Kormányzati belvita a gyógyszerárakról

2003. 05. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gyógyszerek állami támogatásáért folytatott gyártói lobbizás megszüntetését akarja elérni az egészségbiztosító egy új ártámogatási rendszerrel, amelyet csak néhány gyógyszercsoportban vezetne be az idén. Az ötlet a kormányban is vitát váltott ki, mivel így több orvossághoz csak lényegesen drágábban juthatnának a betegek.

Hat gyógyszercsoportban – egyes vérnyomás-, koleszterinszint-, reumás gyulladáscsökkentők, illetve a fekélybetegségre szedett bizonyos medicinák esetében – változtatná meg az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) azt az elvet, ami alapján meghatározzák, hogy mekkora támogatás jár az egyes termékek árához – mondta Matejka Zsuzsa. Az egészségbiztosító főigazgatója szervezetük megfigyelési botránya után javasolt átláthatóbb támogatási rendszert a kormánynak. Az új mechanizmussal gyakorlatilag megszűnne a gyártókkal való ártárgyalás, azaz az alkudozási lehetőség – mondta. A gyártók által benyújtott árajánlatokat alapul véve, egy képlet alapján határoznák meg, hogy egy-egy gyógyszer mekkora állami támogatást kap, míg most ez minden terméknél külön alku során dől el – tette hozzá. A biztosító egyébként az árszínvonal csökkenését, s ezzel milliárdos megtakarítást remél az új rendszertől. A változtatásról a kormány még nem döntött.
Úgy tudjuk, a kabinetben az váltott ki komoly vitát, hogy egyes érdekcsoportok és az ellenzék vajon miként tudna politikai tőkét kovácsolni abból a tényből, hogy a változás következtében számos orvosságért sokkal többet kellene fizetni a patikákban. Tudható, hogy a magyar betegek ragaszkodnak a megszokott orvosságukhoz, még akkor is, ha az biztonsággal helyettesíthető lenne egy olcsóbb szerrel.
A változásról szóló bejelentést a gyártók felháborodva fogadták. Fekete Tibor, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének szóvivője elmondta: szakmailag elfogadhatatlannak tartja, hogy egymással nem helyettesíthető, azaz eltérő javallatú, ellenjavallatú és mellékhatású gyógyszereket hasonlítanának össze. Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke azt hangsúlyozta: akárhogy is magyarázzák a terveket, számos gyógyszer térítési díja nőne. Elfogadhatatlan, hogy az OEP vezetősége egy azóta sem bizonyított megfigyelési ügyre hivatkozva akar egy orvosszakmailag elfogadhatatlan támogatási rendszert keresztülerőltetni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.