Terézváros önkormányzata a Liszt Ferenc tér átalakítására készül. Legalábbis ez derül ki abból az előterjesztésből, amelyet nemrég nyújtottak be a helyi környezetvédelmi és vagyongazdálkodási bizottságnak. A helyhatóság a Broadway Egyesület, a Korzó 2000 Alapítvány és a Városfejlesztési Programiroda javaslatára megbízást adott az Arborétum Kft.-nek a tér átépítési terveinek elkészítésére.
Az elképzelések szerint a területet teljesen átalakítanák tizenegy akácfa kivágásával és a tengelyben lévő, alacsony támfallal megemelt zöldterületek megszüntetésével. Elszállítanák a térről a jelenleg az Andrássy út és Paulay Ede utca közötti területen álló Ady Endre-szobrot is. Liszt Ferenc emlékművét viszont új, megemelt talapzatra helyeznék. A tér nagy része új burkolatot kapna, és gyalogos korzóként üzemelne a jövőben. A kivágott akácok helyére 12 előnevelt fát ültetnének, de ezek csak több mint tíz év múlva érhetik el a mostani lombkoronák méretét. A tervben szó van még néhány kisebb, egymástól független, füvesített zöldfelület kialakításáról is, de ez csak töredéke lenne a jelenlegi bokros területeknek.
A tér platánsorához nem nyúlnának, de a zöldirtással a Paulay Ede és a Dohnányi Ernő utca közötti terület tagolt kialakítást kapna.
Közvetlenül a Paulay Ede utca sarkánál kör alakú emelvényt építenének, amelyet lépcsősoron lehet megközelíteni. Az emelvénytől nem messze szabálytalan alakú vízmedencét hoznának létre. A fennmaradó térrészeket leburkolnák a gyalogosforgalom és a vendéglőteraszok számára. Új kávéházakat is nyitnának, amelyek teraszokat üzemeltetnek majd a közterületen.
Gyenge Zsolt, a kerületi önkormányzat fideszes képviselője, a Fővárosi Közgyűlés környezetvédelmi bizottságának tagja érthetetlennek tartja, hogy Terézváros miért fizetett milliókat egy ilyen terv elkészítésére, mielőtt megtárgyalta volna az elképzeléseket a helyi környezetvédelmi bizottsággal. Szerinte teljesen felesleges a zöldfelületek pusztítása egy olyan városrészben, ahol már így is alig lehet zöldet találni. A képviselő gyanítja, hogy a környékbeli kereskedők és vendéglősök érdekeit képviselő civil szervezetek nyomására született meg az előterjesztés. A fejlesztés ugyanis azért növeli a gyalogosforgalmat, hogy minél többen térjenek be a kereskedelmi egységekbe, valamint az újabb kávézókba, és teraszos sörözőkbe.
– Elképzelhető, hogy a civil kezdeményezés eredetileg erre irányult, de az önkormányzat által terveztetett átalakítással nem foglalhatnak el újabb területeket a kávézóterasz céljára a vendéglősök, hiszen nem lesz rá hely – állította Tétényi Éva, a kerület főépítésze, aki szerint a „tér újragondolása” elsősorban a gyalogos közlekedés javítását szolgálja. Leszögezte: a szakvélemények szerint a kivágásra ítélt tizenegy akác közül hat beteg, így egyébként is újat kell ültetni helyettük. Tájékoztatása szerint a kivágott egyedek helyére tizenkét előnevelt facsemete kerülne, de a belső platánokhoz nem nyúlnának.
– Végig kellett gondolni, hogy megmentjük a téren lévő néhány bokrot, vagy egy jól működő közteret hozunk létre – jegyezte meg a főépítész a zöldfelületek jelentős csökkenésével kapcsolatban.
Hozzátette: a téren valaha szökőkút működött, a víz tehát csak visszakerül a Liszt Ferenc-szobor környékére, a Dohány és a Király utca közötti szakaszon pedig az átalakítás révén mélygarázs épülhet, új parkolóhelyeket teremtve a kerületben. A főépítész közölte, hogy az elkészült dokumentum csupán egy koncepcióterv, amelyhez még a lakosság, a főváros és a képviselő-testület támogatása is szükséges.
Egyelőre még tisztázatlan, hogy Ady Endre szobrát hová szállítanák majd – tudatta a főépítész.
Verók István, a kerület most megválasztott polgármestere csak később, az előterjesztés és a tervek teljes ismeretében kíván nyilatkozni arról, hogy támogatja-e az elképzeléseket.
A fővárosi önkormányzat környezetvédelmi ügyosztályának neve elhallgatását kérő munkatársa elmondta: a főváros hozzájárulása a környezetvédelmi bizottság következő összetételétől is függ, de nem valószínű, hogy támogatnák a kiemelt zöldterületnek számító Liszt Ferenc tér ilyen mértékű átalakítását. Megjegyezte: a Fővárosi Közgyűlés 1993-ban rendeletet hozott arról, hogy Budapest kiemelt zöldterületeit egy rendszerben működteti, ám a kerület a Liszt Ferenc tér esetében nem tartja tiszteletben a magasabb szintű jogszabályt.

Magyar Péter visszalépése után közleményt adott ki a Női Sikernap szervezője