Figyelmeztető levelek

A kórháztörvény ellen mára, az egészségügyi minisztérium elé szervezett demonstráció előtt a szaktárca minden kórháznak és rendelőintézetnek elküldött körlevélében próbálja megnyugtatni a dolgozókat, hogy sem ők, sem a betegek nem lesznek a privatizáció kárvallottjai. Cser Ágnes szakszervezeti vezető, a tüntetés szervezője szerint a levéllel a szaktárca a demonstrációról akarja „lebeszélni” az érintetteket. A minisztérium illetékese cáfolja ezt.

2003. 05. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országgyűlés egészségügyi bizottságának ülésén tegnap az ellenzék és a kormánypártok is elfogadták azokat a kórháztörvényhez benyújtott kapcsolódó módosító indítványokat, amelyekről a Magyar Orvosi Kamara (MOK) a múlt csütörtökön állapodott meg a kormány képviselőivel és a miniszterelnökkel. Kereszty Éva, az egészségügyi tárca főosztályvezetője a bizottsági ülésen többek között azt hangsúlyozta, hogy a módosítások újabb garanciát jelentenek a dolgozók továbbfoglalkoztatására és megfelelő bérezésére azután, hogy megszűnik közalkalmazotti státusuk. Bekerült a jogszabálytervezetbe az is, hogy azonos feltételeket vállaló pályázók közül az intézmény dolgozóit előnyben kell részesíteni a privatizációkor, s tulajdonszerzésükhöz kedvezményes hitelt kell biztosítani. Határoztak arról is, hogy a döntéseknél vétójogot kapna az orvosi kamara képviselőjének részvételével működő szakmai vezető testület. Frajna Imre, a Fidesz egészségpolitikusa elmondta: a módosítások javítottak ugyan a törvényen, de az alapkoncepcióját nem változtatták meg. Így nem támogatják annak elfogadását.
Komáromi Zoltán, a MOK alelnöke elmondta: a módosítások a változások kereteit teremtik meg, a részletes szabályokat kormány- és miniszteri rendeletek tartalmazzák majd. Többek szerint a MOK hétfőn kis többséggel meghozott döntésével – amellyel elutasították azt a javaslatot, hogy a törvény visszavonására szólítsák fel a kormányt – megalkudott a kabinettel. Erre utal, hogy tényleges tiltakozást nem vállalnak – állítják.
Kedden az egészségügyi minisztérium valamennyi kórházhoz és rendelőintézethez eljuttatott egy, „a jogszabály jobb megértését szolgáló háttéranyagot”. Cser Ágnes, az Egészségügyi Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke szerint a tárca így próbálja „lebeszélni” a dolgozókat a mai tüntetésen való részvételről. Ők azonban elutasítják a közintézmények privatizációját, s ennek nyomatékosítására adnak át ma petíciót is. Rácz Jenő, a szaktárca helyettes államtitkára elmondta: a levelet azért küldték, hogy az érintettek több oldalról is megismerhessék a tervezet lényegét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.