Neoliberális kórháztörvény?

Privatizáljunk mindent, gyerekek, amíg nem késő – Cser Ágnes az EDDSZ elnöke ezt a célt olvassa ki a kormány kórháztörvény-javaslatából. Cser nehezményezi, hogy sem a tárca, sem a kormány nem tartotta be a szociális párbeszéd szabályait.

2003. 05. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem sokkal a kórháztörvény parlamenti zárószavazása előtt mit remél a demonstrációtól?
– A demokrácia szabályainak megszegésével szeretném szembesíteni a jelenlegi tárcavezetést és a kormányt. Az elmúlt egy évben a tárcánál ugyanis a pártállami rendszer módszereivel dolgoztak, érdemi egyeztetést, párbeszédet nem folytattak. Remélem, hogy a lakossághoz eljut végre a valós információ, amit eddig tudatosan elhallgattak. Ki kell derülnie, hogy Medgyessy Péter kormánya valójában kinek az érdekeit képviseli. Az állampolgárok többségéét, vagy ez csak egy hangzatos nyilatkozat a részükről, és valójában a globalizált neoliberalista tőke mozgatja őket.
– Csak a törvényjavaslat visszavonását tudják elfogadni?
– Ez a törvénytervezet szellemiségében olyan erkölcstelen, hogy felesleges toldozni-foldozni. Remélem, hogy a népszavazási kezdeményezésünk sikerrel jár.
– Még hozzá sem láttak a referendum elrendeléséhez szükséges aláírásgyűjtéshez. Nincsenek egy kicsit elkésve?
– Ha az MSZP a frakciófegyelem révén „keresztülveri” a parlamenten a javaslatot, egy sikeres ügydöntő népszavazással felül lehet írni a törvényt. Ha ez nem történik meg, akkor kirakhatjuk határainkra akármelyik banánköztársaság cégtábláját. Arról pedig nem én, nem a szakszervezet és nem a munkavállalók tehetnek, hogy a média hallgatott, és a tárca elfojtott minden kezdeményezést.
– Igazán látványosan csak önök tiltakoznak a kórháztörvény ellen. Nem a sértettség hajtja, hiszen míg a Magyar Orvosi Kamarát fogadta Medgyessy Péter és egyezséget ajánlott számukra, addig az ön megkeresésére nem reagált a miniszterelnök?
– Ez tévedés, a kormányfő az athéni útja előtt fogadott engem. Én vetettem fel neki, hogy az orvosi kamarával is egyeztetnie kellene, hiszen nem volt társadalmi vita, így nincs társadalmi konszenzus a tervezetről.
– A találkozóról még egy közlemény sem jelent meg, pedig a kormányfő jelentősebb programjainál ez szokás… Azt miként értékeli, hogy a kormányfő nem önnek, hanem az orvoskamarának ajánlott fel módosító javaslatokat?
– Ez a lehetőség még fennáll, 46 ezer orvos véleményét nem lehet figyelmen kívül hagyni, de ugyanez vonatkozik a többi 130 ezer munkavállalóra is. Egyébként az EDDSZ és a MOK között szoros az együttműködés.
– Megváltozott-e Cser Ágnes az elmúlt egy évben, hiszen korábban azt nyilatkozta, hogy a választások előtt az MSZP is próbálta képviselőjelöltnek megnyerni?
– Erősödtek bennem a demokratikus állam jóléti alapelvei. De az MSZP is változott, hiszen olyan törvényt vállalt fel, amely összeegyeztethetetlen az ígéreteivel. Kiderült, hogy – legalábbis a tárca vezetése – nem a jóléti rendszerváltást szolgálja, hanem a neoliberális „privatizáljunk mindent, gyerekek, amíg nem késő” gondolatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.