Zöldirtási terv a Terézvárosban

Tizenegy akác és a teljes aljnövényzet kivágását tervezi a helyi önkormányzat a Liszt Ferenc téren. A „tér újragondolását” az úgynevezett Pesti Broadway kulturális negyeden belül a növényzet egy részének eltüntetésével, előnevelt fák ültetésével, mesterséges tavak létesítésével és Ady Endre szobrának áthelyezésével képzelték el a tervezők. A környezetvédők érthetetlennek tartják, hogy fáknak és bokroknak kell pusztulniuk egy kávézóteraszos sétálóutca kialakítása miatt.

2002. 10. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Terézváros önkormányzata a Liszt Ferenc tér átalakítására készül. Legalábbis ez derül ki abból az előterjesztésből, amelyet nemrég nyújtottak be a helyi környezetvédelmi és vagyongazdálkodási bizottságnak. A helyhatóság a Broadway Egyesület, a Korzó 2000 Alapítvány és a Városfejlesztési Programiroda javaslatára megbízást adott az Arborétum Kft.-nek a tér átépítési terveinek elkészítésére.
Az elképzelések szerint a területet teljesen átalakítanák tizenegy akácfa kivágásával és a tengelyben lévő, alacsony támfallal megemelt zöldterületek megszüntetésével. Elszállítanák a térről a jelenleg az Andrássy út és Paulay Ede utca közötti területen álló Ady Endre-szobrot is. Liszt Ferenc emlékművét viszont új, megemelt talapzatra helyeznék. A tér nagy része új burkolatot kapna, és gyalogos korzóként üzemelne a jövőben. A kivágott akácok helyére 12 előnevelt fát ültetnének, de ezek csak több mint tíz év múlva érhetik el a mostani lombkoronák méretét. A tervben szó van még néhány kisebb, egymástól független, füvesített zöldfelület kialakításáról is, de ez csak töredéke lenne a jelenlegi bokros területeknek.
A tér platánsorához nem nyúlnának, de a zöldirtással a Paulay Ede és a Dohnányi Ernő utca közötti terület tagolt kialakítást kapna.
Közvetlenül a Paulay Ede utca sarkánál kör alakú emelvényt építenének, amelyet lépcsősoron lehet megközelíteni. Az emelvénytől nem messze szabálytalan alakú vízmedencét hoznának létre. A fennmaradó térrészeket leburkolnák a gyalogosforgalom és a vendéglőteraszok számára. Új kávéházakat is nyitnának, amelyek teraszokat üzemeltetnek majd a közterületen.
Gyenge Zsolt, a kerületi önkormányzat fideszes képviselője, a Fővárosi Közgyűlés környezetvédelmi bizottságának tagja érthetetlennek tartja, hogy Terézváros miért fizetett milliókat egy ilyen terv elkészítésére, mielőtt megtárgyalta volna az elképzeléseket a helyi környezetvédelmi bizottsággal. Szerinte teljesen felesleges a zöldfelületek pusztítása egy olyan városrészben, ahol már így is alig lehet zöldet találni. A képviselő gyanítja, hogy a környékbeli kereskedők és vendéglősök érdekeit képviselő civil szervezetek nyomására született meg az előterjesztés. A fejlesztés ugyanis azért növeli a gyalogosforgalmat, hogy minél többen térjenek be a kereskedelmi egységekbe, valamint az újabb kávézókba, és teraszos sörözőkbe.
– Elképzelhető, hogy a civil kezdeményezés eredetileg erre irányult, de az önkormányzat által terveztetett átalakítással nem foglalhatnak el újabb területeket a kávézóterasz céljára a vendéglősök, hiszen nem lesz rá hely – állította Tétényi Éva, a kerület főépítésze, aki szerint a „tér újragondolása” elsősorban a gyalogos közlekedés javítását szolgálja. Leszögezte: a szakvélemények szerint a kivágásra ítélt tizenegy akác közül hat beteg, így egyébként is újat kell ültetni helyettük. Tájékoztatása szerint a kivágott egyedek helyére tizenkét előnevelt facsemete kerülne, de a belső platánokhoz nem nyúlnának.
– Végig kellett gondolni, hogy megmentjük a téren lévő néhány bokrot, vagy egy jól működő közteret hozunk létre – jegyezte meg a főépítész a zöldfelületek jelentős csökkenésével kapcsolatban.
Hozzátette: a téren valaha szökőkút működött, a víz tehát csak visszakerül a Liszt Ferenc-szobor környékére, a Dohány és a Király utca közötti szakaszon pedig az átalakítás révén mélygarázs épülhet, új parkolóhelyeket teremtve a kerületben. A főépítész közölte, hogy az elkészült dokumentum csupán egy koncepcióterv, amelyhez még a lakosság, a főváros és a képviselő-testület támogatása is szükséges.
Egyelőre még tisztázatlan, hogy Ady Endre szobrát hová szállítanák majd – tudatta a főépítész.
Verók István, a kerület most megválasztott polgármestere csak később, az előterjesztés és a tervek teljes ismeretében kíván nyilatkozni arról, hogy támogatja-e az elképzeléseket.
A fővárosi önkormányzat környezetvédelmi ügyosztályának neve elhallgatását kérő munkatársa elmondta: a főváros hozzájárulása a környezetvédelmi bizottság következő összetételétől is függ, de nem valószínű, hogy támogatnák a kiemelt zöldterületnek számító Liszt Ferenc tér ilyen mértékű átalakítását. Megjegyezte: a Fővárosi Közgyűlés 1993-ban rendeletet hozott arról, hogy Budapest kiemelt zöldterületeit egy rendszerben működteti, ám a kerület a Liszt Ferenc tér esetében nem tartja tiszteletben a magasabb szintű jogszabályt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.