Kubai út: Medgyessy a pápára hivatkozott

A pápa, illetve Steven Spielberg nevével takarózott Medgyessy Péter miniszterelnök válaszlevelében, amelyet elhíresült kubai üdüléséről írt a Fidelitas kérdéseire. A szervezet aziránt érdeklődött, tudott-e az Amnesty International politikai foglyokról szóló jelentéséről, és összeegyeztethetőnek tartja-e ezekkel az utazását.

2003. 02. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismerem az Amnesty International (AI) jelentéseit. Az éppen aktuális jelentést ismerhette ugyanakkor Jimmy Carter, Steven Spielberg, II. János Pál őszentsége és számos európai ország azon kormánytagjai is, akik az elmúlt években találkoztak Fidel Castróval – kezdi Medgyessy Péter miniszterelnök azt a levelét, amelyben Gyürk András és Nyitrai Zsolt fideszes képviselőknek válaszol a Fidelitas nevében feltett kérdéseikre. Mint ismert, a szervezet a miniszterelnöktől egybek közt arra várta a választ, hogy tudott-e az AI politikai foglyokról szóló jelentéséről és összeegyeztethetőnek tartja-e ezekkel az utazását, illetve kérte-e a havannai magyar külképviselet segítségét a személyes biztonságával kapcsolatban és tervezi-e, hogy szót emel a Kubában politikai okok miatt bebörtönzött ellenzékiek érdekében.
Medgyessy válaszában leszögezi, hogy tud a Kubát sújtó amerikai embargóról, de megemlíti, hogy a szigetország tavaly az USA tizedik legfőbb kereskedelmi partnere volt. A biztonsági őrizet kapcsán a kormányfő kifejti: a nemzetközi szokásjog szerint ilyenkor a vendéglátó országot terhelik kötelezettségek, de nem kért és nem kapott olyan biztonsági őrizetet, mint amilyen itthon indokolt.
Medgyessy Péter nem akarja, vagy nem képes megérteni a kérdéseinket – közölte lapunkkal Gyürk András, aki szerint azért sem fogadható el a kormányfő válasza, mert olyan személyiségekre hivatkozik, akik hivatalos úton tartózkodtak Kubában, és megragadták az alkalmat, hogy felszólaljanak a helyi demokratikus ellenzék érdekében. Arra azonban Gyürk András tudomása szerint még nem volt példa, hogy egy demokratikus ország miniszterelnöke Kubában koktélozgasson, melyről köztudomású, hogy börtönben tartják és kínozzák az ellenzék tagjait.
A magyar miniszterelnök a levelében azt sem cáfolta meg, hogy a nemzetközi szokásjog szerint egy olyan erőszakszervezet védelmét élvezte, amelynek tagjai éppen ezeket a börtönöket őrzik – fűzte hozzá a képviselő, aki várja, hogy a kormányfő az ismereteit felhasználva mikor szólal fel a kubai ellenzék érdekében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.