Varga Mihály: Megcsúfolt demokrácia

A Fidesz mai frakcióülésén várhatóan szó esik arról is, hogy a párt milyen módon hajlandó részt venni a további költségvetési vitákban, miután szombaton hajnali egy órakor kivonult az ellenzék a költségvetési bizottság üléséről. Ennek oka, hogy az egyes módosító javaslatok véleményezésére csupán két-két perc volt.

2002. 12. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Példátlan és a demokráciát megcsúfoló az a tárgyalási módszer, amit a kormánypártok alkalmaznak a jövő évi költségvetés benyújtása óta – vélekedett Varga Mihály. – Tizenkét év óta először történt meg, hogy szakbizottságok a parlament plenáris ülésén nem mondhatták el az álláspontjukat, ott csak egy kisebbségi vélemény hangozhatott el. A részletes vitára szánt keret pedig módosító indítványonként húsz másodpercet jelentett – fejtette ki Varga Mihály.
Elmondta: a költségvetési és pénzügyi bizottság pénteki ülésén abnormális állapot alakult ki. Az ellenzéki képviselők ugyanis ott kaptak meg 26 kormányzati indítványt, így nem volt módjuk az érdemi vitára. A tizenegy fideszes képviselőnek összesen két-két perc jutott volna arra, hogy a véleményét kifejtse olyan kérdésekben, mint a hárommilliárdos önkormányzati támogatás, a BKV 37 milliárdos konszolidációja vagy a Magyar Televízió újabb ötmilliárd forintnyi támogatása. Varga Mihály ezt a parlamentarizmus lábbal tiprásaként és a kormányzati arrogancia csúcspontjaként értékelte.
Varga Mihály az eseményt értékelve lapunk kérdésére elmondta: nem az a néhány ellenzéki képviselő a fontos, akiknek a jogait vagy a szólásszabadságát korlátozzák egy bizottsági vagy a plenáris ülésen, hanem azok az indítványok a fontosak, amelyek tízmillió magyar állampolgárt érintenek. Példaként említette: amikor az önkormányzati kérdésekről vitatkoztak volna – két perc erre nem adott reális lehetőséget –, akkor annak a tízmillió embernek a sorsáról esett volna szó, akiknek önkormányzatai a következő évnek 200 milliárd forintos hiánnyal vágnak neki. Közölte: a Fidesz mai frakcióülésén beszélni kell arról is, hogy ebben a méltatlan és a demokráciát megcsúfoló kormányzati arroganciát felmutató vitában milyen módon hajlandó a Fidesz a továbbiakban részt venni. – A képviselőcsoport dönthet úgy is, hogy nem kíván statisztálni a parlamenti jogok lábbal tiprásához, de talán célszerűbb lenne, ha a parlamentben érvelnénk a fontos indítványaink mellett – fogalmazott Varga Mihály.
Az ellenzék obstrukciós kísérleteként értékelte Veres János (MSZP) a költségvetési bizottságban történteket. A bizottság alelnöke szerint az ellenzéki pártok azt szerették volna megakadályozni, hogy a kormány éjfélig ne adja le a támogatási listáját a frakcióknak. – Ezt sikerült megakadályozni – fejtette ki –, éjfél előtt tíz perccel ott volt a lista a frakcióknál. Veres úgy vélte: a szünetekben és a tárgyalás közben elegendő idő volt a javaslatok megismerésére. Az országnak is az az érdeke, hogy elfogadott költségvetése legyen december 31-ig – tette hozzá. Elmondta: a választási ígéretek négy évre szólnak, amelyek arányos része teljesült.

Fegyelmezett frakciók a keddi szavazáskor. Minden fideszes képviselőnek kötelező a részvétel a keddi egész napos szavazáson, ahol a költségvetéshez benyújtott módosító indítványokról dönt a parlament. Varga Mihály frakcióvezető-helyettes lapunknak elmondta: külföldi utazásokat sem engedélyeztek. Az MSZP nem tervezi újabb szankciók bevezetését a határozathozatalkor – mondta el kérdésünkre Juhász Gábor frakcióvezető-helyettes. Juhász nem tart attól, hogy hiányzások miatt nem sikerül biztosítani a többséget. Arra a kérdésre, nem tart-e attól, hogy egyes képviselőik megfogadják Demszky Gábor, Budapest főpolgármestere tanácsát, és olyan indítványokat is megszavaznak, amelyet a kormány nem támogat, elmondta: sajnálja, hogy Demszky a fideszes Deutsch Tamással került egy platformra. Az SZDSZ-frakció szabályzata szerint a szavazáson minden képviselőnek részt kell vennie. Igazoltan lehet ugyan hiányozni a voksolásról, ám ezt mindenki köteles a frakcióvezetőnek előre bejelenteni – mondta el érdeklődésünkre Fodor Gábor országgyűlési képviselő. Ha ezt a képviselőcsoport vezetője nem fogadja, el az illető politikus pénzbüntetést fizet. Az MDF-frakció vezetése csak akkor szab ki büntetést, ha a képviselő a kötelező szavazások alkalmával az előzetes megállapodás ellenében voksol, és előzetesen nem kért felmentést – közölte Herényi Károly, a képviselőcsoport vezetője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.