Szili Katalin házelnök a parlament tegnapi ülésén elnöki jogkörben terjesztette elő azt a házszabálytól való eltérésről szóló kormányjavaslatot, amelyre a Törökország védelmére szolgáló katonai eszközöket szállító NATO-csapatok Magyarországon történő átengedésének megszavazásához lett volna szükség
A Fidesz-frakció nem támogatta, hogy a házszabálytól eltérve már tegnap döntsön a parlament. A kivételes eljáráshoz a jelenlévők négyötödének szavazatára lett volna szükség, a 202 igen szavazat a 119 nem voks és a 8 tartózkodás mellett ehhez nem volt elegendő. A szavazáskor a Fidesz képviselőinek többsége nemmel voksolt, az MDF-frakció megosztott volt: heten igennel szavaztak, hatan tartózkodtak. A parlament ugyanakkor a házszabálytól eltérve megszavazta, hogy az Európai Unió vegye át a NATO-tól a békefenntartást a balkáni térségben. A képviselők hozzájárultak ahhoz is, hogy a közutak, a vasútvonalak és a légtér átengedéséről a parlament következő ülésén, sürgős tárgyalással döntsenek.
Simicskó István, a Fidesz biztonságpolitikai kabinetvezetője közölte: az ellenzék módosító javaslatainak jelentős részét beépítették az előterjesztésbe, de további pontosításokra van szükség.
*
Simicskó megjegyezte: a Fidesz jobban meg szeretné fontolni, hogyan dönt egy ilyen horderejű kérdésben, ezért a mai frakcióülésen fogalmazzák meg a végleges álláspontjukat.
Göndör István, az MSZP frakcióvezető-helyettese hangsúlyozta: a Fidesz döntése szerinte azt jelenti, hogy egy hétig bizonytalanságban tartják Törökországot. Hozzáfűzte: Magyarországnak sem tetszene, ha a szövetségesek vonakodnának a segítségére sietni.
Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke kiemelte, hogy az ellenzék összes javaslatát beépítették az előterjesztésbe, amelyről a lehető legsürgősebben döntést kellett volna hoznia a parlamentnek, mert a NATO állásfoglalása szerint minél előbb el kell kezdeni a felkészülést Törökország védelmére.
Kovács László külügyminiszter az ülésteremből távozva közölte: sajnálja, hogy a Fidesz nem tudott pozitív döntést hozni a kérdésről. Reményét fejezte ki ugyanakkor, hogy a képviselőcsoport mai ülésén megszületik a támogató álláspont. Tudomása szerint a legtöbb országban elég volt a kormány vagy a miniszterelnök döntése az ügyben.
A pártok frakcióinak képviselői már a tegnapi parlamenti ülés előtt megbeszélést tartottak a rendkívüli helyzetről. A tárgyaláson kiderült, hogy Országgyűlés ellenzéki frakciói csak a Törökország védelmének megerősítését szolgáló NATO-szállítmányok átengedéséről szóló javaslatot támogatják, az amerikaiak kérését pedig az ENSZ Biztonsági Tanácsának döntésétől teszik függővé. A megbeszélésen részt vett Medgyessy Péter miniszterelnök, Juhász Ferenc honvédelmi miniszter és Kovács László külügyminiszter is. Az egyeztetés után a külügyminiszter elmondta: a kormány javaslata összefügg a NATO védelmi bizottságának állásfoglalásával, amely szerint a washingtoni szerződés 4. cikkelyének értelmében megkezdődik Törökország védelmének tervezése. A megbeszélésen az ellenzék még egyetértett azzal, hogy a frakcióülés után a javaslatot azonnal a parlament elé terjesszék, és előzetesen támogatta a házszabálytól való eltérést is. Simicskó István közölte: módosító javaslatot nyújtottak be arról, hogy a hozzájárulás csak a NATO-tagországok, illetve a szövetségbe meghívott országok csapatainak átvonulására vonatkozzon, és a hozzájárulás az év végéig legyen érvényes.
*
A Fidesz országos elnöksége szerint „aggasztó az a féktelen indulat, ahogy a szocialisták és a szabad demokraták az ország érdekeit szem előtt tartó, felelős politikai gondolkodásmódot elutasítják”. A legnagyobb ellenzéki párt felhívja a figyelmet arra, hogy a szavazás napján juttatták el képviselőihez a javaslatot, amelyről a demokratikus politizálásnak megfelelően nem lehetett dönteni. Ugyanakkor a Fidesz a mai rendkívüli frakcióülésén, az ország érdekeit szem előtt tartva, a szükséges döntéseket és esetleges módosító javaslatait meg fogja hozni – derül ki az elnökség tegnap esti közleményéből.
Gulyás Gergely: Az Európai Néppárt európai baloldallal és liberálisokkal megkötött paktuma kockázatos egész Európára és Magyarországra nézve is