Kié lesz a Siotour?

Miután a Somogy megyei önkormányzat hangos vitákkal övezve megvált a Siotour Idegenforgalmi és Kereskedelmi Rt.-től, kérdésessé vált: talpon marad-e a tizenhárom kempinget és négy elegáns üdülőtelepet működtető gazdasági társaság, és nem parcellázzák-e fel a hatalmas tóparti sátortáborokat. Július elején az utolsó részvényeit is eladta a korábbi tulajdonos Somogy megyei önkormányzat, így a jelentős balatoni vagyon csaknem teljes egészében a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) tulajdonába került. Most arról hallani: újabb, kétlépcsős privatizáció előtt áll a Siotour.

2002. 12. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megsínylette az idei nyár gyér turistaforgalmát a Siotour is. Halmos Gábor vezérigazgató a minap tartott közgyűlésen arról számolt be, hogy idén 17 százalékkal csökkent a társaság forgalma, és a tervezett százmillió forintnál is több adózás előtti eredmény helyett mindössze 45 millió várható. Kérdésünkre elmondta: a korábbi években a cég nyeresége jóval százmillió forint fölött volt. Ebből futotta egyebek közt a legnépszerűbb kempingek vizesblokkjainak felújítására, a dél-európai sátortáborokéhoz hasonló „kempingutcák” és sátras, lakókocsis házhelyek, közösségi épületek kialakítására, tavaly pedig a szántódi kompkikötő melletti kemping összkomfortosítására. Ez utóbbi fejlesztések annak köszönhetőek, hogy az MFB tavaly lemondott az osztalékáról.
Mint arról beszámoltunk, a nyár elején a Somogy megyei önkormányzat az utolsó Siotour-részvényét is eladata a MFB-nek. Az új tulajdonosnál – mint ismeretes – profiltisztítás folyik, következésképpen várható, hogy a Siotour-vagyon a jövő év végéig az ÁPV Rt. kezelésébe kerül. Ez egyébként a társaság legutóbbi közgyűlésén is elhangzott. Ott a részvénytársaság igazgatóságának elnöke, Gyenesei István egyebek közt elmondta: mivel az állami tulajdonlás miatt a Siotour évek óta nem pályázhat idegenforgalmi támogatásra, a cég jól felfogott érdeke, hogy szakmai befektetők kezébe kerüljön.
Ez utóbbival kapcsolatban természetesen félelmek is megfogalmazódnak, merthogy két éve, amikor is a Somogy megyei önkormányzat pályázatot írt ki a Siotour-részvények értékesítésére, nem egy – a turizmustól meglehetősen távol álló, egyebek közt ingatlanforgalmazó – befektetői csoport is szemet vetetett a tizenhárom kempinget és négy exkluzív üdülőtelepet üzemeltető Siotourra. Voltak, akik attól tartottak: ha illetéktelen kézbe kerül a cég, nem kizárt, hogy az új tulajdonos felparcellázza majd a közvetlen tóparti sátortáborokat, luxusszállókat építtet, és ezzel elzárja a Balatont azoktól a kispénzű emberektől, akiknek csak kempingezésre futja.
A Siotour eladásának ügye évek óta megosztja az üdülőrégió jövőjéért aggódó szakembereket. Vannak, akik váltig állítják: ha az állam húzóágazatnak tekinti az idegenforgalmat, akkor áldoznia kell egy olyan cégre, mint a Siotour. Még akkor is, ha – belső és külső okok miatt – ez idő szerint mélyponton van. Mások feneketlen zsáknak tartják a siófoki székhelyű társaságot, és azzal érvelnek, hogy helyrehozhatatlan hiba volna, ha a megmaradásáért, turisztikai kínálatának és színvonalának fejlesztéséért az állam vállalná a kockázatot.
Az egykori SZOT-üdülővagyon elherdálásának következményei figyelmeztetőek. Nagy hiba lenne, ha a balatoni sátortáborok és üdülőtelepek az át nem gondolt privatizáció áldozatául esnének – hívják fel a figyelmet a balatoni idegenforgalom szakemberei.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.