Meghaladott atomenergia?

2003. 05. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az atomenergia termelése a környezetvédők legnagyobb része szerint nem fenntartható, mert veszélyezteti, illetve károsítja a jövő generációit, ezért a gazdaságosabb és környezetkímélő megújuló energia használatát javasolják. Öt környezetvédő szervezet a paksi erőműben történt súlyos üzemzavar kapcsán erre a problémára is felhívta a magyar kormány figyelmét.

Az Országos Atomenergia Hivatal, a Paksi Atomerőmű Rt. és a tisztítótechnológiát szállító Framatome ANP felelősségét hangsúlyozta az Energia Klub, a Greenpeace, a Védegylet, a Levegő Munkacsoport és a Magyar Természetvédők Szövetsége a paksi erőműben kialakult súlyos üzemzavar miatt. Ugyanakkor független szakértők kivizsgálását és Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter lemondását követelték az Országos Atomenergia Bizottság elnökségéről.

Az erőműben történtek kapcsán a környezetvédők lapunknak kifejtették azt is, hogy az atomerőművek álláspontjuk szerint miért nem támogathatók az egész világban. A környezetvédők szerint az energiatermelés összes lépését – a bányászatot, az urándúsítást, a szállítást, az erőműépítést, a kezelhetetlen hulladék elhelyezését – figyelembe véve, igen energiaigényes az atomerőművek működtetésének folyamata, ezért a hiedelmekkel ellentétben nem olcsóbb, mint más erőművek alkalmazása. Tanulmányok szerint ráadásul az atomenergia termelésének folyamatában kilowattóránként hozzávetőleg ugyanannyi széndioxid kerül a légkörbe, mint más erőművek működése közben.
A felmérések szerint a jelenleg működő 430 atomreaktor mindöszsze három százalékkal járul hozzá a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséhez. A nukleáris energiához kapcsolódó kibocsátott szén-dioxid mennyisége ugyanakkor idővel nőni fog, hiszen lassan elfogynak azok a lelőhelyek, ahol a kőzetek urántartalma magas, és ez azt jelenti, hogy nagyobb energiabefektetés kell majd a bányászathoz is. Egyes vizsgálatok szerint az atomenergia alkalmazása az egyik legdrágább eszköz az éghajlatváltozás enyhítésére, és a nukleáris energia helyett sokkal nagyobb eredmény érhető el szélerőmű vagy kombinált ciklusú erőmű építésével, amelyek gazdaságilag és környezetvédelmi szempontból is elfogadhatóbbak. Nem elhanyagolhatók azok a környezeti károk sem, amelyek az eddigi atomerőmű-katasztrófák miatt következtek be. Az atomerőművek költséges működésének és a környezeti károkat okozó baleseteknek köszönhető egyebek közt, hogy Európa egyes államaiban, Ausztriában, Németországban, Svájcban már kezdenek áttérni az atomenergiáról a környezetkímélő erőművek használatára.

Nagy-Britannia kormánya 2003. február 24-én a Fehér könyv az energiáról című dokumentumában a megújuló energiaforrások jelentős növelését irányozta elő. A kormányirat az atomenergia-termelés helyett más erőművek építését javasolja. Németországban rendelkezést hoztak megújuló energiaforrás törvény néven, és Ausztriában is hasonló módon írják elő a napelemekből származó elektromos áram átvételét, támogatva a napelemes rendszerek üzemeltetőit. Magyarországon ezzel szemben a megújuló források alig élveznek támogatást. Míg az osztrák szabályozás szerint a napelemekből származó áramot a beüzemeléstől számított 13 évig kisebb rendszerek esetén kilowattóránként 60 euró centért (145 Ft), nagyobb berendezéseknél 47 euró centért kötelesek megvásárolni a kereskedők, addig Magyarországon az áramszolgáltatókat átlagosan 17,41 forint fizetésre kötelezik. A napenergia-felhasználást az is akadályozza hazánkban, hogy a magyar befektetőknek ötször akkora kapacitást kell kiépíteniük, mint az osztrákoknak, ahhoz, hogy partnerévé válhassanak a helyi áramszolgáltatónak. 2003. január 1-jével Magyarországon ugyan hatályba lépett a villamos energiáról szóló törvény, amely kötelezi az áramszolgáltatókat a megújuló energiaforrásokból megtermelt áram átvételére, de az átvételi kötelezettség csak a 100 kilowattot meghaladó teljesítmény esetén érvényes. Ez azonban hátrányosan érinti a magántermelőket.

Mindezek miatt hazánkban nagyobb lehetőség csak a szél energiájának felhasználására van. Nyugat-Európában egyre nagyobb mértékben terjednek a magánházaknál az úgynevezett kis teljesítményű szélturbinák. Magyarországon ezekből a berendezésekből alig telepítettek néhányat, s 100 kilowatt és 3 megawatt közötti teljesítményt nyújtó szélerőművekből pedig összesen négy gép található.

Ausztriában ugyanakkor a szélenergia 2002 őszén már meghaladta a 100 megawatt összteljesítményt, Dániában és Hollandiában pedig már szinte természetes, hogy a farmerek saját földjeiken csinálnak szélerőműveket, és a többletet jó pénzért eladják az államnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.