, eleget téve a helyi képviselő-testület hasonló tartalmú – a balodali és a polgári erők együttes támogatásával meghozott – határozatának. A vár vagyonkezelésbe vétele egy nagyszabású program részeként történt. A helyenként romos műemlék teljes rekonstrukción esne át, rendezvényterem, vendégszobák, kiállítótermek szolgálnák az oda tervezett gazdag rendezvénysorozatot. Az elképzelésre még az Orbán-kormány működése alatt százmillió forintos támogatást sikerült elnyerni a Széchenyi-terv várprogramjából, s további 50-50 millió forint kifizetését garantálta a KVI és a várpalotai önkormányzat. Csakhogy a 150 milliós külső támogatás folyósításának feltétele a vagyonkezelői szerződés hatályba lépése, amihez – a törvény értelmében – Görgey Gábor szignója is szükséges.
– Igen sajnálatos, hogy a polgármester élete első lobbilevelét a város ellenében írta – fogalmazott a Magyar Nemzetnek Szabó Pál Csaba, a kht. vezetője. Szerinte amúgy is nagy baj, hogy „Leszkovszki képtelen a város puszta működtetésén túl gondolkodni”, holott a Thury-vár Veszprém megye egyik legfontosabb műemléke, amely – ha a tervek megvalósulnak – igen sok érdeklődőt vonzhat. Hozzátette: személye nagy szálka a polgármester szemében, mert a városi intézmények körében „ő az egyetlen vezető, aki nem szólítja főnöknek”. Szabó bízik Görgey körültekintő döntésében, s biztos benne, hogy a miniszter nem áll a program útjába. A tárcavezető meggyőzése érdekében Bátor Antal alpolgármester, illetve a város pénzügyi és kulturális bizottságának elnöke a múlt héten írt egy „ellenlevelet”, amelyben a szerződés jóváhagyásáért érvelnek.
Leszkovszki Tibor lapunknak megerősítette: több mint tíz intézménye és két kft.-je van a városnak, s ezek vezetői közül egyedül Szabó Pál Csabával nem tud együttműködni. „Az a probléma, hogy Szabó igyekszik megkerülni, állandóan kérni kell, hogy beszámoljon a részletekről. Szó, ami szó, folyamatosan csörög a pohár” – panaszkodott Leszkovszki. Állította ugyanakkor: nem a személyes ellentétek miatt írt levelet a miniszternek, hanem azért, mert bár az önkormányzati felhatalmazás előírja, a vagyonkezelői szerződésben nem biztosították kellőképpen a város, illetve az ott működő vegyészeti és bányászati múzeum ingyenes használati jogát a várban. – Bizonyíték erre, hogy a szerződés részeként törlik a múzeum jogosultságát a földhivatali tulajdoni lapról – mondta a polgármester, hozzátéve: ő csak a megállapodás újratárgyalását szeretné elérni, s nem hiszi, hogy ez a támogatások elúszásával járna együtt.
A két gyűjtemény igazgatója – erősítendő a polgármester álláspontját – az utóbbi hetekben szintén levelet írt a kulturális tárca múzeumokért felelős osztályvezetőjének. Próder István, a több mint harminc éve a Thury-várban működő vegyészeti múzeum vezetője arról panaszkodott, hogy bár a vagyonkezelői szerződés valóban garantálja a Magyar Vegyészeti Múzeum további működését, de nem zárja ki annak korlátozását. Márpedig a felújítási terv több múzeumi termet is érintl.
– A miniszter az államháztartási törvény értelmében csak a műemlék jelleget érintő kérdéseket mérlegelheti, ezen túl nem dönthet a vagyonkezelői szerződésről – mondta kérdésünkre Salamin Kálmán, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) műemlékügyi igazgatója. – A szerződésben alá van támasztva a múzeum további működése, a polgármester is jól tudja, hogy ingyenes használati joggal terhelten a jogszabályok szerint nem adható vagyonkezelésbe az ingatlan – tette hozzá, leszögezve: egyértelmű tehát, hogy formai változtatásról van csupán szó. Salamin úgy látja: nehezen hihető, hogy egy újratárgyalás esetén ismét elnyerné a támogatásokat a város, miközben a Széchenyi-terv forrásai csökkennek, a KVI-nél pedig több száz műemlék vár felújítási támogatásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.