Milliárdos váltóhamisítás

Öttagú váltóhamisító és csaló banda ügyét zárta le vádjavaslattal a BRFK gazdaságvédelmi osztálya az elmúlt év végén. A tettesek mintegy 67 millió dollár – 15 milliárd forint – értékben állítottak ki hamis váltót, és csaltak ki áldozataiktól 24 millió forintot – értesült lapunk Boda Zsolt rendőr főhadnagytól. A két külföldi elkövető közül K. Wilhelmet az osztrák rendőrség is több gazdasági bűncselekmény miatt körözte.

2003. 01. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy magyar bank hívta fel a hatóság figyelmét 2001 nyarán arra, hogy várhatóan hamis váltót próbálnak majd beváltani náluk – mondta el Boda Zsolt. Ezt az információt a hazai pénzintézet egy spanyol banktól tudta meg, amikor a váltó fedezetét ellenőrizték. Kiderült: Európa-szerte azonos – magyar – adatokkal több váltót igyekeznek ismeretlenek beváltani. Mivel sehol sem sikerült a tranzakciót lebonyolítani, végül Magyarországon próbálkoztak, azonban a rendőrség gazdaságvédelmi osztálya tetten érte az elkövetőket.
Boda Zsolt elmondta: 2001 nyarán kattant a bilincs az orosz üzletember, O. Ny. Fjodorov kezén. Később megkerültek társai, az osztrák szélhámos, K. Wilhelm és három magyar is. A bűnbandáról kiderült, hogy csaknem száz hamis váltót gyártott. Ezek közül megtaláltak tizenhetet, amelyek címértéke összesen 67 millió dollár. A papírokat egy nem létező amerikai cég – az US. Asia Investment – nevére állították ki és olyan, főleg külföldi gazdasági társaságoknak adták oda, amelyek valamilyen kölcsönügylet fedezeteként használták volna fel. Azonban a károsultaknak azt mondták, hogy a váltó csak úgy érvényes, ha kifizetik nekik az avalizáció költségét, azaz azt az összeget, amelyet a váltó fedezetét nyújtó bank kér el a kibocsátásért. Ezt az összeget a tettesek saját cégeik számlájára utaltatták, így összesen 24 millió forintot csaltak ki négy társaságtól. Hat óvatosabb volt és ellenőrizte az adatokat, így őket nem érte kár.
Az orosz férfinál tartott házkutatáskor a nyomozók megtalálták a váltók elkészítéséhez szükséges számítógépet, az abban található programot, papírvágót, valamint több károsult cég adatait, és értékpapír-maradványokat – fejtette ki a rendőr főhadnagy. A férfi feladata a papír elkészítése volt, az osztráknak jutott a közvetítői szerep, azaz a leendő károsultak felkutatása, a váltók kézbesítése és a pénz felvétele. S. Miklós és F. Sándor cégeinek a számlájára érkeztek a milliók. T. Gyula pedig egy ismertebb német gazdasági kört próbált megrövidíteni a hamis váltóval, de ők nem kértek a papírokból.
Az eljárás idején a felek egymásra mutogattak, és tagadták, hogy bármit is elkövettek volna – állította Boda Zsolt. Kijelentették: jóhiszeműen jártak el, nem tudták, hogy az orosz üzletember hamis váltóval kereskedik. A nyomozók három olyan – máig azonosítatlan – személyről is tudnak, akiket a gyanúsítottak tekintélyes bankok vezető tisztségviselőiként szerepeltettek. Szerintük e három titokzatos ember szervezte a váltók értékesítését.
A rendőrség az öt férfi ellen csalás, váltó- és magánokirat-hamisítás miatt nyújtott be vádjavaslatot a Fővárosi Főügyészségre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.