Nyugodtan töltötte az éjszakát, állapota stabil, hangulata jó, és csökkent a láza annak a fiatalembernek, akit SARS gyanújával ápolnak a Fejér Megyei Szent György Kórházban – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Kovács Attila klinikai orvosigazgató. Elmondta: a férfi három napja tért vissza Nyugat-Európából, másfél héttel ezelőtt két napot Szingapúrban töltött. Hazatérte után erősen belázasodott, mire háziorvosa értesítette az ÁNTSZ-t.
A fiatalembernek influenzaszerű, felső légúti fertőzési tünetei vannak, de a jelenlegi adatok nem támasztják alá, hogy valóban a Távol-Keleten egyre több áldozatot szedő SARS-sal fertőződött. A férfit a nyolcvan férfőhelyes fertőzőosztályon, de saját vizesblokkal ellátott külön szobában kezelik. Az orvosok, ápolók védőruhával, maszkkal, fertőtlenítéssel óvják magukat. Egyáltalán nem biztos, hogy a beteg valóban SARS-sal fertőződött , de szigorú óvintézkedésekre van szükség, mivel a kór a világ minden táján terjedőben van – nyilatkozta lapunknak Ferenczi Péter megyei tisztifőorvos. A szakember hozzátette: az is elképzelhető, hogy a fiatalember – akár annyian mások – influenzás. A virológiai, mikrobiológiai, bakteriológiai vizsgálatok eredményei csak néhány nap múlva várhatók. A tisztifőorvos elmondta: a fiatalember egyedülálló, hazaérkezése és kórházba kerülése között csak néhány óra telt el. A szolgálat munkatársai felkutatják mindazokat, akikkel ez alatt az idő alatt zárt térben kapcsolatba kerülhetett. Ha valakinek hasonló tünetei vannak, akkor járványügyi megfigyelés alá helyezik.
Világszerte tovább terjed az alig pár hete diagnosztizált atípusos tüdőgyulladás-járvány. Az Egyesült Államokban szerdán 45, csütörtök estig viszont már 51 betegnél diagnosztizáltak akut légzőszervi szindrómát – közölte a CNN, az amerikai Járványügyi és Megelőzési Központ (CDC) adatai alapján. A betegek közül 44-en közvetlenül a járvány forrásaként ismert Ázsiában fertőződtek meg.
A WHO tegnap azt javasolta, hogy a SARS-járványban leginkább érintett országok és városok, így Hongkong, Tajvan, Hanoi, Szingapúr, Toronto és Kína Guangdong tartománya repülőterein szigorítsák meg az eddigi biztonsági intézkedéseket, és minden utast részletesen kérdezzenek ki, hogy ki tudják szűrni az atípusos tüdőgyulladást okozó vírusok hordozóit – olvasható a BBC honlapján.
A kanadai egészségügyi hatóságok attól félnek, hogy körülbelül háromezer ember találkozhatott – közvetlenül vagy közvetetten – a betegség kórokozójával, ezért több ezer torontóit zárnának karanténba, hogy megállítsák a gyilkos kór terjedését – írja a Toronto Sunra hivatkozva az Index. Az egészségügyi hatóság azt javasolja, hogy aki március 16. után a Scarborough Grace Kórházban járt, a következő tíz napban inkább maradjon otthon. Amint arról beszámoltunk, Ontario államban felállítottak egy folyamatosan működő központot, amely az egészségügyi vészhelyzettel foglalkozik. A helyzet komolyságát mutatja, hogy utoljára a szeptember 11-i, New York-i és washingtoni terrortámadások után hozott hasonló intézkedést a kanadai kormány.
A WHO legfrissebb adatai szerint világszerte csaknem 1500 ember betegedett meg akut légzőszervi szindrómában, akik közül 12 országban és 14 földrajzi övezetben több mint ötvenen haltak meg. A SARS a betegek négy százalékának életét követelte.
Miután a napokban bizonyossá vált, hogy az atípusos tüdőgyulladásért – a paramoxyvírus egyik változatával együtt hatva – elsősorban a koronavírus egyik variánsa felelős, a világ vezető laboratóriumai nagy erőkkel dolgoznak a betegséget kimutató teszten és a kór ellenszerén.
***
Atípusos tüdőgyulladás
Ország Betegek Áldozatok
Románia 3 0
Szlovénia 1 0
Franciaország 1 0
Németország 4 0
Olaszország 2 0
Írország 2 0
Svájc 2 0
Nagy-Britannia 3 0
Kanada 28–33 3
Egyesült Államok 51 0
Hongkong 357–367 10
Szingapúr 74–78 2
Vietnam 58–59 4
Tajvan 6 0
Thaiföld 3 0
Kína 792–806 34
(A kínai tüdőgyulladásos esetekről még nem bizonyosodott be egyértelműen, hogy a SARS okozta.)
(Forrás: BBC; WHO, Hongkong Dep. of Health; CNN)
Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha