Kétszázötven daganatos beteg vesz részt abban a klinikai vizsgálatban, amelynek az a célja, hogy kiderítse: segítenek-e rajtuk bizonyos természetes eredetű, gyógyhatású készítmények – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Szűcs Miklós, a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzati Kórház Onkoradiológiai Központjának vezetője.
Mint arról korábban beszámoltunk, ez az első ilyen jellegű vizsgálat Magyarországon. A kutatást a pécsi, szegedi, debreceni, kecskeméti és budapesti onkológiai osztályokat vezető szakemberek fogják össze – tájékoztatott Szűcs.
Az orvos elmondta: nemrégiben elkészült az a protokoll, amely a vizsgálat és az eredmények ellenőrzésének pontos leírását tartalmazza. A illetékes szervek jóváhagyása után – valószínűleg januárban – elkezdődhet a munka.
A vizsgálatban részt vevők csoportba osztásáról véletlenszerűen döntenek. Csak a kezelőorvos tudja – a beteg nem –, hogy melyik csoportba tartozik: abba, amelyben a klasszikus sugárkezelés vagy kemoterápia mellett valós hatóanyagú készítményt kapnak, vagy a kontrollcsoportba, amelynek tagjai ugyanolyan színű, tapintású és nagyságú placebót használnak. A betegeket folyamatosan ellenőrzik, s be kell számolniuk mindennemű változásról, tünetről, hányingerről, fájdalomról, az adatokat pedig rögzítik. Így a vizsgálat végén – egy év múlva – kiderül, hogy vajon hatnak-e ezek a gyógyszernek nem minősülő készítmények, és ha igen, akkor mely onkológiai betegségek esetében. A szakemberek ezután országos ajánlást tesznek e szerek használatáról.
Már 100 ezer magyar gazda emelte fel szavát Brüsszellel szemben