Másodlagos szempont volt a biztonság Pakson

Egyetlen kéményen sincs szűrő a paksi atomerőműben, ezért kerülhettek a légtérbe káros anyagok április közepén – ismerte el az erőmű vezérigazgatója. Az erőműhöz kijelölt miniszteri biztos megerősítette: a gondokat okozó lerakódások kialakulása a Horn-kormány idejére vezethető vissza.

2003. 05. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megsérült az atomerőművekre vonatkozó legfontosabb alapelv Pakson, mert a biztonsági szempontok nem mindig előzték meg a gazdasági megfontolásokat – jelentette ki Aszódi Attila, a paksi atomerőműhöz kijelölt miniszteri biztos a parlament környezetvédelmi bizottságának tegnapi ülésén.
A szakember egyetértett Koltai Tamás fideszes országgyűlési képviselő megállapításával, hogy az üzemzavarhoz hozzájáruló lerakódások a Horn-kormány alatti vezetésnek is köszönhetők, mert gazdasági megfontolásokból elhalasztották a gőzfejlesztők kollektorcseréjét, amelyet később csak tömeges vegyszeres kezeléssel lehetett végrehajtani. A miniszteri biztos azonban úgy véli, nem okoz gondot, ha az urán por alakjában van jelen a tisztítótartályban, mert a KFKI által kiszámolt mennyiségű bórsav adagolása elegendő a neutronok lassítására és a láncreakció megakadályozására.
*
Tájékoztatása szerint az üzemzavar fő oka az volt, hogy a berendezésben lévő kötegek perforált részein átáramlott a hűtőanyag, így a hűtővíznek nem volt megfelelő a keringése a rendszerben. Aszódi szerint hiányos volt a technológia méréstechnikája is, így az üzemeltetők nem vehették észre a hibát. A szakember úgy tartja, tévedett az engedélyezésben részt vevő hatóság is, mivel alulértékelte a technológia veszélyeit.
Kocsis István, az erőmű vezérigazgatója Koltai Tamásnak válaszolva leszögezte: az erőmű hajlandó alávetni magát egy parlamenti bizottság vizsgálatának. Elismerte: az erőmű egyetlen kéményén sincs szűrőberendezés, így kerülhettek radioaktív anyagok a légtérbe az üzemzavar következményeként. Az erőmű biztonsági elemzései alapján a kéményszűrők nélkül is működési engedélyt kapott az erőmű az Országos Atomenergia Hivataltól, de felül kell vizsgálni ezt a döntést – mutatott rá. Illés Zoltán kérdésére, hogy milyen műszaki megoldásokat dolgoztak ki az elhárításra, és ennek mekkorák a költségei, annyit válaszolt: az erőműnek több forgatókönyve van a megoldásra. Hangsúlyozta: az üzemzavarnak semmi köze nincs ahhoz, hogy a reaktorban működő daru órákat késett, hiszen a technológia pihenő üzemmódjára nem szabtak meg időtartamkorlátokat. Közlése szerint jelenleg azt tartják a legbiztonságosabb megoldásnak, hogy a következő két évben a reaktorok tisztítás nélkül működnek tovább.
Rónaky József, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója Illés Zoltán azon kijelentésére, hogy az erőmű vezetésének és a hatóságnak büntetőjogi felelősséget kell vállalnia a szűrők nélküli üzemmód engedélyezéséért, megjegyezte: várják az ügyészség álláspontját az ügyben, de szerintük a paksi létesítmény megfelelő engedélyekkel működik. A főigazgató beszámolt arról, hogy az erőmű jelentésének kiegészítését kérték, mivel az nem tartalmazza a személyzet felelősségének vizsgálatát. Hozzátette: június 16-án a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség tízfős csoportja is a helyszínre érkezik.
***
Energia Klub: Csillag segíti a konspirációt.
Csillag István gazdasági miniszter tudatosan késleltette a nemzetközi vizsgálatot a paksi üzemzavar ügyében, és lépéseivel a kialakult helyzet következményeiért anyagilag felelős cégek és a büntetőjogilag felelős személyek közötti egyezség létrejöttét segítette elő – állítja közleményében az Energia Klub.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.