Házépítés helyett vályogvetés rajzasztalon

2003. 03. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A debreceni lakótelepi lakás a hatvanas-hetvenes évek ízlése szerint van berendezve, fő az ebéd, és Erzsébet asszony, a feleség mindjárt a kávét is hozza, ahogy a szobában Farkas Gusztávval a beszélgetéshez készülünk. A házigazda a szatmár-beregi síkságon, Tiszakóródon született. A debreceni Mechwart András Műszaki Középiskola elvégzése után a Budapesti Műszaki Egyetemen szerzett diplomát 1956-ban gépgyártás-technológia szakon. A fiatal mérnök Székesfehérvárra költözött, majd hamarosan vissza a Tiszántúlra, mert a beígért szolgálati lakást nem kapta meg. Két év nyíregyházi munka után 1958-ban a Hajdúsági Iparművekhez (HIM) került.
– Mindig kreatív természetű voltam, bár erre sokszor ráfizettem, mert az újítások miatt megharagudtak rám a vezetők. Nehezen viselték az ötleteimet.
Faggatom, hogy mivel hívta ki főnökei nemtetszését. A hatvanas évek elején egy nyíregyházi lakatos barátjával közösen szárítógéppel kombinált centrifugát fabrikáltak, amelyet aztán a BNV-n sikerrel be is mutattak. Sorozatgyártás azonban soha nem lett belőle, mert Farkas Gusztáv tehetségére valahogy nem volt szüksége a HIM-nek. Olyannyira nem, hogy mielőtt elkezdődött az automata mosógépek gyártása a cégnél, nem szólhatott bele a tervezésbe. Munkahelyén nem is nagyon erőszakoskodott, beosztott célgéptervezőként a meglévő szerszámokat alkalmassá tette az új termékek gyártására. Ötleteivel a gyár kapuin kívül próbálkozott.
– Nyíregyházán a Mezőgazdasági Gépgyárnál kezdtem annak idején, így volt némi tapasztalatom és elképzelésem az ott felmerülő technikai problémákról. Megterveztem egy rotációs ekét, ami a Szabó-féle görgős ekénél alkalmazott technikai megoldást fejlesztette tovább, s ami nagyon alkalmas lett volna legelők, gyomos területek felszántására. A makett itt van – mutatja a kissé már rozsdásodó szerkezetet. – Sorozatgyártásra azonban nem került sor, mert a szabadalmat nem fogadták el. Azt mondták, a japánok már kitaláltak valami hasonlót.
Az évek teltek, Farkas Gusztáv célgéptervező is elérte a nyugdíjkorhatárt, s fel kellett állnia megszokott asztalától. Ezt is tette, hogy aztán annál nagyobb lendülettel üljön az otthoni rajzasztal elé. – A nyolcvanas évek végének nagy energiaválsága, illetve a környezetvédelmi gondolkodás ösztönzött arra, hogy olcsó és energiatakarékos építőanyag készítéséről kezdjek el gondolkodni. Gyermekkoromban faluhelyen láttam, hogyan készítik a cigányok a vályogot, s elkezdtem gondolkodni azon, mit kellene csinálni ahhoz, hogy ez az építőanyag mozgatható legyen. Tudniillik a hagyományos technológia szerint a vályogot ott kell vetni, ahol aztán a ház lesz, mert az anyag képlékeny, és ezért nem szállítható. Végül is néhány álmatlan éjszaka után megszületett a présgép ötlete, s az ötlet után két évvel meglett a szabadalom is. Gyártani kellett volna a gépet, csakhogy nem volt hozzá tőkém. 1997-ben elnyertem ugyan egy pályázatot, de a pénzt nem használtam fel, mert nem volt saját tőkém.
Két vályogtéglapréslő gép mégiscsak elkészült: a megrendelő állta a gép anyagszükségletét. Többet azonban nem sikerült gyártani, mert energiatakarékosság ide vagy oda, Magyarországon most nemigen divatos a vályog. A szegénységet, az igénytelenséget jelképezi, pedig Nyugat-Európában, különösen Németországban a természetes környezetet igénylő emberek szívesen választják ezt a megoldást.
– Több dolog is van, amit igen nehezen tudok megérteni – gondolkodik el a vályogprésgép sorsán az idős feltaláló. – Legelőször is azt nem értem, hogy miért kellene feltétlenül saját tőke annak, aki műszaki kreativitással bír. Szerintem ez a két dolog egyáltalán nem függ össze, s emiatt nagyon-nagyon sok okos dolog kallódik íróasztalfiókokban. Magántőke ide, kapitalizmus oda, szerintem mégiscsak az államnak kellene felkarolnia az innovációt, mert ez a világon mindenütt így működik. A másik, amit nem értek, hogy miközben kistelepüléseken szegény emberek lakásgondjai nyomasztják az önkormányzatokat, miért nem lehet elérni, hogy jó minőségű, de a más építőanyagnál negyven-ötven százalékkal olcsóbb vályog újra népszerű legyen. Ma is épülnek szegény embereknek önkormányzati lakások, miért nem tud összeállni nyolc-tíz kistelepülés egy-egy présgép működtetésére? Egy gép két nap alatt legyártja egy családi ház vályogtégla-szükségletét, egy gép ára tíz lakás után megtérül. Miért nem éri ez meg senkinek?
Úgy látszik, a kérdések továbbra is kérdések maradnak, s egyelőre nincs vevő Farkas Gusztáv lakáspolitikai elképzeléseire, de ez nem kedvetleníti el.
– Hulladékfeldolgozó présen gondolkodom, elsősorban a nádhulladékra gondolok. Ezt ugyanis jelenleg elégetik, az én elképzelésem viszont az, hogy brikettálni lehetne, de az is elképzelhető, hogy fel lehetne használni a mostaninál nagyobb teherbírású vályogtégla gyártásához. Az ötlet egyébként onnan jött, hogy többen megkerestek, lehet-e a présgépet hulladékfeldolgozásra is használni. A meglévőt persze nem, de tudok olyat tervezni, ami erre nagyon is alkalmas. Csinálom-csinálom, de hát ehhez is vállalkozó, befektető kellene.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.