Négypárti egyeztetést tart ma a honvédelmi miniszter a parlamenti frakciók képviselőivel arról az amerikai kérésről, hogy az USA fegyveres erői személy- és teherszállításra igénybe vehessék az ország közútjait és vasútvonalait. A honvédelmi, a külügyi és az igazságügyi tárca jogászai a hét végén azt vizsgálták, hogy a kormánynak vagy az Országgyűlésnek kell döntenie az ügyben.
A szakértők szerint a parlament kétharmados többségének hozzájárulására van szükség, mert nem lehet kizárni, hogy a hazánkon áthaladó katonák később szerephez jutnak az Irak elleni háborúban.
Kovács Péter nemzetközi jogász megerősítette: egy Irak elleni háború esetén Magyarország hadviselő félnek számít a közutak és a vasútvonalak átengedése miatt, ezért fontos a parlament jóváhagyása. Juhász Ferenc honvédelmi miniszter korábban úgy nyilatkozott „ha sima átvonulásról van szó, normális időszakban”, akkor a kormány is dönthet a közutak és a vasútvonalak átengedéséről.
*
uhász Ferenc tegnap viszont már azt közölte: a parlament kétharmados többségének hozzájárulása szükséges a kérés teljesítéséhez. A miniszter ezért a négypárti egyeztetésen kezdeményezi, hogy a kérésről a házszabálytól való eltéréssel tárgyaljon a parlament.
A honvédelmi miniszter többször kategorikusan kijelentette: Magyarország csak a taszári kiképzéssel járul hozzá az Irak elleni katonai fellépéshez, és az önkénteseket repülővel szállítják a somogyi bázisra, ezért kíváncsian várjuk, hogy mi indokolja az eddigi hozzájárulás kibővítését – mondta Simicskó István, a Fidesz biztonságpolitikai kabinetvezetője, aki szerint ilyen nagy horderejű döntés előtt szerencsés lenne megvárni a NATO állandó tanácsának, illetve az ENSZ Biztonsági Tanácsának állásfoglalását az Irak elleni esetleges háborúról.
Karsai Péter, az Országgyűlés honvédelmi bizottságának MDF-es tagja elmondta: az MDF arra hajlik, hogy ne engedjék át a közutakat és a vasútvonalakat, mert nem tartják valószínűnek, hogy csak Törökország támogatása miatt nyújtotta be az Egyesült Államok az igényeit.
Kuncze Gábor (SZDSZ) szerint meg kell adni az engedélyt az amerikaiaknak, mert Magyarország kötelezettségei alapján a kérés teljesítése elől nem lehet, és nem is kell kitérni.
Mint ismert, a szlovák kormány már pénteken döntött a vasútvonalak és a közutak átengedéséről, Bécs viszont nemet mondott a felkérésre, ami miatt az amerikai védelmi miniszter keményen bírálta Ausztriát.
A jövő évi költségvetés az új gazdaságpolitika költségvetése lesz