Nem lehet kijelenteni, hogy a magyar légteret igénybe vett repülőgépek és helikopterek Afganisztánba mentek volna – közölte lapunknak Bruce Sweeney, az amerikai nagykövetség katonai attaséjának helyettese, cáfolva Juhász Ferenc honvédelmi miniszter azon kijelentését, hogy a Ferihegyen tankoló gépek Afganisztánba mentek tovább. Az ezredes dokumentumokkal igazolta, hogy a gépek Constantába érkeztek meg a magyarországi üzemanyag-utántöltést követően. A romániai katonai támaszponton leszálló egységek sorsáról Sweeney azonban nem tudott információkat adni. Az említett légtérhasználat a Tartós Szabadság elnevezésű hadművelet alatt működött, és ez a hadművelet nem jelenti Irak elleni támadó háború támogatását – hangsúlyozta az attaséhelyettes, de megjegyezte: a terrorizmus elleni harc részeként Afganisztánon kívül akár Grúziába is mehettek a magyar légtéren áthaladó gépek, de az is lehet, hogy továbbra is Romániában maradnak, vagy folytatják útjukat Törökország felé.
Az eddigi hírügynökségi jelentések sem beszéltek Afganisztán megsegítéséről, csak Romániáról és Törökországról. A román rádió idézte Donald Rumsfeld amerikai védelmi minisztert is, aki szintén nem említett afganisztáni missziót, csak arról beszélt, hogy a Constantába érkező amerikai és brit katonák az Irak elleni támadásra készülnek.
Az MTI szombaton azt jelentette, hogy az Irak elleni esetleges katonai támadásra való felkészülés jegyében érkeztek aznap újabb amerikai gépek a constantai Mihail Kogalniceanu repülőtéren kialakított ideiglenes amerikai légi támaszpontra. Pénteken már leszálltak Hercules C–130-as típusú gépek, amelyek katonákat és hadfelszerelést szállítottak. Mark Wenig amerikai sajtóattasé megerősítette további amerikai katonák érkezését Romániába. Amennyiben a magyar légtéren keresztül megérkezett gépek Törökország védelmére, vagy az Irak elleni háború támogatására mentek tovább, alkotmánysértés történt, hiszen ehhez nem járult hozzá a magyar országgyűlés.
Sweeney elmondta, minden információt, amely a légtérhasználattal kapcsolatos, és Magyarországot érinti, megosztanak a kormányzattal, s az említett gépek esetében is így tettek.
Németh Zsolt, a Fidesz külügyi kabinetvezetője aggasztónak nevezte, hogy nemrég harci helikopterek haladtak át az országon, és bejelentette: kezdeményezik egy parlamenti bizottság felállítását, amely a jövőben ellenőrzi az országon áthaladó harci eszközöket.
Gulyás Gergely: Az Európai Néppárt európai baloldallal és liberálisokkal megkötött paktuma kockázatos egész Európára és Magyarországra nézve is