Tasnádi: börtön helyett fegyház?

A vádlottak személyiségében rejlő társadalmi veszélyesség miatt a Tasnádi-per négy vádlottjára fegyházbüntetés kiszabását, valamint a bűncselekmények bűnszervezetben való elkövetésének megállapítását kérte a Legfőbb Ügyészség, a tegnap kezdődött másodfokú tárgyaláson a Legfelsőbb Bíróságon.

2002. 12. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megkezdődött Tasnádi Péter vállalkozó és társai büntetőpere tegnap a Legfelsőbb Bíróságon. A mintegy 120 oldalas elsőfokú ítélet ismertetése után az ügyész perbeszédében hangsúlyozta: a vádlottak közül négyen bűnszervezetet hoztak létre, azt irányították, s emiatt a terhükre róható bűncselekmények mellett minősítésként a bűnszervezetben való elkövetési módnak is szerepelnie kell a másodfokú ítéletben.
Az ügyész szerint az elsőfokú bíróság széles körű bizonyítást folytatott, ugyanakkor az nehézségekbe ütközött, mivel a jelzések szerint a terhelő tanúkat megfenyegették, s vallomásuk visszavonására kényszerítették. A vádlottak a vélt vagy valós anyagi követeléseiket mindenkivel szemben erőszakkal kényszerítették ki. Több esetben Tasnádi volt a felbujtója, hárman pedig a gondolkodás nélküli végrehajtói voltak az erőszakos bűncselekményeknek – jelentette ki az ügyész. A négy vádlott szervezetten, az áldozatok fenyegetésével, „megpuhításával”, becserkészésével követték el a cselekményeket. Ezeknek a felbujtója Tasnádi Péter volt. Az eljárásban szereplő tanúkat rendszeresen és szisztematikusan megfenyegették.
Tasnádi Péter a 102,9 millió forintos adócsalást, valamint Sz. Lajos a terhére rótt lőfegyverrel és lőszerrel visszaélést is bűnszervezet keretében követte el. Az ügyész Tasnádi Judit elsőfokú felmentésének elvetését is javasolta, mivel álláspontja szerint a vállalkozó felesége tudta, hogy férje ellen büntetőeljárás folyik, így a bűnpártolás terhe mellett vett fel és juttatott ismeretlen helyre 2000. május 15-én 120 millió forintot. Azonban az ügyész büntetésként próbára bocsátást javasolt a bíróságnak.
A bűncselekmények tárgyi súlya, a vádlottak személyiségében rejlő társadalmi veszélyesség, valamint a bűnszervezetben való elkövetési mód is szükségessé teszi a fegyházbüntetés kiszabását és a büntetési tételek jelentős emelését. Ezért az ügyészség képviselője Tasnádi Péternél felbujtóként elkövetett önbíráskodásban, bűnszervezetben elkövetett adócsalásban, bűnszervezet létrehozása és irányításában folytatólagosan, bűnszervezetben elkövetett zsarolásban kérte a bűnösség megállapítását. A kiszabható legmagasabb büntetésként Tasnádi Péternél 15 éves, Sz. Lajosnál 22 és fél éves, P. Csabánál és K. Lászlónál egyenként 15 éves fegyházbüntetést említette az ügyész.
Ismeretes: az elsőfokú bíróság Tasnádi Péter vállalkozót négy év hat hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte. A tizenhárom vádpontból négyben – két rendbeli önbíráskodás, felbujtóként, aljas indokból elkövetett súlyos testi sértés és adócsalás – mondta ki a bíróság bűnösnek. A tárgyalás ma a védőbeszédekkel folytatódik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.