Szakértőkhöz továbbította a Biztonsági Tanács (BT) a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek azt az előterjesztését, amely az atomsorompó-szerződés megsértését veti Phenjan szemére. Günter Pleuger német ENSZ-nagykövet a BT ülése után közölte, hogy a dokumentumot „tartalmi és jogi vizsgálat” céljából küldték meg a szakértőknek. A bécsi székhelyű NAÜ egy hete megállapította, hogy Észak-Korea megsértette az atomfegyverek terjedésének megakadályozására hivatott szerződésben vállalt kötelezettségeit, és a tanácshoz fordult, hogy foglalkozzon az üggyel.
Közben behatolt a dél-koreai légtérbe az északi légierő egyik MiG–19-es vadászgépe, de két perc múlva már vissza is repült, mert harcállásba helyeztek egy dél-koreai légvédelmi rakétaegységet, és két déli F–5E típusú vadászgép is az elfogására indult. Az eset súlyát jelzi, hogy a Reuters szerint további gépeket is a helyszínre irányítottak. Az ügy külön érdekessége, hogy
a légtérsértés két nappal azután történt, hogy Észak-Korea kilátásba helyezte: felrúgja a koreai háborút lezáró, 1953-as fegyverszüneti megállapodást, ha szankciókat léptetnek életbe felújított nukleáris programja miatt. A légtérsértés miatt Dél-Korea élesen tiltakozott. A Szöulban közzétett hivatalos közlemény Phenjan provokációjaként bélyegezte a történteket, és azt hangsúlyozta, hogy a jelenlegi helyzetben végrehajtott határsértés súlyos következményeket vonhat maga után a Koreai-félszigeten. A szöuli védelmi minisztérium a közleményben felszólította Észak-Koreát: tegyen intézkedéseket azért, hogy ilyen jellegű incidensek a jövőben ne történjenek.
***
Tervezett szankciók. A The New York Times úgy értesült, hogy az USA olyan szankciókat akar elfogadtatni, amelyek rábírhatják Észak-Koreát atomfegyverprogramjának feladására. Az amerikai tervek szerint a BT elítélné a program felújítására tett friss lépéseket, mindenekelőtt az atomsorompó-szerződés ellenőrzési rendszeréből a kilépést. Másrészt esetleg tengeri blokáddal állhatnák útját Phenjan fegyverkivitelének, és betilthatnák a Japánban élő észak-koreaiak hazautalásait is. Mint azt az észak-koreai fél két nappal korábban közölte, kilép a háborút lezáró, 1953-as fegyverszüneti megállapodásból, ha szankciókat rónak ki rá nukleáris programjának felújítása miatt. (MTI)
Menczer Tamás: A németeket is megvédték a brüsszeli szabályok, ugye, Peti?