Kritizált fejlesztési terv

Az ország legjelentősebb egyetemi zöldszervezetének számító GATE Zöld Klub nemrégiben állami felkérésre véleményezte Magyarország Nemzeti fejlesztési tervét. A környezetvédők szerint a dokumentum nem fordít kellő figyelmet az integrált ökogazdálkodás elősegítésére, az agrár-környezetvédelem, a vasúthálózat és a hulladék-újrahasznosítási rendszerek fejlesztésére. A klub szervezésében országos konferenciát tartanak a jövő héten.

2002. 11. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

AGödöllői Agrártudományi Egyetem kollégiumában kiemelten közhasznú szervezetként működő GATE Zöld Klub kifogásokat nyújtott be Magyarország Nemzeti fejlesztési tervéhez.
Az állami felkérésre elkészített véleményben a környezetvédők kiemelik, hogy a dokumentum agrár- és vidékfejlesztésről szóló fejezetéből hiányzik az ökogazdálkodás és az integrált mezőgazdasági üzemek fejlesztése, amellyel hozzájárulhatnak a biológiai alapok megtartásához. A zöldek több kitételt hiányolnak a terv környezetvédelemmel foglalkozó fejezetéből is. Szerintük az irat elhanyagolja például a megfelelő vasúthálózat kiépítésének feladatait, nem fektet nagy hangsúlyt a hulladékképződés megelőzésére és a szelektív hulladékgyűjtési, illetve az újrahasznosítási rendszerek fejlesztésére.
A hallgatói klub javasolja, hogy kiemelt feladatként kezeljék a környezettudatos magatartás kialakítását, és szerintük ehhez az iskolai szervezetek megerősítésére van szükség. Ennek érdekében szerveztek országos hallgatói konferenciát, amelyre eddig csaknem száz egyetemi és főiskolai környezetvédő csoport jelentkezett. A jövő pénteken induló, kétnapos rendezvény célja, hogy útmutatást adjon a kisebb szervezeteknek, és bevonja az egyetemistákat a civil munkába, vagy a környezeti nevelésbe.
Malatinszky Ákos, a GATE Zöld Klub vezetője szerint erre szükség is van, hiszen az eddigi tapasztalatok szerint az egyetemi szerveződések 3-4 éves rotációval működnek, mert a tagok munkába állása után nehéz az újjászervezés. A csoportok anyagi lehetőségei is szűkösek, mert nem ápolják megfelelően az intézményi kapcsolatokat és nem értenek a pályáztatáshoz. A konferencia előadásai ezért főként arról szólnak majd, hogy a hallgatói szervezetek hogyan alakulhatnak meg, építhetik fel önmagukat, nyithatnak az anyaintézmény felé, szervezhetnek környezetvédelmi akciót és pályázhatnak állami vagy alapítványi forrásokra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.