A NATO védelmi tervezési bizottsága nemrég jóváhagyta, hogy Törökországba Awacs felderítő repülőgépeket, Patriot típusú rakétaelhárító rendszereket, valamint biológiai és vegyi védelmi egységeket vezényeljenek, és felkérte a tagországokat, hogy ehhez biztosítsák a szállítási útvonalat. Azóta a magyar parlamenti pártok már a második egyeztetést tartották meg, de döntés még nem született. Mint ismeretes, a Fidesz módosító javaslatot készített a kormány határozati javaslatához. Ebben egyebek mellett szerepelt, hogy pontosan milyen védelmi eszközöket lehet szállítani az országban. Ezt a passzust azonban, mint az újabb, tegnapi négypárti ülésen kiderült, a kormány nem építette be a módosított országgyűlési határozati javaslatba. Ezért ma az ellenzék újabb változatot kap a kormánytól, amelyről holnap ismét négypárti egyeztetést tartanak. Ennek eredményeként leghamarabb hétfőn dönthet a parlament a szállítmányok átengedéséről.
*
Fontosnak tartjuk, hogy a magyar Országgyűlés eleget tudjon tenni szövetségesi kötelezettségeinek, de elengedhetetlen, hogy kizárólag a NATO védelmi bizottsága döntésének keretén belül maradjunk – hangsúlyozta Németh Zsolt, a Fidesz külügyi kabinetjének vezetője a tárgyalást követően. Ennek értelmében viszont Törökország védelmi megsegítésére az AWACS-ok, a rakétavédelmi rendszerek és a tömegpusztító fegyverek elleni védőeszközök átengedése révén kell kötelezettséget vállalnunk – tette hozzá. Elmondta: az ellenzék szeretné, ha ezt tükrözné az országgyűlési határozat, és az indoklásból tételesen bekerülne a rendelkezési részbe a NATO által kijelölt védelmi eszközök felsorolása. Így választható el ugyanis Törökország megsegítése az iraki háborútól. Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője kiemelte: az ellenzék szerint konkretizálni kell, hogy hazánkon mi haladhat át a NATO állásfoglalása alapján.
Kovács László külügyminiszter szerint értelmetlen az eszközöket felsorolni, mert a szállítmányok úgy is ellenőrizhetetlenek. Hangsúlyozta: a magyar alkotmány a későbbiekben módosításra szorul, hiszen kétharmados parlamenti döntést igényel egy olyan esetben, amely szövetségesi kötelezettségünk teljesítéséről szól.
Azzal, hogy a kormány nem fogadta el a módosító javaslatunkat, felmerült a gyanú, hogy Törökország védelme ürügyén más fegyverzetet is át akarnak engedni az országon – közölte Simicskó István, a Fidesz biztonságpolitikai kabinetvezetője, aki szerint ezzel Magyarországot hadi felvonulási területté alakítanák, teljesen ellenőrizetlenül.
Matyuc Péter, a Honvédelmi Minisztérium kommunikációs főigazgatója kérdésünkre elmondta, azért nem repülőn szállítják a katonai eszközöket, mert az többszörösére növelné a költségeket.
Értesüléseink szerint éjszaka, és elsősorban vasúton szállítják át az országon Szlovákia felől Románia felé. Felmerült az is, hogy Magyarországon és Szlovénián keresztül Olaszországba is indulnak szállítmányok, hogy innen az Adriai-tengeren juttassák át a katonai eszközöket Törökországba. Szlovénia ugyanis rendszeresen beengedi kikötőjébe az amerikai hadihajókat. A közutak használata esetén a szakértők szerint a szállítmány egy része csak Taszárig jut el, innen pedig repülővel viszik tovább.
A NATO Magyarországon keresztül Törökországba szállítandó eszközei között szerepelnek a Patriot típusú nagy hatótávolságú légvédelmi rakétakomplexum fejlesztett változatai, az úgynevezett PAC–2-esek. A NATO által kijelölt AWACS repülőgépek feladata nemcsak a felderítés, hanem a vadászgépek irányítása is lehet egy háborúban.
*
A hétvégén kimenőt kapnak az Egyesült Államok hadserege kiképzőkülönítményének taszári tisztjei. Gyenesei István, a Somogy Megyei Közgyűlés elnöke lapunknak elmondta: megtörténtek a „technikai előkészületek”. Tegnap a körzet önkormányzati vezetői és Kaposvár polgármestere is látogatást tett a katonai bázison.
Kubatov Gábor is elbúcsúztatta a mandátumát elvesztő Fekete-Győr Andrást