A tervek szerint rövidesen kérdőívet kell kitölteniük egészségi állapotukról azoknak, akik repülőgéppel utaznak Magyarországra. Többek között arról, hogy van-e lázuk, köhögnek-e, azaz szenvednek-e olyan tünetektől, amelyek az atípusos tüdőgyulladásra utalhatnának – tájékoztatta lapunkat Ungváry György országos tisztifőorvos. Elmondta: a hatóságok tegnapi döntése értelmében a kérdésekre csak azoknak kell válaszolniuk, akik az utóbbi tíz napban megfordultak valamelyik, az egészségügyi világszervezet listáján fertőzött területként szereplő országban. A tisztifőorvos hozzátette: hazánkban eddig tizenegy-tizenhárom beteget kezeltek a halálos kór gyanújával, de végül egyikük sem bizonyult SARS-osnak. Hozzátette: négy-öt beteget a repülőtéren szűrtek ki, ahol az ÁNTSZ többlépcsős rendszert működtet a fertőzés megelőzésére. A repülőgépeken magyar, angol, német és francia nyelven tájékoztatják az utasokat a betegségről, a repülőtéren pedig ugyanezt a bemondó is megismétli. Az útlevélvizsgáló pultokon szintén négynyelvű tájékoztató figyelmeztet. Nem új keletű szabályozás az, hogy a pilótának értesítenie kell a repteret, ha tudomására jut, hogy valaki rosszul van a fedélzeten. Ha valaki SARS miatt kér segítséget, azonnal a helyszínen tartózkodó szakemberhez kísérik, s ha ő indokoltnak látja, akkor a Szent László Kórházba utalja az utast és értesíti az ÁNTSZ-t.
A tüneteiben nagyon hasonló SARS és az influenza összehasonlítása kicsit sántít, ám – Ungváry György szerint – ezt mégiscsak érdemes megtenni, hiszen az idei influenzajárványban négyszázhuszonhatezren betegedtek meg hazánkban, közülük huszonhárman haltak meg a szövődmények miatt. A SARS viszont – amelynek terjedése kicsit lassúbb, mint az influenzáé – november elsejétől mostanáig több mint háromezer embert fertőzött meg. Az atípusos tüdőgyulladás halálozási aránya nagyon magas, hiszen a betegek négy százaléka elhunyt – tette hozzá a szakember.
A határőrök kötelesek feltartóztatni azt az utast, aki szemmel láthatóan valamilyen fertőző betegségben szenved – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Tímár Zoltán, a határőrség tájékoztatási fősztályvezetője. Közölte: ilyen esetben azonnal értesíteniük kell az ÁNTSZ-t. A tisztiorvosi szolgálat megérkeztéig a feltételezett betegnek és a vele utazóknak nem szabad elhagyniuk a járművüket. Hasonló eset mostanában nem fordult elő, a zöldhatáron elfogott kínai – azaz a fertőzött vidékről érkezett – határsértők miatt azonban két alkalommal is kérték a tisztiorvosi szolgálat segítségét – fűzte hozzá Tímár Zoltán.
Még nem bizonyosodott be egyértelműen, hogy a kolozsvári kórházban ápolt férfi valóban SARS-sal fertőződött – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Alexandru Rafila, a román család- és egészségügyi minisztérium igazgatója. Hozzátette: az első laboratóriumi vizsgálati eredmény pozitív volt. A pontos diagnózis azonban a későbbi szerológiai eredménytől függ. Az igazgató szerint a román hatóságok eddig nyolc SARS-gyanús betegről tudnak.
***
A kór eddigi áldozatai és a fertőzöttek
Ország Elhunytak Fertőzöttek
Kína 60 1309
Hongkong 54 1150
Kanada 13 283
Vietnam 4 62
Thaiföld 2 8
Malajzia 1 4
Egyesült Államok 0 166
Szingapúr 0 151
Taivan 0 23
Németország 0 6
Nagy-Britannia 0 6
Franciaország 0 5
Japán 0 4
Olaszország 0 3
Brazília 0 2
Írország 0 1
Kuvait 0 1
Románia 0 1
Dél-Afrika 0 1
Spanyolország 0 1
Svájc 0 1
Forrás: CNN
Drasztikusan megemelték a parkolási díjakat Budapesten – Magyar Péterék együtt szavazták meg a baloldallal