Naprakész információkkal szolgál az Európai Unió Kommunikációs Közalapítvány (EUKK) szerdától elindított honlapja (http://www.eukk.hu) a csatlakozás hatásairól, illetve magáról az alapítványról.
Hangsúlyosan jelen van a portálon a fórum rovat, ahol az érdeklődők megoszthatják egymással gondolataikat, javaslataikat, legyenek azok a csatlakozást támogató vagy éppen ellenző vélemények.
A közalapítvány fiataloknak szóló kampányt indít mától, amely a népszavazásig színes programokkal kívánja megszólítani a korosztályt.
Az EUKK kommunikációs stratégiájában kiemelt szerep jut a magyarországi kis- és középvállalkozásoknak: az EU-csatlakozás témában szervezett rendezvények sikeréhez szakértők delegálásával kívánnak hozzájárulni.
Somody Imre, a közalapítvány kuratóriumának elnökhelyettese megemlítette: reprezentatív telefonos piackutatás szerint az eddigi kampány hatására a válaszadók 21 százaléka állította azt, hogy biztosan a csatlakozás mellett fog szavazni.
Szintén holnaptól indul a Hazamegyünk Európába lépésről lépésre sorozat, amely a népszavazásig beszélgetésekkel, igazi „sztár-parádé” keretében várja az érdeklődőket. Holnap tíz órakor Göncz Árpád volt köztársasági elnök, holnapután pedig Kupa Mihály lesz a vendég.
A két fő nyertes, a civil körökben baloldalinak tartott ernyőszervezet kapta a legnagyobb összegű támogatást: az Európa Ház Egyesület (7 millió Ft) és a Magyar Teleház Szövetség Egyesület (6,5 millió Ft). De támogatáshoz jutott még többek közt a Magyar Tanya- és Falugondnoki Szövetség (négymillió forint), a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület (ötmillió forint) és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület (kétmillió forint). Az Európa Ház élén Barabás Miklós áll, a Baja Ferenc kancelláriai politikai államtitkár támogatásával működő négy civil munkacsoport egyike, a kormányzat-civil partnerségi megállapodás csoport vezetője. Barabás 1974-től a KISZ Központi Bizottságában tevékenykedett, majd 1984-ben az Országos Béketanács főtitkára lett. A Magyar Teleház Szövetség Egyesület vezetője, Szakál Tibor is egy Baja-féle munkacsoport vezetője.
*
A Jobbik Magyarországért Mozgalom a Legfőbb Ügyészségnél ma kezdeményezi az EUKK működésének megszüntetését. A szervezet véleménye szerint az EUKK olyan hirdetéseket tesz közzé, amelyek „semmilyen információt nem tartalmaznak”, csupán arra ösztönöznek, hogy a választók az igenre voksoljanak az április 12-i uniós népszavazáson. Álláspontjuk szerint a közalapítványok közfeladatok ellátására hozhatók létre, az emberek befolyásolása pedig nem tartozik ezek közé, így az EUKK tevékenysége alkotmánysértő. Somody Imre tegnap nem kívánta érdemben kommentálni a kezdeményezést.
***
Horn helyreigazítja Szanyit
A polgári kormány semmit nem tett annak érdekében, hogy Magyarország csatlakozzon az Európai Unióhoz, sőt, soha nem is gondolta komolyan a csatlakozást – jelentette ki Szanyi Tibor, az Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) politikai államtitkára tegnap Debrecenben. A szocialista politikus szerint az előző kormányzat negatív hozzáállása azon is tettenérhető, hogy az FVM-en belül nem kezdték meg az európai pénzek fogadására alkalmas intézményrendszer kiépítését, így az áprilisban megválasztott új kormánynak mindent elölről kellett kezdenie.
Az ugyanazon a rendezvényen jelenlévő Horn Gyula miniszterelnök az EU-csatlakozás kapcsán kijelentette: az, ahol jelenleg tartunk, minden eddigi kormányzat, sőt, az egész nemzet érdeme, és hangsúlyozta, hogy a csatlakozási fejezetek közül huszonnégyet az Orbán Viktor vezette polgári kormány zárt le.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban