A bíróság a megismételt elsőfokú eljárásban Stadler Józsefre kiszabott öt és fél éves börtönbüntetését az eljárás elhúzódására és a vállalkozó láthatóan megromlott egészségi állapotára tekintettel négy és fél éves fogházbüntetésre enyhítette. A további hat vádlott esetében helybenhagyta az első fokon kiszabott börtönbüntetéseket. A Torgyán József fiához kapcsolódó „kazettaügyben” elhíresült Deésy Géza hároméves börtönbüntetése is jogerőssé vált.
Az akasztói vállalkozó és társai ellen 1995-ben indult büntetőeljárás különösen nagy hátrányt okozó csalás, adócsalás miatt. A vád szerint a hét érintett 1993–94-ben több milliárd forintos kárt okozott az államnak fiktív számlákkal és jogtalan áfa-visszaigényléssel. Stadler József az eljárásban tagadta bűnösségét.
Az akasztói vállalkozót 1998-ban első fokon kilenc évre ítélte a Bács-Kiskun Megyei Bíróság, ám a következő évben a LB ezt az ítéletet hatályon kívül helyezte felderítetlenség, illetve eljárási szabálytalanságok miatt. A megismételt eljárásban a megyei bíróság 2001 októberében öt és fél évre ítélte Stadler Józsefet, ezt a büntetést enyhítette az LB tegnap.
A vállalkozó 14 hónapot töltött előzetes letartóztatásban, így még legalább 22 hónap fogház vár rá.
Stadler József az ítélet után újságíróknak elmondta: ahhoz képest, hogy mit tett, súlyosnak érzi az ítéletet, ugyanis felmentésre számított. Mint mondta, a fogházbüntetés nem kedvez majd a betegségének. Stadler József ügyvédje, Feldmayer Péter a határozathozatalt követően újságíróknak kifejtette: a főbb vádpontok közül többet is megalapozatlannak találtak, így lényegében csak azokban marasztalták el védencét, amelyekkel kapcsolatban egyik vádlott-társa még rendőri szakban terhelő vallomást tett.
Stadler József jelentős összegekkel támogatta a Magyar Szocialista Pártot még a Horn-kormány hatalomra kerülése előtt – ezt maga a vállalkozó ismerte el 2001 februárjában lapunk tényfeltáró riportjában. Emlékezetes: birtokunkba került több olyan levél, amelyet Stadler még a börtönben írt, és akkori felesége segítségével juttatott el szocialista politikusokhoz. „Az a kérésem, hogy amit adtam a választásokra pénzt, abból adjatok vissza húsz-harminc milliót” – írta Stadler Hámori Csabának, az MSZP Baloldali Tömörülése volt elnökének. Hámori tagadta, hogy párttámogatásokat vett volna át Stadlertől, akivel elmondása szerint „korrekt üzleti viszonyban állt”. Kovács László pártelnök ugyancsak cáfolta a vállalkozó szavait. Tonhauser László nyugalmazott rendőr alezredes az általa írt könyvben lényegében alátámasztja Stadler állításait.
Orbán Viktor is megszólalt Szalai Ádám rosszulléte kapcsán