A főként rossz anyagi körülményeik miatt térítésmentes vásárlásra jogosult közgyógyellátottak ugyan továbbra is ingyen kapják a gyógyászati segédeszközöket, ám májustól fizetniük kell néhány termék – például a művégtag vagy a járógép – javításáért. A költségnek ugyanis már csak a 85 százalékát állja az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP). Egy 300 ezer forintos műláb javítása elérheti az ár 60 százalékát, azaz a 180 ezer forintot. Ebből az OEP 153 ezret fedez, a fennmaradó 27 ezer forintot pedig a betegnek kell állnia.
Bartucz Attila, az OEP szóvivője hangsúlyozta: a probléma csak egy szűk kört érint. Felismerték az ellentmondást, és jogszabály-módosítást kezdeményeznek – mondta. Javaslatuk lényege, hogy a termékek javítási költségéhez olyan mértékben járuljon hozzá a biztosító, amennyivel a megvásárlását támogatja. Aki tehát ingyen jut a termékhez, annak a javításért se kelljen fizetnie.
Egy másik, májustól hatályos módosítást kifogásolt Jóbai Zsolt, az Orvostechnikai Szövetség elnöke. Eddig ugyanis minden gyógyászati segédeszköz receptjét 90 napig lehetett beváltani, ettől a hónaptól viszont a felírást követő 30. napig be kell mutatni a vényt a forgalmazónál, akinek a 90. napig kell azt kiadnia. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a jogszabály-módosítás következtében egy éppen nem kapható terméket csak egy olyan eszközzel lehet helyettesíteni, amelyik olcsóbb a felírtnál. Tehát azonos árút sem lehet helyette választani – tette hozzá
A gyógyászati segédeszközökért egyébként májustól átlagosan 6,9 százalékkal kell többet fizetniük az érintetteknek. Több mint 1500 új termék vásárolható meg az egészségbiztosító támogatásával, ezek között azonban nincs olyan, amelyik a betegek életvitelében áttörő javulást hozna.
Magyar Péter nem az, akinek mutatni próbálja magát - a háta mögött saját képviselőit, saját szavazóit is trágárul gyalázza