Négy évig ül börtönben az igazgató

Négy év börtönbüntetésre enyhítette a Legfelsőbb Bíróság tegnap Minárovits János, a székesfehérvári számítástechnikai társaság, az Albacomp Rt. vezérigazgatójának első fokon kiszabott hatéves szabadságvesztését. Helyettese három és fél évet kapott. Mindkettejüket különösen nagy értékű vámárura, folytatólagosan, üzletszerűen, bűnszövetségben elkövetett vámorgazdaságban és magánokirat-hamisításban találták bűnösnek.

2003. 01. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenhárom vádlott közül kilencnek került az ügye másodfokra, a legfőbb bírói fórum az ő büntetésüket is enyhítette: ketten felfüggesztett börtönt, a többiek pedig másfél évtől négy évig terjedő szabadságvesztést kaptak.
Az ítélet indokolása szerint a kilencvenes évek közepén különböző, részben hamis igazolványokkal alapított, fiktív cégek csaknem kétmilliárd forintnyi csempészett számítástechnikai alkatrészt közvetítettek a székesfehérvári Albacomp Rt.-hez. Ezzel a cég vezetői mintegy egymilliárd forintos vámterhet nem fizettek be. Minárovits János és helyettese, Gulyás Imre szerint, amikor 1995-ben alkatrészeket importáltak, több alkalommal tapasztalták, hogy a hazai piacon feltűntek az olcsó távol-keleti csempészetből származó alkatrészek, amelyek áraival az Albacomp már nem tudott versenyezni. Ezt többször is jelezték a vám- és pénzügyőrség illetékeseinek, de változás nem történt. Ezután döntöttek úgy, hogy felveszik a kapcsolatot a csempészáru forgalmazóival: 1996-ban a cég raktárkészletének nagy részét már a bizonytalan eredetű áruk képezték. Hamis számlák közbeiktatásával megvásárolt alkatrészek után – jogosan – visszaigényelték az áfát, azonban jóval a valós ár alatt vámoltatták el az árut.
A szövevényes ügyre még 1997-ben figyelt fel a rendőrség, mert tudomásukra jutott: fiktív gazdasági társaságok számítástechnikai alkatrészeket csempésztek be az országba, amelyekből egy jelentős készletet az Albacomp is vásárolt. Akkor felmerült az a gyanú is, hogy a vezetők a társaság vagyonának egy részét a sajátjukként kezelték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.