Befüvesített hulladék

Lefedték és befüvesítették a rákkeltő gázmasszát Budafokon, hogy megakadályozzák a káros anyagok kiporzását és a Duna elszenynyeződését. Ez a lépés azonban csak ideiglenes intézkedés volt, a Környezetgazdálkodási Intézet ugyanis közbeszerzési pályázatot írt ki a több mint harmincezer tonnányi hulladék elszállítására.

2002. 11. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség határozata értelmében három éven belül, 2005. december 31-ig be kell fejezniük a budafoki barlanglakásokba helyezett gázgyári tisztítómassza eltávolítását a Környezetgazdálkodási Intézet (KGI) által kijelölt kivitelezőknek – tudtuk meg Kónya Károlytól, a felügyelőség vezetőjétől a kármentesítésről tartott budatétényi lakossági fórumon, amelyet a helyi Zöld Jövő Környezetvédelmi Egyesület szervezett. Nemrég a hatóság határozata alapján sürgősségi beavatkozást hajtottak végre a XXII. kerület legszennyezettebb területein.
Bartus Tibor, a munkát elvégző cég szakértője beszámolt arról, hogy a veszélyes hulladékkal terhelt területeket takarófóliával fedték le, amelyre tíz centiméteres, fűmaggal beültetett humuszréteg került. Ezzel akadályozzák meg a káros anyagok kiporzását, és biztosítják a csurgalékvíz összegyűjtését. A szakember kérdésünkre elmondta, hogy a teljes kárelhárítás várhatóan több mint négymilliárd forintba kerül majd. A KGI-nek jelenleg hozzávetőlegesen ennyi a kárfelszámolásra fordítható éves költségvetése, de a szaktárca képviselői állították, hogy megvan a fedezet a rehabilitációra.
A KGI kármentesítési és területkezelési igazgatója, Dankó László szerint a barlanglakásokba került, harmincnégyezer tonnányira becsült gázgyári salak eltávolítására közbeszerzési pályázatot írtak ki.
A kivitelezőt négy jelentkező közül választják ki jövő júniusban, és a munkák még 2003-ban elkezdődnek. Az elképzelések szerint a kivitelezés a zaj- és a levegőszennyezés korlátozásával folyik majd, de a legveszélyeztetettebb területeken előfordulhat, hogy megvásárolnak vagy kisajátítanak egyes ingatlanokat.
Mint arról korábban beszámoltunk, a Fővárosi Gázművek 1967 és 1976 között helyezte el a gázgyári masszát Budapest határában. Az azóta veszélyes hulladéknak nyilvánított anyagot egyelőre nem szállította el senki, pedig egyes szakemberek szerint többek között cianidot és arzént is tartalmaz. Ezek az anyagok nemcsak a környéken élők egészségét veszélyeztetik, hanem a csurgalékvízen keresztül könnyen bekerülhetnek a Dunába, illetve elérhetik a fővárosi vízbázisokat is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.