Koreai légi incidens

Egyelőre nem tárgyalja az ENSZ Biztonsági Tanácsa, hogy miképpen reagáljon Phenjan atomfegyverprogramjára, inkább szakértőknek adta át az ügy vizsgálatát. Mindeközben egy észak-koreai MiG–19-es vadászgép behatolt a dél-koreai légtérbe, átszelve a két Korea nyugati felségvizeit elhatároló tengeri vonalat.

Hírösszefoglaló
2003. 02. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szakértőkhöz továbbította a Biztonsági Tanács (BT) a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek azt az előterjesztését, amely az atomsorompó-szerződés megsértését veti Phenjan szemére. Günter Pleuger német ENSZ-nagykövet a BT ülése után közölte, hogy a dokumentumot „tartalmi és jogi vizsgálat” céljából küldték meg a szakértőknek. A bécsi székhelyű NAÜ egy hete megállapította, hogy Észak-Korea megsértette az atomfegyverek terjedésének megakadályozására hivatott szerződésben vállalt kötelezettségeit, és a tanácshoz fordult, hogy foglalkozzon az üggyel.
Közben behatolt a dél-koreai légtérbe az északi légierő egyik MiG–19-es vadászgépe, de két perc múlva már vissza is repült, mert harcállásba helyeztek egy dél-koreai légvédelmi rakétaegységet, és két déli F–5E típusú vadászgép is az elfogására indult. Az eset súlyát jelzi, hogy a Reuters szerint további gépeket is a helyszínre irányítottak. Az ügy külön érdekessége, hogy
a légtérsértés két nappal azután történt, hogy Észak-Korea kilátásba helyezte: felrúgja a koreai háborút lezáró, 1953-as fegyverszüneti megállapodást, ha szankciókat léptetnek életbe felújított nukleáris programja miatt. A légtérsértés miatt Dél-Korea élesen tiltakozott. A Szöulban közzétett hivatalos közlemény Phenjan provokációjaként bélyegezte a történteket, és azt hangsúlyozta, hogy a jelenlegi helyzetben végrehajtott határsértés súlyos következményeket vonhat maga után a Koreai-félszigeten. A szöuli védelmi minisztérium a közleményben felszólította Észak-Koreát: tegyen intézkedéseket azért, hogy ilyen jellegű incidensek a jövőben ne történjenek.
***
Tervezett szankciók. A The New York Times úgy értesült, hogy az USA olyan szankciókat akar elfogadtatni, amelyek rábírhatják Észak-Koreát atomfegyverprogramjának feladására. Az amerikai tervek szerint a BT elítélné a program felújítására tett friss lépéseket, mindenekelőtt az atomsorompó-szerződés ellenőrzési rendszeréből a kilépést. Másrészt esetleg tengeri blokáddal állhatnák útját Phenjan fegyverkivitelének, és betilthatnák a Japánban élő észak-koreaiak hazautalásait is. Mint azt az észak-koreai fél két nappal korábban közölte, kilép a háborút lezáró, 1953-as fegyverszüneti megállapodásból, ha szankciókat rónak ki rá nukleáris programjának felújítása miatt. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.