Bezárt határőrökért tüntettek szeretteik

Szeretteik szabadon bocsátását követelte hat előzetes letartóztatásban lévő határőr hozzátartozója tegnap a Legfőbb Ügyészség fővárosi épülete előtt. A harmincfős csoportosulás petíciót adott át az ügyészség képviselőjének. A gyanúsítottak védője szerint az ügyészség a szocializmust idézően alkalmazza az előzetes letartóztatás joggyakorlatát. A katonai ügyészség szóvivője kijelentette: szakmai kérdés, hogy az ügyészség melyik gyanúsított előzetes letartóztatására tesz indítványt.

2003. 01. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Belső ellenőrzés nyomán, a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálatának nyomozása alapján 2002. szeptember 9-én a balassagyarmati határőr-igazgatósághoz tartozó somoskőújfalui átkelőhely huszonkilenc munkatársát vették őrizetbe hivatalos személy által elkövetett vesztegetés alapos gyanújával. Ezzel a kirendeltség fele került a rács mögé.
A hatóság adatai szerint a tiszthelyettesek a Magyarország területére érkező külföldiek beléptetésekor pénzt fogadtak el – tájékoztatta lapunkat Váczi Pál, a Budapesti Katonai Ügyészség szóvivője. Hozzátette: e gyanú alapján 2002. szeptember 12-én a katonai ügyészség kezdeményezte a határőrök előzetes letartóztatását az eljárás meghiúsításának veszélye miatt, amely indokot a Fővárosi Bíróság katonai tanácsa is elfogadott. Jelenleg hat fogvatartott várja az eljárás befejezését.
A petíciót fogalmazók azt kérik Polt Péter legfőbb ügyésztől, hogy személyesen járjon el szeretteiket szabadon bocsátása ügyében. Szerintük az ügyészség kényszervallatással akarja rávenni őket, hogy olyan bűncselekményt ismerjenek be, amit nem követtek el. Megfogalmazásuk szerint a hat fogvatartott évtizedek óta szolgálta hazáját, s most bűnözőkként kezelik őket.
Paróczai Endre, a gyanúsítottak védője lapunknak elmondta: nemrég beszélt az ügy előadójával, aki kifejtette, hogy sem kihallgatás, sem szembesítés nem vár a gyanúsítottakra, csupán egy szakértői vizsgálatot várnak. Nem érti az ügyvéd, hogy ezek után milyen indokkal tartják fogva védenceiket.
– Előfordult, hogy csokoládét, egy-két, néha öt eurót is elfogadtak védencei, de arra nincs adat, hogy ezt kérték volna – hangsúlyozta Paróczai Endre. Az ügyvéd szerint az is érdekes, hogy pont azokat tartják fogva, akik nem tettek beismerő vallomást.
Váczi Pál elmondta: a sokgyanúsítottas ügyeket esetleg hosszabb ideig derítik fel. Az előzetes letartóztatás indokainak fennállását egyébként az ügyészség folyamatosan vizsgálja, ám jogerősen a Legfelsőbb Bíróság döntött a hat gyanúsított fogvatartásának meghoszszabbításáról. Az ügyész nem kívánta kommentálni a kényszervallatás vádját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.