„Kérem, hogy az önkormányzatunkat többszörösen hátrányos helyzetbe hozó megállapodást ellenjegyezni ne szíveskedjen” – írta Leszkovszki Tibor, Várpalota szocialista polgármestere szeptember 26-án Görgey Gábornak.
Az ügy szálai júniusig nyúlnak vissza. Ekkor kötött vagyonkezelői szerződést Szabó Pál Csaba, a várpalotai önkormányzat százszázalékos tulajdonában álló Szindbád Közhasznú Társaság ügyvezetője Molnár Zoltánnal, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság vezérigazgatójával.
A megállapodás szerint a kht. huszonnyolc éven át lényegében tulajdonosi jogokat gyakorolhatna a város szívében elhelyezkedő, középkori Thury-vár fölött. A szerződés megkötésére nem sokkal korábban a polgármester jogosította fel Szabó Pál Csabát, eleget téve a helyi képviselő-testület hasonló tartalmú – a balodali és a polgári erők együttes támogatásával meghozott – határozatának. A vár vagyonkezelésbe vétele egy nagyszabású program részeként történt. A helyenként romos műemlék teljes rekonstrukción esne át, rendezvényterem, vendégszobák, kiállítótermek szolgálnák az oda tervezett gazdag rendezvénysorozatot. Az elképzelésre még az Orbán-kormány működése alatt százmillió forintos támogatást sikerült elnyerni a Széchenyi-terv várprogramjából, s további 50-50 millió forint kifizetését garantálta a KVI és a várpalotai önkormányzat. Csakhogy a 150 milliós külső támogatás folyósításának feltétele a vagyonkezelői szerződés hatályba lépése, amihez – a törvény értelmében – Görgey Gábor szignója is szükséges.
– Igen sajnálatos, hogy a polgármester élete első lobbilevelét a város ellenében írta – fogalmazott a Magyar Nemzetnek Szabó Pál Csaba, a kht. vezetője. Szerinte amúgy is nagy baj, hogy „Leszkovszki képtelen a város puszta működtetésén túl gondolkodni”, holott a Thury-vár Veszprém megye egyik legfontosabb műemléke, amely – ha a tervek megvalósulnak – igen sok érdeklődőt vonzhat. Hozzátette: személye nagy szálka a polgármester szemében, mert a városi intézmények körében „ő az egyetlen vezető, aki nem szólítja főnöknek”. Szabó bízik Görgey körültekintő döntésében, s biztos benne, hogy a miniszter nem áll a program útjába. A tárcavezető meggyőzése érdekében Bátor Antal alpolgármester, illetve a város pénzügyi és kulturális bizottságának elnöke a múlt héten írt egy „ellenlevelet”, amelyben a szerződés jóváhagyásáért érvelnek.
Leszkovszki Tibor lapunknak megerősítette: több mint tíz intézménye és két kft.-je van a városnak, s ezek vezetői közül egyedül Szabó Pál Csabával nem tud együttműködni. „Az a probléma, hogy Szabó igyekszik megkerülni, állandóan kérni kell, hogy beszámoljon a részletekről. Szó, ami szó, folyamatosan csörög a pohár” – panaszkodott Leszkovszki. Állította ugyanakkor: nem a személyes ellentétek miatt írt levelet a miniszternek, hanem azért, mert bár az önkormányzati felhatalmazás előírja, a vagyonkezelői szerződésben nem biztosították kellőképpen a város, illetve az ott működő vegyészeti és bányászati múzeum ingyenes használati jogát a várban. – Bizonyíték erre, hogy a szerződés részeként törlik a múzeum jogosultságát a földhivatali tulajdoni lapról – mondta a polgármester, hozzátéve: ő csak a megállapodás újratárgyalását szeretné elérni, s nem hiszi, hogy ez a támogatások elúszásával járna együtt.
A két gyűjtemény igazgatója – erősítendő a polgármester álláspontját – az utóbbi hetekben szintén levelet írt a kulturális tárca múzeumokért felelős osztályvezetőjének. Próder István, a több mint harminc éve a Thury-várban működő vegyészeti múzeum vezetője arról panaszkodott, hogy bár a vagyonkezelői szerződés valóban garantálja a Magyar Vegyészeti Múzeum további működését, de nem zárja ki annak korlátozását. Márpedig a felújítási terv több múzeumi termet is érintl.
– A miniszter az államháztartási törvény értelmében csak a műemlék jelleget érintő kérdéseket mérlegelheti, ezen túl nem dönthet a vagyonkezelői szerződésről – mondta kérdésünkre Salamin Kálmán, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) műemlékügyi igazgatója. – A szerződésben alá van támasztva a múzeum további működése, a polgármester is jól tudja, hogy ingyenes használati joggal terhelten a jogszabályok szerint nem adható vagyonkezelésbe az ingatlan – tette hozzá, leszögezve: egyértelmű tehát, hogy formai változtatásról van csupán szó. Salamin úgy látja: nehezen hihető, hogy egy újratárgyalás esetén ismét elnyerné a támogatásokat a város, miközben a Széchenyi-terv forrásai csökkennek, a KVI-nél pedig több száz műemlék vár felújítási támogatásra.
Holnap jön az igazi tél!