Védője felmentetné Tasnádit

A nem jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, másodlagosan Tasnádi Péter felmentését indítványozta Szikinger István ügyvéd tegnap a Legfelsőbb Bíróságon (LB) a vállalkozó és társai elleni büntetőügy másodfokú tárgyalásán. A védő az elsőfokú bírósági eljárásban már számtalanszor ismételgetett eljárási törvénysértésekre hívta fel a legfőbb bírói fórum figyelmét.

2002. 12. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A per másodfokú tárgyalása hétfőn kezdődött, amikor a Legfőbb Ügyészség képviselője Tasnádi Péter esetében felbujtóként elkövetett önbíráskodásban, bűnszervezetben elkövetett adócsalásban, bűnszervezet létrehozásában és irányításában, folytatólagosan, bűnszervezetben elkövetett zsarolásban kérte a bűnösség megállapítását a legfőbb bírói fórumtól. Az ügyész fegyházbüntetés kiszabását javasolta. Ha a bíróság helyt ad a vádhatóság fellebbezésének, akkor Tasnádi Pétert 15 éves fegyházbüntetésre ítélheti.
Ismeretes: az elsőfokú bíróság Tasnádi Péter vállalkozót négy év hat hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte. A tizenhárom vádpontból négyben – kétrendbeli önbíráskodás, felbujtóként, aljas indokból elkövetett súlyos testi sértés és adócsalás – mondta ki a bíróság bűnösnek, a maffiavádak alól viszont felmentették.
Szikinger István tegnapi védőbeszédében úgy vélekedett: a Tasnádi ellen folyó büntetőeljárásban törvénysértések sorozatát követte el a Pest megyei rendőrség és az ügyészség. A védő a vádbéli tényállás felderítetlenségére hívta fel az LB figyelmét. Szerinte több esetben nem kutatták fel a tanúk és a vádlottak által említett tetteseket és felbujtókat, helyette Tasnádit és társait nevezték meg a bűncselekmények elkövetőiként. Az ügyvéd hosszasan ecsetelte az áldozatok és terhelő tanúk szavahihetetlenségét, hamisan tett vallomásaikat, két áldozat esetében ittasságukat is kiemelte. A védő vitatta azt is, hogy a tanúkat ügyfele megfenyegette.
A bűnszervezet létrehozása és irányítása vádjáról Szikinger István úgy vélekedett: az ügyészség nem bizonyította létezését. Az állítólagos bűnszervezet haszonszerzése sem bizonyított a védő szerint, ugyanis a saját, jogos követelések behajtása nem hoz hasznot a kölcsönadónak.
A Legfelsőbb Bíróság a tervek szerint december 12-én hirdeti ki ítéletét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.