Titoksértés miatt perel a volt olajtanú

Összesen 500 millió forint kártérítést kért a Fővárosi Bíróság tegnapi tárgyalásán Nógrádi Zsolt egykori olajtanú, valamint öccse, az édesapja megölésével vádolt Nógrádi Ádám, Kőrösi Imre volt MDF-es országgyűlési képviselő és Pécsi Kálmán jogtanácsos tizenhat alperestől, köztük az ORFK-tól és annak rendőreitől, a Legfőbb Ügyészségtől, valamint több ügyésztől, az Országos Igazságszolgáltatási Tanácstól és a bíráktól. A tárgyalásra az előzetes letartóztatásából elővezett Nógrádi Ádám bejelentette: 200 millió forint kártérítést kér a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányságtól, mert édesapja maradványait darabokban kapta vissza.

2002. 10. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felperesek államigazgatási eljárásban okozott kár miatt magánvádas eljárásukban azt sérelmezik, hogy a fenti személyek és intézmények törvényellenesen gyűjtöttek titkos infromációkat, s azt Nógrádi Zsolt volt olajtanú hamis vád miatt indult büntetőeljárásában felhasználták.
Keresetükben az olajtanú július 9-i elsőfokú ítéletére hivatkoznak, amelyben a Pesti Központi Bíróság tanácsa kimondta: a Nógrádi Ádám ellen emberölés és más bűncselekmények miatt indult eljárásban a bírói engedélyhez kötött titkos információgyűjtés megfelelt a szabályoknak, ám Nógrádi Zsolt ügyében bizonyítékként az nem használható fel, mert a bírói engedély megadásának indoka és a kérelem célja nem azonos az előbbi ügyben való felhasználhatóság indokával.
Nógrádiék keresete alapján a 2001. augusztus és 2002 januárja, a felperesek között elhangzott beszélgetések lehallgatása azért törvénysértő, mert szerintük a hamis vádas ügy és az emberölési eset más hatóság előtt, más személy ellen, időben, térben és tárgyban is elkülönülő bűncselekmény miatt folyt, illetve folyik. Ráadásul szerintük államtitoknak minősülnek a lehallgatásról készült jegyzőkönyvek, s titkosságuk csak akkor oldható föl, ha azokat bizonyítékként felhasználják. Ám a jegyzőkönyveket a fent már idézett ítélet kizárta a bizonyítékok köréből, így annak az olajtanú ügyében való ügyészségi beterjesztése is törvényt sértett.
A keresetből kitűnik az is, hogy a hatóságok mellett beperelt magánszemélyek, így Pintér Sándor egykori belügyminiszter, Kovács Lajos, az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának osztályvezető ezredese, Ferenczi László, az ORFK bűnügyi főigazgatója és több ügyész, bíró, rendőr, akik engedélyezték, végrehajtották és felhasználták Nógrádi Zsolt ellen a lehallgatásokat, saját személyükben is felelősséggel tartoznak döntéseikért. A tegnapi tárgyalás zárt ajtók mögött folyt, a keresetben szereplők személyiségi jogai, titokvédelmet élvező személyes adataik miatt. Azonban lapunk megtudta, hogy a felperesek kérték a bíróságot: előzetesen zárolják a beperelt hatóságok vagyonát, hogy az igény jogerőre emelkedéséig nehogy eltüntessék azokat. Az alperesek közül a tegnapi tárgyalásra nem ment el senki a jogi képviselőkön kívül. A jogtanácsosok többsége nem is értette, miért került ügyfele a keresetbe. Ellenkérelmet is csak nyolcan adtak be a bíróságra. A tárgyalást a bíróság határozatlan időre elnapolta, mivel több kérdést nem sikerült tisztázni a tárgyaláson. Elképzelhető ugyanis, hogy az ügyet a bíróság ötös tanácsban bírálja majd el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.