A mára már jelentősen mozgáskorlátozott Pelyhe László hemofíliásként született, de mint keresetében fogalmazott, sem Gyöngyösön, sem a budapesti I. Számú Gyermekklinikán nem kapott ellátást. Szüleit nem tájékoztatták az orvosok arról, hogy az akkori országos vérellátóban igényelhető a betegségére való kezdetleges gyógyszert. Tízévesen kapta első kezelését, de csak rossz hatásfokú orvosságot adtak. Keresete szerint ezek után a lehetőségekhez és a szükségleteihez mérten alacsony színvonalú ellátást kapott. Tavaly nyilvánították százszázalékos rokkanttá.
Pelyhe László szerint orvosai nem alkalmazzák a lehetséges eljárásokat, s csak kis dózisban adják a szükséges gyógyszereket. Szerinte orvosai tudták, hogy korszerűtlen kezelést kapott, hiszen a szakkönyvekben leírják, hogyan kellene a hemofíliásokat gyógyítani, a gyakorlatban mégsem alkalmazzák.
Mivel a hemofíliások korán megrokkannak, kevésbé fizetőképesek, mint például a leukémiások vagy a trombózisosok – állítja Pelyhe. Úgy véli: egy vezető pozícióban lévő haematológus inkább a több ezer leukémiásnak szolgáló gyógyszer megvásárlására sarkallja az államot, mint az évente születő 5-6 – összességében mintegy 2800 – hemofíliás gyógyszerére.
Mindezekért Pelyhe a magyar államot, illetve annak több évtizedes rossz egészségpolitikáját okolja, s 11 millió forint kártérítést, valamint havi húszezer forintos életjáradákot követel.
A keresethez csatolt orvos szakértői vélemény megállapítja: a beteg mozgásszervi szempontból súlyosan fogyatékosnak minősül, s a mindennapos életben állandó jelleggel kisegítő igénybevételére szorul. A szakértői vélemény úgy zárul: a beteg mozgásszervi fogyatékossága véglegesnek véleményezhető, abban értékelhető javulás nem, a későbbiekben pedig jelentős állapotromlás várható.
Nemes László, az Országos Hemofíliaközpont igazgató-főorvosa szerint 1994 előtt a hemofíliások kezelése valóban elmaradt az európai átlagtól. Azonban az utóbbi években a többi betegséghez képest kiemelt területként kezelik a veleszületett vérzékenység gyógyítását. – Az elmúlt négy év alatt duplájára emelkedett az erre fordított gyógyszerek állami beszerzése. Jelenleg az OEP 3,5 milliárd fortintért vásárol hemofíliásoknak gyógyszert, amelynek fokozatos fejlesztése a jövőben célszerű volna – mondta el az igazgató.
Horváth Béla ügyvéd – aki több hemofíliást és hepatitis C-vel fertőzött beteget képviselt a bíróságon – lapunknak elmondta: nem túlzás a 11 millió forintos kártérítés, hiszen a felperes visszafordíthatatlan károsodást szenvedett. Hozzátette: mindenkinek alkotmányos joga a lehető legmagasabb szintű testi és lelki egészség. Úgy véli, hogy ha a beteg orvos szakértői véleménnyel alátámasztja: azért szenvedett maradandó károsodást, mert nem kapta meg a szükséges orvosi kezeléseket, mindenképpen eséllyel perelheti az államot.
Újabb részletek derültek ki a debreceni halálos munkahelyi balesetről