Elítélték a rendőrt

Több emberen elkövetett emberölés kísérlete miatt nyolc év letöltendő fegyházbüntetésre ítélte tegnap a Fővárosi Bíróság H. László egykori rendőr törzszászlóst. A bíróság a büntetés kiszabásakor eltért a törvényben előírt középmértéktől – a vádlott javára – és nyomatékkal vette figyelembe, hogy az áldozatok bizonyos mértékben hozzájárultak ahhoz a helyzethez, amely végül egy halálos és egy súlyos sérüléssel végződött. A felek fellebbeztek a döntés ellen, így az nem jogerős.

2002. 11. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vádirat szerint H. László 2001. június 28-án szolgálaton kívül, az esti órákban betért barátnőjével és baráti társaságával a XIX. kerületi Hóborozó nevű helyre. Onnan 30 méterre, a Borpatika nevű italozó kerthelyiségében egy másik társaság, Cs. Gábor és K. Zoltán csapata hangoskodott és üvegeket tört. A két társaság összevitatkozott, amiből dulakodás lett, mire H. László – megelégelve, hogy a támadók barátnőjét és a társasága egy másik női tagját bántalmazzák – rálőtt Cs. Gáborra és K. Zoltánra. Cs. Gábor a helyszínen meghalt, K. Zoltán pedig súlyosan megsebesült.
A bíróság ítéletének indoklásában leszögezte: a vádlott szavahihetetlen. A nyomozáskor H. László úgy nyilatkozott, hogy a cselekmény elkövetésekor erősen ittasnak érezte magát, de azért észnél volt. Később ugyanezt úgy adta elő: nem volt annyira ittas, hogy szabálytalanul helyezte volna magát szolgálatba. A bíróság végül az orvos szakértői véleménynek adott hitelt, amely szerint a rendőr közepesen ittas állapotban lehetett. Emiatt – a bíróság megítélése szerint – a vádlott nem tudta reálisan mérlegelni a helyzetet, s ez vezetett a verekedéshez, később pedig a lövések leadásához. A vádlottnak tudnia kellett volna, hogy ittasan alkalmatlan az intézkedésre.
A bíróság szerint a vádlott nem kívánta áldozata halálát, ezért nem egyenes, hanem eshetőleges szándék vezette. Azonban a bűncselekményt nem tudta jogos önvédelemnek értékelni, ugyanis a támadók nem az életüket, hanem a testi épségüket veszélyeztették, így a lövések nem álltak arányban az elszenvedett sérelemmel.
Az elsőfokú bíróság súlyosbító körülményként értékelte, hogy a vádlott maradandó sérüléseket okozott K. Zoltánnak, valamint azt, hogy a bűncselekmény elkövetésekor ittas volt. Enyhítő körülménynek tudta be, hogy jogi szempontból kísérleti szakaszban maradt a bűncselekmény. Nyomatékkal vette figyelembe – s ezért kisebb büntetést szabott ki, mint amit e bűncselekményért kiróhatott volna –, hogy az áldozatok is hozzájárultak ahhoz a helyzethez, amely végül a bűncselekményhez vezetett.
Az ügyészség súlyosbításért, a védelem felmentésért fellebbezett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.