A négyes metró tétje a következő választás

Vizsgálóbizottság felállítását javasolja a fővárosi Fidesz, mivel 276 millió forint veszteségre bukkantak egy Atkári János (SZDSZ) főpolgármester-helyettes által levezényelt pénzügyi tranzakció esetében. Demszky Gábor lapunknak kijelentette: a 2006-os választás a tétje annak, hogy a kormány megépíti-e mihamarabb a 4-es metrót.

2003. 02. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétszázhetvenhatmillió forintos veszteség érte a fővárost egy hűtlen kezelés gyanúját is felvető pénzügyi tranzakció következtében, amiért a Fidesz fővárosi frakciója vizsgálóbizottság felállítását javasolja – jelentette be tegnap Deutsch Tamás.
Az ellenzéki frakcióvezető elmondta: pártja megdöbbenéssel tapasztalta, hogy a tavalyi költségvetés módosításáról szóló előterjesztés pontjai között eldugottan találtak rá a súlyos devizaügyletre. Budapest pénzügyi vezetése 2002-ben döntött egy 2001-ben felvett 30 millió eurós hitel forintra történő átváltásáról három részletben, és emiatt keletkezett 276 millió forintos veszteség. Deutsch kijelentette: Atkári János SZDSZ-es főpolgármester-helyettes ahelyett, hogy konkrét választ adott volna az ügyben hozzá intézett kérdésekre, sértegetéssel válaszolt.
A paritásos alapon felállítandó többpárti vizsgálóbizottság létrehozását azért tartják fontosnak, mert a fővárosi ellenzéki képviselők szeretnének tisztán látni a közpénzek felhasználása terén, szeretnék megtudni, hogy hűtlen kezelés, pénzügyi spekuláció vagy egyéb okok miatt érte ilyen hatalmas veszteség a fővárosi önkormányzatot.

A főpolgármester-helyettes szerint csak évek múlva, az újabb hiteltörlesztésekkor dől el, hogy valóban veszteség érte-e a fővárost. Még az is előfordulhat, hogy a veszteségből nyereség lesz – tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy az euró átváltására azért volt szükség, mert csak így tudták felhasználni a pénzt a hirtelen előállt gondok miatti kifizetéseknél. Atkári kérdésünkre azt mondta, hogy a pénzügyi tranzakcióról ő döntött, azonban kikérte tanácsadói, így a Városházával szerződésben lévő cég, a Profil Kft. véleményét is, amely szerinte az egyik legelismertebb szakértői csapatot alkalmazza.
A metróberuházás megkezdése a 2006-os választásokra lehet kihatással – nyilatkozta lapunknak Demszky Gábor. A főpolgármester szerint a kormánynak és a fővárosnak nincs más alternatívája, mint hogy metrót építsen, ám nem a korábbi, hanem új feltételek mellett. Kérdésünkre leszögezte: a főváros az előkészületi munkákon, illetve a kapcsolódó beruházásokon kívül nem tud szerepet vállalni a beruházásban. A főváros maximum 50 milliárd forinttal tud hozzájárulni a földalatti építéséhez. Információink szerint mai áron a teljes beruházás több mint 300 milliárd forintba kerül. Szocialista politikusok Demszky állítását magánvéleménynek tekintik, és lapunknak úgy nyilatkoztak, hogy azok elhamarkodottak és szakmaiatlanok. Vajda Pál MSZP-s főpolgármester-helyettes szerint a finanszírozás megoszlása a kormánnyal való megállapodás kérdése. Mint ahogy sok minden másnak – új hidaknak és utaknak –, annak is örülne, ha Budapestnek nem kellene anyagilag hozzájárulnia a metróépítéshez. A főpolgármester nem ismeri a kormány szándékát, ezért véleménye nem tekinthető szakmainak.
Értesülésünk szerint az ez évi költségvetés-tervezetről és a metróról kibontakozott koalíciós vita miatt szavazta le tegnap az MSZP-frakció az ellenzékkel együtt Demszky Sasvári Szilárd (Fidesz) interpellációjára adott válaszát is.
A Fővárosi Közgyűlés tegnap elfogadta a 2003. évi forrásmegosztást, amely alapján a 255 milliárd forintos kiadási összeg 52 százaléka jut a kerületeknek, 48 pedig a fővárosi önkormányzatnak. A vitában jóformán csak ellenzéki politikusok szólaltak fel. Hock Zoltán (MDF) alpolgármester szerint idén több önkormányzat is csőd közeli helyzetbe kerülhet, mivel többek között nincs meg a fedezet az 50 százalékkal megemelt közalkalmazotti bérekre. Zsinka László, a MIÉP frakcióvezetője szerint a kerületek többsége a szocialisták és szabad demokraták állításával ellentétben nem fogadta el a forrásmegosztást, példaként említette a XV. kerületi MSZP-s önkormányzat ez irányú határozatát is.
Éles vita bontakozott ki a rákospalotai füstgázmosó megépítésének ismételt elhalasztásáról. A beruházás már tíz éve csúszik, emi- att egyre több légúti megbetegedés tapasztalható a IV. és a XV. kerületben. A szűrőberendezés nélküli szemétégetőt március 31-én végleg be kellene zárni, ám ez mégsem történik meg, mert akkor nem lenne hol megsemmisíteni a Budapesten keletkező hulladékot. Ismert: Demszky 1994-ben, 1998-ban és 2002-ben is azzal kampányolt Újpesten, hogy végre megépül a új füstgázmosó.
***
Négyhavi pluszpénz. A fővárosi koalíció mindkét pártja támogatja, hogy a Főpolgármesteri Hivatal alkalmazottai a 13. havi illetmény mellett még idén megkapják a 14., a 15., és a 16. havi fizetésüket is. Tiba Zsolt, a Városháza főjegyzője szerint erre azért van szükség, mert a versenyszférában sokkal nagyobb keresettel rendelkeznek azok a középszintű vezetők, akik a Főpolgármesteri Hivatalban is dolgoznak. Az esetenként egymillió forintot is meghaladó „jutalmak” 2,5 milliárd forintot emésztenek fel. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.