Függőben a magyar döntés

Egy hét múlva tárgyalhatja a parlament azt az előterjesztést, amely a közutak, a vasúthálózat és a légtér átengedéséről szól Törökország védelme céljából. A Fidesz tegnap nem támogatta, hogy a házszabálytól való eltéréssel szavazzanak erről a képviselők, mert az előterjesztés pontosítását igényli. Az MSZP szerint az ellenzék bizonytalanságban tartja a védelemre szorulókat.

2003. 02. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szili Katalin házelnök a parlament tegnapi ülésén elnöki jogkörben terjesztette elő azt a házszabálytól való eltérésről szóló kormányjavaslatot, amelyre a Törökország védelmére szolgáló katonai eszközöket szállító NATO-csapatok Magyarországon történő átengedésének megszavazásához lett volna szükség
A Fidesz-frakció nem támogatta, hogy a házszabálytól eltérve már tegnap döntsön a parlament. A kivételes eljáráshoz a jelenlévők négyötödének szavazatára lett volna szükség, a 202 igen szavazat a 119 nem voks és a 8 tartózkodás mellett ehhez nem volt elegendő. A szavazáskor a Fidesz képviselőinek többsége nemmel voksolt, az MDF-frakció megosztott volt: heten igennel szavaztak, hatan tartózkodtak. A parlament ugyanakkor a házszabálytól eltérve megszavazta, hogy az Európai Unió vegye át a NATO-tól a békefenntartást a balkáni térségben. A képviselők hozzájárultak ahhoz is, hogy a közutak, a vasútvonalak és a légtér átengedéséről a parlament következő ülésén, sürgős tárgyalással döntsenek.
Simicskó István, a Fidesz biztonságpolitikai kabinetvezetője közölte: az ellenzék módosító javaslatainak jelentős részét beépítették az előterjesztésbe, de további pontosításokra van szükség.
*
Simicskó megjegyezte: a Fidesz jobban meg szeretné fontolni, hogyan dönt egy ilyen horderejű kérdésben, ezért a mai frakcióülésen fogalmazzák meg a végleges álláspontjukat.
Göndör István, az MSZP frakcióvezető-helyettese hangsúlyozta: a Fidesz döntése szerinte azt jelenti, hogy egy hétig bizonytalanságban tartják Törökországot. Hozzáfűzte: Magyarországnak sem tetszene, ha a szövetségesek vonakodnának a segítségére sietni.
Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke kiemelte, hogy az ellenzék összes javaslatát beépítették az előterjesztésbe, amelyről a lehető legsürgősebben döntést kellett volna hoznia a parlamentnek, mert a NATO állásfoglalása szerint minél előbb el kell kezdeni a felkészülést Törökország védelmére.
Kovács László külügyminiszter az ülésteremből távozva közölte: sajnálja, hogy a Fidesz nem tudott pozitív döntést hozni a kérdésről. Reményét fejezte ki ugyanakkor, hogy a képviselőcsoport mai ülésén megszületik a támogató álláspont. Tudomása szerint a legtöbb országban elég volt a kormány vagy a miniszterelnök döntése az ügyben.
A pártok frakcióinak képviselői már a tegnapi parlamenti ülés előtt megbeszélést tartottak a rendkívüli helyzetről. A tárgyaláson kiderült, hogy Országgyűlés ellenzéki frakciói csak a Törökország védelmének megerősítését szolgáló NATO-szállítmányok átengedéséről szóló javaslatot támogatják, az amerikaiak kérését pedig az ENSZ Biztonsági Tanácsának döntésétől teszik függővé. A megbeszélésen részt vett Medgyessy Péter miniszterelnök, Juhász Ferenc honvédelmi miniszter és Kovács László külügyminiszter is. Az egyeztetés után a külügyminiszter elmondta: a kormány javaslata összefügg a NATO védelmi bizottságának állásfoglalásával, amely szerint a washingtoni szerződés 4. cikkelyének értelmében megkezdődik Törökország védelmének tervezése. A megbeszélésen az ellenzék még egyetértett azzal, hogy a frakcióülés után a javaslatot azonnal a parlament elé terjesszék, és előzetesen támogatta a házszabálytól való eltérést is. Simicskó István közölte: módosító javaslatot nyújtottak be arról, hogy a hozzájárulás csak a NATO-tagországok, illetve a szövetségbe meghívott országok csapatainak átvonulására vonatkozzon, és a hozzájárulás az év végéig legyen érvényes.
*
A Fidesz országos elnöksége szerint „aggasztó az a féktelen indulat, ahogy a szocialisták és a szabad demokraták az ország érdekeit szem előtt tartó, felelős politikai gondolkodásmódot elutasítják”. A legnagyobb ellenzéki párt felhívja a figyelmet arra, hogy a szavazás napján juttatták el képviselőihez a javaslatot, amelyről a demokratikus politizálásnak megfelelően nem lehetett dönteni. Ugyanakkor a Fidesz a mai rendkívüli frakcióülésén, az ország érdekeit szem előtt tartva, a szükséges döntéseket és esetleges módosító javaslatait meg fogja hozni – derül ki az elnökség tegnap esti közleményéből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.