Számos módosító indítványt nyújt be a 2003. évi büdzséről szóló törvényjavaslathoz a parlament környezetvédelmi bizottsága, mert kevésnek tartja a jövő évi költségvetési támogatásokat – jelentette ki Turi-Kovács Béla (Fidesz), a testület elnöke a tegnapi kibővített ülésen, amelynek témája a költségvetés mellett – a Levegő Munkacsoport javaslata alapján – a termékdíjak bevezetése volt.
Illés Zoltán (Fidesz) bizottsági alelnök kiemelte: a jövő évi költségvetés távol áll attól, amit a környezetvédők „zöldnek” neveznek. Megjegyezte: erre az elkövetkezendő tíz évben sem lesz lehetőség, legfeljebb azt lehet elérni, hogy a következő büdzsék egyre nagyobb forrásokat adjanak a környezetvédelmi programokra. Hozzátette: a napokban történt minisztériumi átszervezések még a támogatott környezetvédelmi programok megvalósításában is zűrzavart okoznak. Illés Zoltán felháborítónak és elfogadhatatlannak nevezte, hogy a környezetvédelmi termékdíjról szóló törvény módosítása a költségvetési törvény keretében zajlik. A szakmai irányelvek lefektetése ugyanis szerinte önálló vitát igényel, és az egyes termékdíjak tételeinek megállapítása nem lehet a költségvetési törvény feladata. A honatya kifogásolta azt is, hogy kármentesítésre mindössze négymilliárd forint szerepel a 2003-as elő-irányzatban, az ÁPV Rt.-ről szóló fejezetben. – A termékdíjbevételek fokozatos elmaradásával a Környezetvédelmi Alap Célelőirányzat is képtelenné válik a fejlesztési célok ellátására – figyelmeztetett Illés, aki aránytalannak tartja, hogy a természetvédelem jövőre mindössze 3,39 milliárd forintot, a környezetvédelem pedig 5,3 milliárdot kap, miközben a vízügy 10,58 milliárd forintból gazdálkodhat.
Devánszkyné Molnár Katalin (MSZP) elismerte: a 2003-as büdzsé nem ad fedezetet minden környezetvédelmi cél megvalósítására, de biztatónak nevezte, hogy kiemelt szerepet kap a környezeti nevelés.

Magyar Levente: Újfajta szellemiség a magyar-ukrán kapcsolatokban