Elvetett vízpótlás

Még egy hét sem telt el azóta, hogy Persányi Miklós új környezetvédelmi miniszter lapunknak azt nyilatkozta: nem híve a folyók elterelésének, a vízügyi szakemberek máris „pontosították” álláspontjukat a Balaton vízutánpótlásáról. A szaktárca vízügyi helyettes államtitkára hétfőn azt nyilatkozta: nem támogatják a Balaton vízpótlását a Rábán keresztül. Elismerte azt is, hogy 2000 áprilisáig valóban engedtek le vizet a Balatonból, ám ha nem így cselekedtek volna, a telektulajdonosok pereivel kellett volna szembenézniük. Plósz Sándor Balaton-szakértő szerint a rábai vízpótlásnál alig drágábban átfogó ökológiai rehabilitációval is kezelni lehetne a vízszintproblémát.

2003. 05. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) kénytelen a Balaton vizét beállítani a siófoki mérőpont 100 centiméteres szintjére, mert a tópart területhasználatát biztosítani kell, hiszen az esetleges vízkárokért komoly összegeket követelhetnek a parti telkek tulajdonosai – magyarázta egy hétfői háttérbeszélgetésen Váradi József, a KVM helyettes államtitkára. A politikus leszögezte: a Balaton mostani alacsony vízállása azonban nem ennek köszönhető, hanem a hidrometeorológiai folyamatoknak, például a szokatlanul aszályos időszaknak. Az államtitkár kiemelte, hogy a tárca vízügyi és környezetvédelmi szakemberei sem támogatják a Balaton vízpótlását a Rábán keresztül annak ellenére, hogy műszakilag ez megoldható lenne. A helyzet szerinte víztározókkal sem oldható meg, hiszen legalább százmillió köbméternyi víz biztosítására lenne ehhez szükség, és meg kellene oldani ennek szivattyús átemelését is, amire nincs forrása a szaktárcának. Nehéz lenne kijelölni egy lehetséges víztározó helyszínét is – fűzte hozzá.
A Balaton vízszintje mindig is jelentősen ingadozott, alacsony vízmagasságú éveket magasak követtek a csapadékviszonyokhoz igazodva – mondta Szabó Mátyás balatoni miniszteri biztos, hozzátéve, hogy 1997 és 1999 között 1,2 milliárd köbméternyi vizet kellett leengedni a Sión a sok csapadék miatt, mert különben két méterrel emelkedett volna a balatoni vízszint. Rámutatott: az 1800-as években a mérce nulla pontja alatt még 55 centiméterrel lejjebb volt a vízszint.
A Balaton alacsony vízállását természetes természeti jelenségnek, tünetnek tartják a környezetvédelmi szakemberek is, akik szerint a vízpótlás csak az üdülők szempontjából lenne szükséges.
– A víz akkor is ezen a szinten lenne a tóban, ha 2000. április 29. előtt abbahagyják a vízeresztést. Akkor 102 centiméter volt a vízszint, ami a szabályozási maximum közelében van – állították a környezetvédők, akik szerint alacsony vízálláskor az elhanyagolt kikötők okoznak problémát, valamint az a tény, hogy az utóbbi időben megszaporodtak a „balatoni hajóosztályoktól” eltérő, mély merülésű vitorlások.
– Sem habosított, sem hab nélküli Rába-víz nem kell a Balatonba, mivel egy éven belül az időjárás lényegesen csapadékosabb lesz, és akkor majd az okoz gondot – véli Plósz Sándor környezetvédelmi mérnök. Szerinte a Balaton ökológiai értékeléséhez túl kell lépni az elavult, tudományosan nem igazolható tómodellek erőltetésén. Ha nincs vízutánpótlás a vízgyűjtő területről, és nincs extrém szennyezés, akkor a kis vízhozamokkal sokkal kevesebb szennyező anyag jut a tóba is. Ennek köszönhető a Keszthelyi-medence vízminőség-javulása is. Szerinte a Balaton gyors feltöltődését hiába várjuk, mert az csak a Zala-árhullámból következhet be, ami áttöri a pusztuló maradék nádast a Kis-Balatonon, és újra kedvezőtlen hatással lesz a Keszthelyi-medence vízminőségére. Ezért felül kellene vizsgálni a Kis-Balaton kialakítását, nem kellene zsilipelni az azonos vízszintek között, mert nem teljesülnek a megfelelő áramlási feltételek, és az algás víz rövidre zártan a tóba jut. Halaszthatatlan a vízkormányzás megoldása, a Zala-csatorna helyreállítása és az ingói berek rehabilitációja. A nádas védelmében pedig inkább egy csónakkikötőt kell engedélyezni, mint 40 kijárót.
A Balaton vízkészlet-gazdálkodásának javítására a mérnök szerint helyre kell állítani a Nagyberek-Balaton medencéjét is. Számításai szerint ez 10-12 milliárd forintból megvalósítható, miközben a „Rába-koncepció” becsült költsége 7,5 milliárd forint, és nem tartalmazza a Zala-völgy szükséges revitalizációs költségeit, valamint a Kis-Balaton összehangolását a „Rába-koncepcióval”, amelyek több mint 4,5 milliárdba kerülnének. A „Rába-koncepció” ráadásul nem ad üdülési-idegenforgalmi többletértéket, de jelentős ökológiai kockázatokat rejt magában – vélte Plósz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.