Régiót választhatna néhány kistérség

Kovács László, az MSZP elnöke, külügyminiszter szerint az európai uniós csatlakozással javul az emberek életminősége, a bővítés társadalmi, gazdasági és szociális értelemben stabilitást jelent.

Czirják Imre
2002. 12. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszú ideig tart még a belépés után, amíg Magyarország szervesen beilleszkedik az EU-ba – fogalmazott Kovács László az Európai Szocialista Önkormányzati Képviselők Uniója szombati ülésén. Elmondta: az unió folyamatos bővítésével a határon túli magyarok is közelebb kerülnek az anyaországhoz.
A külügyminiszter az esemény utáni sajtótájékoztatón azon véleményének adott hangot, hogy a bővítés mindkét oldaltól (a tagoktól és a csatlakozóktól) erőfeszítéseket követel. A befizető országoknak növelniük kell az uniós alapok támogatását, az eddig kedvezményezett tagországoknak pedig le kell mondaniuk a támogatások egy részéről. Kovács szerint azonban ez az uniónak is megéri, hiszen a bővítés után a legnagyobb belső piac jön majd létre. A tárgyalások legfontosabb pontjának nevezte, hogy Magyarország 2004-ben több támogatást kapjon, mint 2003-ban. Hozzátette: az egyenlő elbánás elvét joggal igényeljük, hiszen ezt a korábban csatlakozók is megkapták.
Lamperth Mónika belügyminiszter elmondta: az uniós csatlakozáshoz kapcsolódó közigazgatási reform során létrejövő választott regionális önkormányzatok olyan decentralizált intézmények lesznek, amelyeknek területfejlesztési döntési kompetenciájuk is lesz. Lapunk kérdésére elmondta: a szakértők mellett ő is arra hajlik, hogy hét régió legyen Magyarországon. Három a Dunántúlon és három a Dunán innen, valamint egy központi régió. Azzal számolnak, hogy a kistelepülések 200-250 kistérséggé állnak össze, és azt tervezik, hogy a statisztikai régiók határán lévő kistérségek választhatnának, melyik nagyobb egységhez tartozzanak – fejtette ki a belügyminiszter.
Bernard Poignant, a nemzetközi szervezet elnöke előadásában kitért arra, hogy a jelenlegi uniós tagállamoknak segíteniük kell a csatlakozó országokat. – Európa 1956. október 23. óta várja önöket – tette hozzá a francia politikus.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.