Eseménytelen hét a gabonatőzsdén

Nagy Ottó
2003. 03. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kismértékben ugyan, de emelkedtek a kukoricajegyzések a tizedik héten a nemzetközi piacokon mértékadó chicagói tőzsdén, ugyanakkor a búzaárak némi növekedés után visszatértek a kiinduló árszintre, miközben a francia kikötői ár alig változott a múlt héthez képest. A kukoricapiacon bekövetkezett gyenge áremelkedés hátterében inkább spekulatív tényezők húzódtak meg, mert a fundamentális hírek nem okoztak váratlan fordulatot az ellátásban: Argentínában a betakarítás túlhaladta a 11 százalékos szintet, és a hozamok a tavalyi szint feletti eredményt sejtetnek. Ugyanakkor a Kínai Gabonainformációs Központ jelentése szerint a 2003– 04-es szezonra várt termés 119 millió tonna körül várható a tavalyi 124 millióval szemben, mert a vetésterület csökkent a szójabab javára.
A búzajegyzések Chicagóban erősödésnek indultak, miután a termőterület egy részén tartós szárazságtól tartanak a gazdálkodók. Ezt a tendenciát kezdetben követte az európai trend, mivel megnőtt a nyugat-európai, főleg a francia búza iránti kereslet, majd a hét második felében visszaálltak a jegyzések a múlt heti zárószintre. Az államokban az is nagy csalódást okozott, hogy Egyiptom és Jordánia nem észak-amerikai árut vett, mert Egyiptom 240 ezer tonna francia búzát vásárolt áprilisra, míg Jordánia 100 ezer tonna európait (kelet-, illetve nyugat-európai származású). Az Agrograin Rt. elemzése szerint a gabonapiacokon az időjárás alakulása és az Irak elleni támadás miatti politikai feszültség alakítja a közeljövőben az árakat. A szójadaraárak kissé visszaestek Chicagóban, mert a vásárlások még mindig visszafogottan haladtak. A várható nagy dél-amerikai termés nyomja a piacot.
A Budapesti Árutőzsde (BÁT) piacain a 10. héten drasztikusan csökkent a forgalom, összesen 101 kontraktusnyi üzletkötés jött létre, 241 millió forint értékben. A márciusi hónap megszűnésével minimálisra csökkent az érdeklődés, és a várakozás lett jellemző. A takarmánykukorica kereskedése az előző heti forgalom harmadára esett vissza. A jegyzések tartottak voltak, illetve néhány határidőre minimálisan ingadoztak. A búzapiac is „haldoklott”, összesen 38 kontraktusra kötöttek üzletet. A jegyzések szűk sávban ingadoztak. Az egyéb cikkek közül csak a napraforgómag ára mozgott, elsősorban lefelé, de tényleges üzletkötés nem volt.
Eseménytelenül vészelte át a múlt hét első kereskedési napját a BÁT gabonapaicán a kenyérgabona, amelynek májusi jegyzése a következő nap sem változott, de augusztusi lejárata száz forinttal emelkedett. Szerdán a májusi lejárat továbbra is „ragaszkodott”
23 870 forintjához, a szeptemberi ár viszont 50 forinttal, 24 300 forintra nőtt. A csütörtök májusra 270 forintos csökkentést hozott, ami pénteken nem változott, így a búza májusi lejárata 23 600 forint maradt.
A takarmánykukorica májusi ára 50 forinttal, 22 750 forintra nőtt múlt héten hétfőn, kedden viszont az árak novemberig 40–100 forinttal csökkentek. A hét közepén eltérően hullámzott a tengeri: május lefelé, július felfelé mozgott, a novemberi lejárat viszont egyáltalán nem változott. Csütörtökön minden ár felfelé mozogott, ami a májusi jegyzés 140 forintos emelkedésben is megnyilvánult, ami pénteken tíz forintot lement, a tengeri pedig 22 790 forinton állapodott meg. Májusra a takarmánybúza ára 22 950, a takarmányárpáé 19 700, az olajnapraforgóé 55 300 forint maradt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.