Fogház vár Stadlerre

Négy és fél éves fogházbüntetésre és kétmillió forintos pénzbüntetésre ítélte jogerősen Stadler József akasztói vállalkozót tegnap a Legfelsőbb Bíróság (LB), adóbevételt jelentős mértékben csökkentő adócsalás, számviteli fegyelem megsértése és más bűncselekmények miatt.

2003. 02. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bíróság a megismételt elsőfokú eljárásban Stadler Józsefre kiszabott öt és fél éves börtönbüntetését az eljárás elhúzódására és a vállalkozó láthatóan megromlott egészségi állapotára tekintettel négy és fél éves fogházbüntetésre enyhítette. A további hat vádlott esetében helybenhagyta az első fokon kiszabott börtönbüntetéseket. A Torgyán József fiához kapcsolódó „kazettaügyben” elhíresült Deésy Géza hároméves börtönbüntetése is jogerőssé vált.
Az akasztói vállalkozó és társai ellen 1995-ben indult büntetőeljárás különösen nagy hátrányt okozó csalás, adócsalás miatt. A vád szerint a hét érintett 1993–94-ben több milliárd forintos kárt okozott az államnak fiktív számlákkal és jogtalan áfa-visszaigényléssel. Stadler József az eljárásban tagadta bűnösségét.
Az akasztói vállalkozót 1998-ban első fokon kilenc évre ítélte a Bács-Kiskun Megyei Bíróság, ám a következő évben a LB ezt az ítéletet hatályon kívül helyezte felderítetlenség, illetve eljárási szabálytalanságok miatt. A megismételt eljárásban a megyei bíróság 2001 októberében öt és fél évre ítélte Stadler Józsefet, ezt a büntetést enyhítette az LB tegnap.
A vállalkozó 14 hónapot töltött előzetes letartóztatásban, így még legalább 22 hónap fogház vár rá.
Stadler József az ítélet után újságíróknak elmondta: ahhoz képest, hogy mit tett, súlyosnak érzi az ítéletet, ugyanis felmentésre számított. Mint mondta, a fogházbüntetés nem kedvez majd a betegségének. Stadler József ügyvédje, Feldmayer Péter a határozathozatalt követően újságíróknak kifejtette: a főbb vádpontok közül többet is megalapozatlannak találtak, így lényegében csak azokban marasztalták el védencét, amelyekkel kapcsolatban egyik vádlott-társa még rendőri szakban terhelő vallomást tett.
Stadler József jelentős összegekkel támogatta a Magyar Szocialista Pártot még a Horn-kormány hatalomra kerülése előtt – ezt maga a vállalkozó ismerte el 2001 februárjában lapunk tényfeltáró riportjában. Emlékezetes: birtokunkba került több olyan levél, amelyet Stadler még a börtönben írt, és akkori felesége segítségével juttatott el szocialista politikusokhoz. „Az a kérésem, hogy amit adtam a választásokra pénzt, abból adjatok vissza húsz-harminc milliót” – írta Stadler Hámori Csabának, az MSZP Baloldali Tömörülése volt elnökének. Hámori tagadta, hogy párttámogatásokat vett volna át Stadlertől, akivel elmondása szerint „korrekt üzleti viszonyban állt”. Kovács László pártelnök ugyancsak cáfolta a vállalkozó szavait. Tonhauser László nyugalmazott rendőr alezredes az általa írt könyvben lényegében alátámasztja Stadler állításait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.