Nem emelkedik a nyugdíjkorhatár

A következő néhány évben nem tervezi a kormány a nyugdíjkorhatár emelését Magyarországon, és más, a rendszert komolyan érintő átalakítással sem számol. Mindeközben a Világbank a nyugdíjrendszerek gyökeres átalakítására szólította fel az Európai Unió államait a finanszírozhatóság érdekében. A reformelképzelések minden országban megszorítást takarnak, amely ellen utcai tiltakozásokat szerveztek.

2003. 05. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Radikális reform vagy az idősek drámai életszínvonal-zuhanása – ezek között lehet választani Európa nagy részén, állítja a Világbank (IMF). Az IMF elemzői szerint a kontinens országai nem vették kellő súllyal figyelembe például a születésszám csökkenését a társadalombiztosítási rendszer tervezésekor, s mára sok helyen az összeomlás határára jutottak az úgynevezett felosztó-kirovó nyugdíjrendszerek. Az osztrák reformelképzelések nyilvánosságra hozatala – amely a jövőben nyugdíjba vonulók ellátásánál több mint tízszázalékos csökkenést jelentene – sztrájkhoz vezetett. Nem számíthat dicsérő szavakra az érintettektől a francia, a német és az olasz kormány sem a nyugdíjkorhatár emelésének ötletéért, a közalkalmazottak kedvezőbb nyugdíjlehetőségének megszüntetéséért vagy a magasabb járulékok felvetéséért.
Magyarországon a következő néhány évben nincs szükség efféle megszorításokra – nyilatkozta lapunknak Kökény Mihály, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium politikai államtitkára. A legfontosabb, hogy teljesüljenek a kormányprogramban vállalt feladatok: a 13. havi nyugdíj bevezetése, az özvegyi ellátások emelése, az egyedül élő időseknek egy új juttatás biztosítása – fogalmazott.
*
Kökény Mihály hozzátette: a járulékfizetés alóli kibújást viszont jobban kell ellenőrizni. A magyar nyugdíjrendszert ugyan jelenleg nem fenyegeti összeomlás, a szakemberek azonban arra hívják fel a figyelmet, hogy a finanszírozhatóság kilátásai egyáltalán nem kedvezők: folyamatosan csökken a járulékfizetők száma, és nő az eltartottaké. A problémát mindenütt a demográfiai változások okozzák.
A felosztó-kirovó rendszerekben ugyanis a dolgozók fizetik járulékaikból az éppen nyugdíjban lévők ellátását, ám a jövőben mindenütt a munkaképes korúak számának csökkenésével kell számolni a nyugdíjasok számának emelkedése mellett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.