Kórháztörvény: új sztrájkfenyegetés

Nem csitul a szakmai és a politikai vita a kórháztörvény-javaslat miatt. Az orvoskamara után az egészségügy ágazati szakszervezete is kilátásba helyezte: kész sztrájkot szervezni, ha a kormány keresztülveri a parlamenten a privatizációs javaslatot.

2003. 05. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jövő héten kezdődik a parlamentben az egészségügyi intézmények privatizációját is szabályozó kórháztörvény-javaslat részletes vitája. A határidő lejártáig 98 módosító indítvány érkezett: 66-ot ellenzékiek, 28-at kormánypártiak, 4-et országgyűlési bizottságok nyújtottak be.
A fideszes és MDF-es módosítók gyakorlatilag visszaállítanák a Mikola István nevével fémjelzett korábbi törvényt, amelynek végrehajtását az új kabinet felfüggesztette. Ez a jelenlegi javaslattal ellentétben nem engedné, hogy profitorientált gazdasági társaságok működtessenek kórházakat, szakrendelőket, vagy azokban tulajdonrészt szerezzenek. Ezeket a javaslatokat a kormányoldal nem fogadja el, hiszen ellentmond a kormányprogrammal – mondta Kökény Mihály, az egészségügyi tárca politikai államtitkára.
– Ha a törvénnyel a kormány helyzetbe hozza a gazdasági társaságokat, úgy a Fidesz „kárenyhítésként” azt szeretné, ha előírná a jogszabály, hogy fel kell ajánlani az egészségügyi intézmény dolgozóinak a tulajdonszerzés lehetőségét – mondta Frajna Imre, a párt egészségpolitikusa. Erről négypárti egyeztetést is kezdeményeztek.
Swarcz Tibor, az MSZP egészségügyi munkabizottságának vezetője szerint érdemes tárgyalni az elképzelésről. Leszögezte: az ellenzék módosító indítványai közül többet biztosan elfogad a kormánytöbbség.
A közelmúltban a Magyar Orvosi Kamara főtitkára, Gyenes Géza nyilatkozott úgy: végső esetben a sztrájktól sem riadnak vissza, ha a kormány keresztülveri a parlamenten a javaslatot. Az Egészségügyi Dolgozók Demokratikus Szakszervezete is csatlakozna egy esetleges munkabeszüntetéshez. Cser Ágnes, a szervezet elnöke leszögezte: a Mikola-féle törvényt sem támogatták, de a mostani sokkal rosszabb. Ez nem jóléti rendszerváltó program, ez merénylet a betegek és a dolgozók ellen – fogalmazott. Emlékeztetett arra, a közelmúltban aláírás-gyűjtési akciót kezdtek, amelynek célja 200 ezer aláírás összegyűjtése s ügydöntő népszavazás kiírása. Arról nem tudott beszámolni, hogy eddig hány aláírást gyűlt össze.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.