Világszerte riadót fújt a WHO egy egyelőre azonosítatlan kórokozó általi tüdőgyulladásos megbetegedések miatt. A szervezet jelentése szerint akut légúti szindrómaként emlegetett (SARS) megbetegedéseket észleltek Vietnamban, Hongkongban és Guangdong kínai tartományban is.
Vietnamban egy Hanoiba tartó repülőgép amerikai utasa lett roszszul; az illető azelőtt Sanghaiban és Hongkongban járt. A kórházban, ahová szállították, rövidesen húsz orvos és ápoló esett ágynak hasonló panaszokkal. A világszervezet jelentése szerint a kór leggyakoribb tünetei: magas láz, fejgörcs, izomfájdalmak, torokfájás. Rövid idő alatt komoly légzési nehézségekkel súlyosbított kétoldali tüdőgyulladás lép fel, amely sok esetben kritikussá válik.
A múlt héten egy hongkongi kórház ötvenfős személyzetének felénél mértek magas lázat; őket elkülönítették, és megfigyelés alá helyezték. Nyolcuknál tüdőgyulladást észleltek; állapotuk stabil. Február közepén a kínai hatóságok 305 tüdőgyulladásos esetet regisztráltak, a hivatalos jelentés szerint Guangdong tartományban öten meghaltak közülük.
A kórokozót a WHO japán és amerikai laboratóriumaiban próbálják azonosítani. A világszervezet javaslata szerint el kell különíteni azokat, akik feltehetően SARS-ben betegedtek meg. Kérik, hogy az orvosok minden gyanús esetet jelentsenek az adott ország egészségügyi szolgálatánál.
A CNN értesülései egy Németországba tartó repülőgépen valószínűleg szintén a SARS okozta egy férfi rosszullétét, a repülő 155 utasa karanténba került. Kanadában ketten betegedtek meg. A WHO jelentése szerint eddig kilencen vesztették életüket ilyen típusú tüdőgyulladásban, és több százan betegedtek meg Indonéziában, a Fülöp-szigeteken, Thaiföldön és Szingapúrban is.
Az olaszországi repülőtereken különleges intézkedéseket vezettek be, a fertőző betegségekre specializálódott kórházakban megerősített ügyeletet tartanak. Az MTI értesülései szerint Ausztriában az Ázsiából és főleg a Szingapúrból érkező repülőgépek utasait még a gép elhagyása előtt orvos világosítja fel a betegségről, szemügyre veszi, esetleg kikérdezi az utasokat. Akinél gyanús tüneteket lát, azt felszólítja, hogy haladéktalanul menjen orvoshoz. Svájcban megvizsgálják az Ázsiából érkező utasokat, a repülőgépek és a repülőtér személyzetét tájékoztatták a betegségről, s hatósági orvost rendeltek ki a Zürich-Kloten repülőtérre.
*
A WHO közleménye nyomán a repülőtéren működő orvosi és tisztiorvosi szolgálat kiemelt figyelmet fordít a külföldről érkezőkre – tájékoztatta lapunkat Szentgyörgyi Ildikó országos tisztiorvos, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal ügyeletese. Elmondta: Magyarországon eddig nem találkoztak ilyen esettel. Amennyiben bármelyik utasnál hasonló tüneteket észlelnek, az ÁNTSZ megteszi a megfelelő járványügyi intézkedéseket.
Szánthó Miklós levelet írt David Pressman távozó nagykövet-aktivistának