Megsínylette az idei nyár gyér turistaforgalmát a Siotour is. Halmos Gábor vezérigazgató a minap tartott közgyűlésen arról számolt be, hogy idén 17 százalékkal csökkent a társaság forgalma, és a tervezett százmillió forintnál is több adózás előtti eredmény helyett mindössze 45 millió várható. Kérdésünkre elmondta: a korábbi években a cég nyeresége jóval százmillió forint fölött volt. Ebből futotta egyebek közt a legnépszerűbb kempingek vizesblokkjainak felújítására, a dél-európai sátortáborokéhoz hasonló „kempingutcák” és sátras, lakókocsis házhelyek, közösségi épületek kialakítására, tavaly pedig a szántódi kompkikötő melletti kemping összkomfortosítására. Ez utóbbi fejlesztések annak köszönhetőek, hogy az MFB tavaly lemondott az osztalékáról.
Mint arról beszámoltunk, a nyár elején a Somogy megyei önkormányzat az utolsó Siotour-részvényét is eladata a MFB-nek. Az új tulajdonosnál – mint ismeretes – profiltisztítás folyik, következésképpen várható, hogy a Siotour-vagyon a jövő év végéig az ÁPV Rt. kezelésébe kerül. Ez egyébként a társaság legutóbbi közgyűlésén is elhangzott. Ott a részvénytársaság igazgatóságának elnöke, Gyenesei István egyebek közt elmondta: mivel az állami tulajdonlás miatt a Siotour évek óta nem pályázhat idegenforgalmi támogatásra, a cég jól felfogott érdeke, hogy szakmai befektetők kezébe kerüljön.
Ez utóbbival kapcsolatban természetesen félelmek is megfogalmazódnak, merthogy két éve, amikor is a Somogy megyei önkormányzat pályázatot írt ki a Siotour-részvények értékesítésére, nem egy – a turizmustól meglehetősen távol álló, egyebek közt ingatlanforgalmazó – befektetői csoport is szemet vetetett a tizenhárom kempinget és négy exkluzív üdülőtelepet üzemeltető Siotourra. Voltak, akik attól tartottak: ha illetéktelen kézbe kerül a cég, nem kizárt, hogy az új tulajdonos felparcellázza majd a közvetlen tóparti sátortáborokat, luxusszállókat építtet, és ezzel elzárja a Balatont azoktól a kispénzű emberektől, akiknek csak kempingezésre futja.
A Siotour eladásának ügye évek óta megosztja az üdülőrégió jövőjéért aggódó szakembereket. Vannak, akik váltig állítják: ha az állam húzóágazatnak tekinti az idegenforgalmat, akkor áldoznia kell egy olyan cégre, mint a Siotour. Még akkor is, ha – belső és külső okok miatt – ez idő szerint mélyponton van. Mások feneketlen zsáknak tartják a siófoki székhelyű társaságot, és azzal érvelnek, hogy helyrehozhatatlan hiba volna, ha a megmaradásáért, turisztikai kínálatának és színvonalának fejlesztéséért az állam vállalná a kockázatot.
Az egykori SZOT-üdülővagyon elherdálásának következményei figyelmeztetőek. Nagy hiba lenne, ha a balatoni sátortáborok és üdülőtelepek az át nem gondolt privatizáció áldozatául esnének – hívják fel a figyelmet a balatoni idegenforgalom szakemberei.
Gázolt a vonat Székesfehérvár és Dinnyés között