Elvtársi vizsgálat az atomerőműben

Hetzmann Albert vezérigazgató-helyettes és a környezetébe tartozó szocialista kötődésű vezetők alkották azt a bizottságot, amely megállapította a paksi vezetők személyes felelősségét – tudta meg lapunk. A környezetvédők szerint ez a bizottság látszatintézkedést hajtott végre. Illés Zoltán (Fidesz) feljelentést tesz a vezetők ellen a Legfőbb Ügyészségen.

2003. 05. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Értesüléseink szerint a paksi üzemzavar ügyében történt személyes felelősséget megállapító bizottság egyik tagja volt Hetzmann Albert műszaki vezérigazgató-helyettes is, aki korábban üzemviteli igazgatóként felügyelte a vegyészeti főosztályt, amely először alkalmazta a később gondokat okozó tisztítóeljárást az erőműben. Nem véletlen tehát, hogy a bizottság nem javasolt eljárást a vezérigazgató-helyettes és a vegyészeti főosztály vezetője, Tilky Péter ellen. A bizottság vezetésével Varga-Sabján Lászlót bízták meg, aki szintén a vezérigazgató és helyettese baráti körébe tartozik, hiszen volt Baranya megyei KISZ-vezetőként és KISZ KB-titkárként jó kapcsolatokat ápol a szocialistákkal. A bizottság tagja volt Simon Péter, Varga-Sabján László beosztottja, egykori MSZMP-s országgyűlési képviselő, aki jelenleg az erőmű stratégiai kontrolling főosztályát vezeti.
Lapunk úgy tudja, hogy a bizottság által eldöntött felelősségre vonások az erőműben még nagyobb fejetlenséget okoztak. Ugyanakkor a kárelhárítási projektben továbbra is azok vesznek részt, akiknek szerepe volt az üzemzavar kialakulásában.
*
Illés Zoltán, a parlament környezetvédelmi bizottságának fideszes alelnöke levélben eljárást kezdeményez a Legfőbb Ügyészségnél a paksi felső vezetés ellen. Az alelnök szerint az erőmű vezetői visszaéltek a nukleáris létesítmény üzemeltetésével, mert az erőműben április 10-én éjszaka és 11-én kora délután között szűrőberendezés nélkül üzemeltettek szellőzőket, megsértve ezzel a kormány rendeletét, rádioaktív gázokat engedve a légtérbe. A büntető törvénykönyv szerint viszont aki a jogszabályokban meghatározott engedély nélkül, vagy az engedélytől eltérően nukleáris létesítményt üzemeltet, öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. Illés Zoltán úgy tartja, a vezetők megsértették az atomtörvény 148. paragrafusát is, amely szerint az erőmű engedélye érvényét veszti, ha annak feltételei nem teljesülnek.
A képviselő ezért az Országos Atomenergia Hivatalhoz fordul, hogy függessze fel az erőmű tevékenységét, és kötelezze bírság megfizetésére a Paksi Atomerőmű Rt.-t. Ugyanakkor továbbra is kezdeményezi egy parlamenti vizsgálóbizottság azonnali felállítását és kormánybiztos kinevezését.
Az Energia Klub szerint az erőmű jelentéséből egyértelműen következik, hogy a kazetták felhasadozásához vezető hősokk előidézéséért közvetlen felelősség terheli Hetzmann Albert műszaki vezérigazgató-helyettest, akit vezetőtársaival együtt most a pártok közötti megállapodás az érinthetetlenek közé sorolta – tudtuk meg Amon Adától, a szervezet vezetőjétől.
Az Országos Atomenergia Hivatal Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter levelét követően felkérte a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséget, hogy kapcsolódjanak be az üzemzavar okainak feltárásába, hasonló kéréssel fordult a szervezethez az atomerőmű is.
Kocsis István vezérigazgató az Energia Klubnak a műszaki vezérigazgató-helyettes felelősségét firtató kérdésére reagálva közölte: Hetzmann Albert nem rendelkezett olyan feladat- és hatáskörrel, ami ebben a kérdésben intézkedésre jogosította volna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.