City-brókerügy: nyomozás lezárva

A jövő januárban lejáró nyomozási határidő előtt megszüntette a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) gazdaságvédelmi osztálya a City Kárpótlásijegy-befektető Rt. (City Rt.) felelős vezetői elleni, nagyobb vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt 1997-ben indult eljárást – értesült a Magyar Nemzet. A határozat szerint a társaság nem követett el bűncselekményt. A több mint 90 feljelentőnek – egyben károsultnak – így már csak egy reménye maradt, hogy egymilliárd forintját visszaszerezze: a polgári bíróság elé vihetik az ügyet.

2002. 11. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legutóbb 2003. január 9-ig hosszabbította meg a Fővárosi Főügyészség a vizsgálat határidejét, ám a BRFK gazdaságvédelmi osztálya november 6-án úgy döntött, hogy bűncselekmény hiányában megszünteti az öt éve tartó nyomozást. A City Rt. ügyében 90 károsult, kisbefektető tett feljelentést 1997-ben, s október 18-án elrendelték a nyomozást.
A feljelentés szerint 1995-ben számos kárpótlásijegy-tulajdonos az akkoriban alakuló City Rt. hirdetéseinek hatására a 20 százalékos árfolyamon eladható kárpótlási jegyért cserébe az rt. által kibocsátott részvényeket kapott. A City Rt. a kárpótlási jegyeket 174,2 százalékos árfolyamon számította be. A cég azt ígérte a kisbefektetőknek, hogy a következő évben bevezetik a City Rt. papírjait a tőzsdére, és azután jó áron értékesíthetik azokat. Aki pedig megtartja a részvényeket, a gazdálkodási év végén az elért eredményből osztalékhoz juthat. Azonban a cég a kárpótlási jegyeket alacsony árfolyamon értékesítette, így az rt. elvesztette tőkéjének 80 százalékát, emiatt sem osztalékot nem fizettek, sem az ígért tőzsdei bevezetést nem tudták teljesíteni. A rendőrségi határozat szerint azért nem állapítható meg a vagyonvesztés, mert az rt. nem rendelkezett más, saját tőkével, mint az általa kibocsátott és az „amögött lévő” értékpapírok. Tehát a City-részvények annyit értek, mint amennyi kárpótlási jegyet adtak érte. Így a vagyonvesztés nem tekinthető ténylegesnek, mert olyan vagyonról volt szó, amely soha nem is létezett. Ezért még annak sincs jelentősége – mutat rá a határozat –, hogy a társaság a kárpótlási jegyeket 174,2 százalékos árfolyamon számította be. Információink szerint az ügyészségre tegnap érkezett meg a rendőrség nyomozást megszüntető határozata, így azt egy héten belül akár felül is bírálhatják, vagy helybenhagyhatják. A rendőrségi döntés ellen a feljelentők panasszal is élhetnek, de ha ez sem jár eredménnyel, akkor polgári bíróság elé vihetik az ügyet, és igényüket ott érvényesíthetik.
Kováts Gábor, a kisrészvényesek szószólója lapunknak elmondta: minden létező jogi lehetőséggel élnek azért, hogy visszakapják pénzüket. A megszüntető határozat ellen hamarosan panaszt nyújtanak be. Kováts Gábor hozzátette: a többi kisrészvényes – akik többsége idős, beteg ember – elkeseredettségének adott hangot, s értetlenül áll a rendőrség eljárása előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.