Elítélték a Fekete Angyalt

A Fővárosi Bíróság kilenc év fegyházbüntetésre és foglalkozásától való végleges eltiltásra ítélte tegnap F. Tímeát, a Fekete Angyalként elhíresült volt ápolónőt, akit az ügyészség hétrendbeli emberöléssel vádolt. A bíróság szerint az egykori nővér 2000 májusa és 2001 februárja között meghalt idős betegek közül egyet szándékosan megölt, két gyilkosságra pedig kísérletet tett. Négy beteg halála és F. Tímea cselekménye közti összefüggésre viszont nem találtak elegendő bizonyítékot, így azokat foglalkozás körében elkövetett szándékos veszélyeztetésként értékelték.

2002. 12. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ügyészség az ítélet ellen, a cselekmények súlyosabb minősítéséért, mind a hét eset emberölésként való értékeléséért, ezzel összhangban súlyosabb, 15 évhez közelítő szabadságvesztés kiszabásáért fellebbezett, míg a védelem elsődlegesen felmentésért, másodlagosan enyhítésért.
A bíróság az ítélet indoklásában kifejtette: a vádlott önkényesen, az orvos utasítása ellenére adott be több betegnek vénás injekciót a fővárosi Nyírő Gyula Kórház belgyógyászati osztályán. F. Tímea tudatában volt annak, hogy az ügyeletes orvos a kálium-, a Dolargan-, a morfium- és a Seduxen-injekciók beadását nem írta elő a beteg számára, ha mégis, akkor nem vénásan. A vádlott ismerte a vénás injekciók hatását, következményeit és veszélyeit – hangsúlyozta a tanács elnöke. A bíróság nem csak a vádlott beismerő szavai alapján hozta meg ítéletét. Egybevetette a visszavont vallomást a bizonyítékokkal, az orvosi dokumentációkkal, a tanúvallomásokkal, s csak akkor írta a cselekményeket a vádlott terhére, ha azok összhangban voltak egymással. Ellentmondáskor mindig az F. Tímeára kedvezőbb változatot fogadta el – jelentette ki a bíró.
A vádlott beismerő vallomása rendezett és logikus volt, s csak akkor vált zavarossá, miután visszavonta azt, s tagadni kezdett – tette hozzá.
A cselekmények indítékairól a bíró a kriminálpszichológus szakértőt idézte, aki szerint F. Tímeának fejlett empátiás készsége és „istenségtudata” volt. Hol a beteg, hol az orvos helyébe képzelte magát, és a döntéseket is meghozta helyettük. A hét eset közül egynél állította, hogy vénás káliuminjekciót adott be, amely perceken belül halált okozott. A bíróság ezt az esetet minősítette szándékos emberölésnek, két másik betegnél az ápolónő vallomása szerint fájdalomcsillapítás, nyugtatás miatt morfiumot adott be, amelyről tudta, hogy légzésbénító hatású lehet. Ezeket a bíróság eshetőleges szándékkal elkövetett emberölési kísérletnek minősítette, a három esetet pedig együtt több emberen elkövetett emberölés kísérletének. A vádlott további négy betegnek nyugtatókat – Seduxent és Dolargant – adott be. E cselekmények és a néhány órán vagy éppen egy napon belül bekövetkezett halálok közti ok-okozati összefüggés a bíróság szerint nem mutatható ki. Ezeket az eseteket foglalkozás körében elkövetett szándékos veszélyeztetésként értékelte a bíróság. A bíró leszögezte: súlyos bűnt követ el az, aki megrendíti az egészségügybe vetett bizalmat. Hozzáfűzte: F. Tímea alkalmatlan az ápolói foglalkozásra, s meg kell kímélni tőle a társadalmat. Ugyanakkor a bíróság nyomatékos enyhítő körülményként tudta be a vádlott feltáró jellegű beismerő vallomását, amely nélkül a cselekménysorozat minden bizonnyal felderítetlen maradt volna. Erre és más körülményekre való tekintettel a bíróság eltért a középmértékű büntetés kiszabásától, s az enyhítő szakaszt alkalmazta.
Szőgyényi József ügyvéd a tárgyalás után elmondta: védence az eredeti vád szerint 10–15 év vagy akár életfogytiglani szabadságvesztést is kaphatott volna, ehhez képest az ítélet reálisnak mondható. Azonban jobban szerette volna, ha a bíróság a foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetést állapítja meg védence terhére. Az ügyvéd hangsúlyozta: a bíróság logikusan felépített, remekül indokolt ítéletet mondott.
***
Lengyel halálüzlet. A lódzi fellebbviteli ügyészség a napokban vádat emelt a helyi mentőszolgálat két orvosa ellen a szükséges orvosi segítség elmulasztása és ezzel betegek életének közvetlen kockáztatása miatt. A vádlottak 18 beteg sérelmére cselekedtek. Az ügyészségi döntés annak a vizsgálatnak a következménye, amelyet a krakkói törvényszéki orvos szakértő intézet végzett 70, a lódzi mentőszolgálatnál bekövetkezett gyanús haláleset ügyében. Az eddigi adatok szerint egymással versengő helyi temetkezési vállalatok csúszópénzt ígértek a friss halálesetekről szóló információkért cserébe, s fennáll a gyanú, hogy egyes betegeket a mentők halálba is segítettek. Január óta már 41 gyanúsított – mentők és temetkezési vállalkozók – ellen emeltek vádat, egyelőre csak korrupció miatt. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.