Megsérült az atomerőművekre vonatkozó legfontosabb alapelv Pakson, mert a biztonsági szempontok nem mindig előzték meg a gazdasági megfontolásokat – jelentette ki Aszódi Attila, a paksi atomerőműhöz kijelölt miniszteri biztos a parlament környezetvédelmi bizottságának tegnapi ülésén.
A szakember egyetértett Koltai Tamás fideszes országgyűlési képviselő megállapításával, hogy az üzemzavarhoz hozzájáruló lerakódások a Horn-kormány alatti vezetésnek is köszönhetők, mert gazdasági megfontolásokból elhalasztották a gőzfejlesztők kollektorcseréjét, amelyet később csak tömeges vegyszeres kezeléssel lehetett végrehajtani. A miniszteri biztos azonban úgy véli, nem okoz gondot, ha az urán por alakjában van jelen a tisztítótartályban, mert a KFKI által kiszámolt mennyiségű bórsav adagolása elegendő a neutronok lassítására és a láncreakció megakadályozására.
*
Tájékoztatása szerint az üzemzavar fő oka az volt, hogy a berendezésben lévő kötegek perforált részein átáramlott a hűtőanyag, így a hűtővíznek nem volt megfelelő a keringése a rendszerben. Aszódi szerint hiányos volt a technológia méréstechnikája is, így az üzemeltetők nem vehették észre a hibát. A szakember úgy tartja, tévedett az engedélyezésben részt vevő hatóság is, mivel alulértékelte a technológia veszélyeit.
Kocsis István, az erőmű vezérigazgatója Koltai Tamásnak válaszolva leszögezte: az erőmű hajlandó alávetni magát egy parlamenti bizottság vizsgálatának. Elismerte: az erőmű egyetlen kéményén sincs szűrőberendezés, így kerülhettek radioaktív anyagok a légtérbe az üzemzavar következményeként. Az erőmű biztonsági elemzései alapján a kéményszűrők nélkül is működési engedélyt kapott az erőmű az Országos Atomenergia Hivataltól, de felül kell vizsgálni ezt a döntést – mutatott rá. Illés Zoltán kérdésére, hogy milyen műszaki megoldásokat dolgoztak ki az elhárításra, és ennek mekkorák a költségei, annyit válaszolt: az erőműnek több forgatókönyve van a megoldásra. Hangsúlyozta: az üzemzavarnak semmi köze nincs ahhoz, hogy a reaktorban működő daru órákat késett, hiszen a technológia pihenő üzemmódjára nem szabtak meg időtartamkorlátokat. Közlése szerint jelenleg azt tartják a legbiztonságosabb megoldásnak, hogy a következő két évben a reaktorok tisztítás nélkül működnek tovább.
Rónaky József, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója Illés Zoltán azon kijelentésére, hogy az erőmű vezetésének és a hatóságnak büntetőjogi felelősséget kell vállalnia a szűrők nélküli üzemmód engedélyezéséért, megjegyezte: várják az ügyészség álláspontját az ügyben, de szerintük a paksi létesítmény megfelelő engedélyekkel működik. A főigazgató beszámolt arról, hogy az erőmű jelentésének kiegészítését kérték, mivel az nem tartalmazza a személyzet felelősségének vizsgálatát. Hozzátette: június 16-án a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség tízfős csoportja is a helyszínre érkezik.
***
Energia Klub: Csillag segíti a konspirációt.
Csillag István gazdasági miniszter tudatosan késleltette a nemzetközi vizsgálatot a paksi üzemzavar ügyében, és lépéseivel a kialakult helyzet következményeiért anyagilag felelős cégek és a büntetőjogilag felelős személyek közötti egyezség létrejöttét segítette elő – állítja közleményében az Energia Klub.
Szánthó Miklós levelet írt David Pressman távozó nagykövet-aktivistának